Domov Novinky Programovateľný hardvér – Arduino vs. Raspberry Pi

Programovateľný hardvér – Arduino vs. Raspberry Pi

Zdielať

Programovanie existuje v niekoľkých rôznych smeroch. Poznáme programovanie webostránok, aplikácii, pamätí, ale taktiež aj programovanie hardvéru. V tomto segmente sú najpoužívanejšie dva typy: Arduino a Raspberry Pi.

arduino_raspberrypi2
Arduino je open-sourcová platforma, respektíve doska, na ktorej sú integrované rôzne súčiastky, ako výkonový procesor radovo v desiatke MHz, RAM a ROM-flash pamäť. Vďaka Arduinu si môže nejeden používateľ vyskúšať, ako daná platforma funguje, ale je aj dobrou vyučujúcou platformou pre školy, či záujmovú činnosť.  V roku 2006 Arduino vyhralo ocenenie v kategórií digitálnych komunít Prix Ars Electronica. Arduino je dostupné v mnohých prevedeniach. Využívali sme jedno z najobyčajnejších modeloch a to Arduino UNO, ktoré vidíte na obrázku nižšie.

Arduino_Uno_-_R3

Vďaka softvéru, kde je možné napísať a nahrať script je práca s ním ešte ľahšia, softvér sa nazýva Arduino IDE a ponúka editor v ktorom je možné písať a nahrať script priamo do Arduina. Aby používateľ získal nejakú mienku o tom, čo aký príkaz znamená, je v programe pripravených asi 200 rôznych úloh, ktoré dokážu užívateľa naučiť pracovať s editorom.

Arduino UNO potrebuje napájanie 5V, to je možné vďaka USB rozhraniu, flash pamäť, kde sa script nahraje má veľkosť 32KB, čo limituje aj maximálnu veľkosť kódu, ktorá sa môže nahrať. Vďaka tejto ROM pamäti sa kód v Arduine uchová aj v prípade odpojenia od počítača.

Na pripojenie vodičov k Arduinu slúži 14 pinov, +6 PWM pinov pre reguláciu napríklad krokových motorov, či iných súčiastok. Každý model Arduina môže byť istým spôsobom rozšírený a to takzvaným Shieldom. Na obrázku Wi-Fi Shield na Arduino Mega.

wifishield-7

Takýto zakúpený Shield ponúka používateľovi rozšíriť možnosti Arduina, napríklad Wi-Fi-Shieldom, ktoré môže po pripojení teplomera prostredníctvom Wi-Fi siete nahrávať údaje o teplote priamo na internet. Arduino sme využili pri školskej práci SOČ, kde sme Arduino naprogramovali spoločne so spolužiakom na ovládanie krokového motora starej nefunkčnej ihličkovej tlačiarne. Motor chodil presný čas z jednej strany na druhú, cca 9,4 sekundy a po uplynutí tohto času sa prepol krok v Arduine pre chod do opačnej strany.

Motor bol napájaný na 6V externým napájaním. Na Breadboarde bolo umiestnené aj tlačidlo, po ktorého stlačení Arduino preskočilo krok a zmenilo chod do opačnej strany. Arduinu sa teda medze nekladú a dokáže nespočetné množstvo vecí po dobrom naprogramovaní a zapojení. Lepšie modely Arduina stoja podstatne viac peňazí, no ponúkajú viacero pinov, či možností aj vrátane pripojenia na internet prostredníctvom Ethernet konektora.  Všetky doterajšie výrobky Arduín sa vyrábajú v Taliansku. Nové pripravované modely sú plánované pre výrobu v USA.

Raspberry-Pi-2

Raspberry Pi ponúka ešte viac voľnosti, ako Arduino. Raspberry Pi 2 B model má podstatne vyšší výkon. Disponuje štvorjadrovým procesorom ARM s taktom 900 MHz, operačná pamäť má 1 GB, sú tu štyri USB porty, 40 pinov, HDMI port, ktorý zvláda prehrávanie videa v 1080p, konektor RJ-45 pre pripojenie na internet a micro SD slot, Wi-Fi cez USB, okrem iného aj kamerový  a displej interface. Raspberry Pi má operačný systém na mieru s názvom Rasbian, ktorý vychádza z Debianu, takže používateľ, ktorý je v linuxe laik, tak takáto alternatíva preňho nie je úplne vhodná a mal by sa poohliadnuť skôr po Arduine.

Aj keď Raspberry Pi neponúkne vhodnú náhradu za stolný počítač, je však veľmi dobre použiteľný na rôzne experimenty. Videli sme v minulosti projekt, kde si jeden chalan do Raspeberry Pi doinštaloval PHP knižnice, spravil projekt inteligentného domu, kde na model domu umiestnil mikrofón, štyri svetlá, každé inej farby do inej miestnosti a taktiež aj otváracie dvere. Celý projekt veľmi pekne ukázal a veľmi ma to inšpirovalo a zaujalo.

Po spárovaní s mobilným telefónom mohol ovládať jednotlivé svetlá, ale bolo to možné aj hlasom. Do mikrofónu povedal príkaz „Prvé svetlo spusť“, následne ho Raspberry prostredníctvom internetu odoslal na Google Voice, kde ho rozpoznal a spracoval a následne odoslal späť a dané svetlo sa spustilo. Okrem iného fungovalo na takýto hlasový príkaz aj otváranie dverí. Malo to ale jednu nevýhodu. Čo v prípade, že používateľovi doma nepôjde internet a bude si chcieť otvoriť dvere? Nepôjde to. Dostupné sú Raspberry Pi 1 A, B. Aj u týchto zariadení je možné si dokúpiť zariadenia, či súčiastky stavané priamo pre Raspberry, ako krabičky na zakrytie, webkameru, či iné.

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Raspberry Pi Model B+ 512MB poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Raspberry Pi 2 Model B 1GB poskytuje server Heureka.sk