Intel a výrobcovia základných dosiek sa nevedia zhodnúť na riešení.
V poslednej dobe narastá množstvo majiteľov procesorov Intel 13. a 14. generácie, ktorí sa sťažujú na nestabilitu systému. Problém sa týka hlavne high-endových modelov s označením K, čiže procesorov s najvyššími taktami a odomknutým násobičom, ktorý umožňuje pretaktovať procesor. Intel sa k problematike dlho nevyjadroval, a problém začali riešiť výrobcovia dosiek, ktorí začali vydávať aktualizované BIOSy, ktoré by nestabilitu mali vyriešiť.
Problémom je však to, že výkon aplikácií, vrátane hier, môže klesnúť rádovo aj o desiatky percent, čo nahnevalo množstvo používateľov spomínaných procesorov, ktorí si priplácajú práve za vysoký výkon. Intel, ktorý prišiel s vyjadrením ako posledný, poukázal na to, že procesory na niektorých doskách bežia mimo optimálnej energetickej krivky a že výrobcovia dosiek vypínajú ochrany a úsporné stavy procesoru.
Zdá sa, že problém je na oboch stranách, ale Intel samotný používa už tri generácie jeden výrobný proces s jednou architekturou a výkon rastie hlavne vďaka vyšším taktom. Bolo otázkou času, kedy sa takéto čosi stane a (zatiaľ) si to odniesli hlavne odomknuté procesory série i9. Dôkazom je aj množstvo reklamácií, aj keď je AMD Ryzen od konkurenčného výrobcu náchylnejší na poruchy, v reklamáciách je na čele Intel.
Zatiaľ čo výrobcovia základných dosiek odporúčajú využiť profil Intel Baseline Profile so základnou funkcionalitou a nižšími limitmi spotreby, Intel pre zmenu odporúča použiť vyšší profil pre vyššiu spotrebu, v závislosti od dosky a modelu CPU. Výrobcovia dosiek síce explicitne neuvádzajú že ich aktualizácie vyriešia problémy, ale zapnutie nižšieho profilu robí to, čo používatelia zasiahnutých procesorov robili doteraz, a to podtaktovanie. Aj keď to prináša viac stability, na druhej strane klesá zaplatený výkon.
Intel vydal oficiálne stanovisko, kde tvrdí že: „niekoľko výrobcov základných dosiek vydalo profily BIOS s označením ‚Intel Baseline Profile‘. Tieto profily BIOS však nie sú totožné s odporúčaniami ‚Intel Default Settings‘, ktoré spoločnosť Intel nedávno poskytla svojim partnerom v súvislosti s problémami s nestabilitou hlásenými na procesoroch 13. a 14. generácie K SKU.“
Ďalej uvádza: „zdá sa, že tieto nastavenia systému BIOS ‚Intel Baseline Profile‘ vychádzajú z pokynov pre napájanie, ktoré výrobca predtým poskytol výrobcom a ktoré opisujú rôzne možnosti napájania pre procesory 13. a 14. generácie K SKU na základe možností základnej dosky. Intel neodporúča výrobcom základných dosiek používať ‚základné‘ nastavenia dodávky energie na doskách schopných dosahovať vyššie hodnoty. Odporúčané ‚Intel Default Settings‘ sú kombináciou tepelných a napájacích funkcií spolu s výberom možných profilov napájania na základe možností základnej dosky.“
Súčasná kauza trochu pripomína zraniteľnosti Meltdown a Spectre z roku 2018, ktoré si vynútili mierny redizajn operačných systémov, a za následok bolo určité zníženie výkonu procesora, udáva sa 5% až 30%, v závislosti od čipu a typu úlohy. Podľa Googlu bol v čase zisťovania zraniteľnosťou ovplyvnený každý Intel čip vyrobený po roku 1995.