Domov Novinky Posvieťte si na svoju záhradu

Posvieťte si na svoju záhradu

Zdielať

Neviete sa dočkať príjemných letných večerov, ktoré strávite s rodinou či priateľmi na záhrade pri pohári kvalitného vína? Je čas sa prichystať na tohtoročnú záhradnú sezónu. Popri úpravách chodníkov a výsadbe by ste nemali zabudnúť ani na správne osvetlenie, ktoré zaručí bezpečný pohyb aj po zotmení a vytvorí neopakovateľnú atmosféru.

Zhrada

Je samozrejme rozdiel, či sa chystáte osvetliť skromnú predzáhradku, alebo chodník vedúci okolo rozsiahlejšieho pozemku. V prvom prípade možno budú stačiť vonkajšie vodotesné zásuvky, do ktorých jednoducho dočasne napojíte svietidlo. Ak však máte rozľahlú záhradu, v ktorej by sa okrem osvetlenia chodníka zišlo aj osvetlenie jazierka či oddychovej zóny so sedením a stolom, zíde sa vám projekt.

Veľká časť svietidiel, ktoré plánujeme osadiť do záhrady, sú pri zemi, mali by sme preto rátať s tým, že sa na ne budeme dívať zvrchu. Ak zvolíme zlé svietidlo, môže sa nám stať, že kontrast s tmavým okolím bude priveľký a namiesto toho, aby sme videli lepšie, nás budú lampy oslepovať. To, čo by sme radi videli (chodník, peknú rastlinu a podobne), však zostane v tieni.

Stromy

Ak plánujete osvetlenie terasy alebo posedu, umiestnite svetlá v dostatočnej vzdialenosti, inak by vás počas chutnej večere mohol otravovať hmyz prilákaný centrálnym svietidlom. Najpríjemnejšie pôsobí rozptýlené a nie veľmi intenzívne svetlo, ktoré sa bude nachádzať mimo zorného poľa.

Zdroj: TS