Domov Novinky Prichádza tretia generácia iPhone SE a nový iPad Air

Prichádza tretia generácia iPhone SE a nový iPad Air

Zdielať

Po dlhšej dobe bez aktualizácii sa novej verzie dočkali aj iPad Air a iPhone SE.

iPhone SE je špecifický iPhone, ktorý cieli na viaceré skupiny ako napríklad pre používateľov, ktorí prechádzajú z lacnejších Android smartfónov, či rozvojové trhy, ale aj na ľudí ktorí majú radi kompaktný retro dizajn. Aj na rozmanitom trhu s Android telefónmi je problém nájsť malý, šikovný smartfón so schopnými parametrami a na takúto cieľovú skupiny sa Apple zameriava so svojim iPhonom SE. Na utorkovom digitálnom evente spoločnosť predstavila nový iPhone SE, ktorý si zachováva klasický dizajn a má vylepšené parametre.

Základom nového iPhonu SE je čip A15 Bionic, rovnaký aký má iPhone 13. Podľa tvrdenia spoločnosti je výkonnejší ako ľubovoľný čip v konkurenčných smartfónoch v ľubovoľnej cenovej hladine. CPU je 1,8× výkonnejšie a GPU až 2,2× výkonnejšie v porovnaní s tým, čo ponúka A11 Bionic v iPhone 8. Nový 16-jadrový Neural Engine je 26× rýchlejší ako jeho staršia verzia v iPhone 8 a umožňuje až 15,8 triliónov operácií za sekundu. Zaujímavé je, že kalifornský gigant porovnáva najnovší iPhone SE s pomerne starým iPhonom 8 a nie predchádzajúcou generáciou iPhonu SE, ktorá obsahovala čip A13 Bionic.

Displej je stále 4,7″ a tvorí ho najpevnejšie sklo aké nájdeme v smartfónoch. Nájdeme ho aj na zadnej strane. Na prednej strane telefónu sa nachádza ikonický Home Button s podporou Touch ID. Často kritizovaným nedostatkom iPhonu SE 2020 bola slabá batéria. Firma síce uviedla že s novým iPhonom SE sa životnosť na jedno nabitie predĺžila, neuviedla však či to bolo dosiahnuté zvýšením kapacity batérie, zvýšením efektivity vďaka čipu A15 Bionic, alebo vďaka obom možnostiam. iPhone SE po novom taktiež podporuje 5G siete, čo ho zaradilo do pozície najlacnejšieho 5G iPhonu.

Fotoaparát nového iPhonu SE má stále rozlíšenie 12 MPx, tentokrát s podporou Deep Fusion a Smart HDR 4. Podobne ako jeho predchodca, podporuje aj portrétový režim, ktorý dosahuje s použitím umelej inteligencie, nakoľko iPhone SE nemá duálny fotoaparát. Rovnako je to riešené aj v prípade iPhonu XR. Ani nový iPhone SE žiaľ nepodporuje nočný režim známy z iPhonov 11 a novších. iPhone SE sa v USA bude predávať za cenu 429 dolárov za model so základnou kapacitou. Predobjednávky sa začínajú v piatok, prvé kusy budú doručené 18. marca.

Popri iPhone SE spoločnosť predstavila aj nové farby pre iPhony série 13, konkrétne tmavú zelenú lesnú pre iPhone 13 a svetlejšiu Alpine Green pre iPhone 13 Pro. Vylepšenia sa dočkal aj dlhšie zanedbávaný iPad Air. Dostal čip M1, rovnaký ako má súčasný iPad Pro. Vďaka tomuto čipu je rýchlejší ako najrýchlejšie tablety konkurencie a je taktiež 2× výkonnejší ako najpredávanejší laptop s operačným systémom Windows v tejto cenovej kategórii. iPad Air bol až doteraz posledným iPadom, ktorý nepodporoval funkciu Center Stage. To sa s piatou generáciou tohto tabletu mení. Tablet dostal novú FaceTime kameru s rozlíšením 12 MPx a ultraširokouhlým záberom. Cellular verzia iPadu Air získava podporu 5G sietí.

iPad Air je dostupný v kapacitách 64GB a 256GB vo verziách s Wi-Fi a Wi-Fi+Cellular konektivitou. Bude dostupný v piatich farbách s cenou začínajúcou na 599 USD. Predobjednávky sa začínajú v piatok, prvé kusy sa doručia 18. marca.

Zdroj