Domov Novinky Porovnanie detí, ktoré jedli mäso vs. vegetariáni

Porovnanie detí, ktoré jedli mäso vs. vegetariáni

Zdielať

Vedci porovnali zdravie detí, ktoré jedia mäso, a ktoré sú vegetariánmi. Výsledky všetkých prekvapili.

Tvorcovia štúdie vyhlásili, že vegetariánska strava môže byť pre deti veľmi vhodná, pokiaľ sa dbá na pestré zloženie stravy. Ak vás zaujíma, ako by na vývoj vášho dieťaťa vplývala vegetariánska strava, nová štúdia ponúka niekoľko vysvetlení. Vedci z kanadského Toronta skúmali deväťtisíc detí vo veku od šiestich mesiacov do ôsmich rokov, medzi ktorými boli vegetariáni a deti, ktoré jedli mäso na dennej báze. Výsledky štúdie dokazujú, že vegetariánske deti a deti, ktoré jedli mäso, mali podobný rast, výšku, no v jednej veci sa zásadne líšili. „Za posledných 20 rokov sme zaznamenali rastúcu popularitu rastlinnej stravy a meniace sa potravinové prostredie s väčším prístupom k rastlinným alternatívam, ale nezaznamenali sme žiaden výskum, ktorý by sa venoval dopadom tejto výživy u detí,“ uviedol v tlačovej správne Jonathon Maguire, hlavný autor štúdie a pediater v torontskej nemocnici St. Michael’s Hospital of Unity Health.

Výskumníci zistili, že deti, ktoré mali vegetariánsku stravu, mali podobný priemerný index telesnej hmotnosti (BMI), výšku, hladinu železa, vitamínu D a hladinu cholesterolu ako tie, ktoré konzumovali mäso. Výsledky taktiež ukázali, že vegetariánska strava ani strava obsahujúca mäso nemala spojitosť s nadváhou alebo obezitou. Výskumníci medzi dvoma skupinami detí prišli iba na jeden závažný rozdiel. Zistenia ukázali, že deti s vegetariánskou stravou mali takmer dvojnásobne vyššiu pravdepodobnosť podváhy. „Podváha je indikátorom podvýživy a môže byť znakom toho, že kvalita stravy dieťaťa nezodpovedá nutričným potrebám dieťaťa na podporu normálneho rastu,“ vysvetlil pediater Maguire, ktorý podotkol, že podvýživou vo výskume trpelo šesť percent detí, ostatných 94 percent deti s vegetariánskou stravou malo dostatočné hodnoty ako tie, ktoré konzumovali mäso. Tvorcovia štúdie napriek tomu vyhlásili, že vegetariánska strava môže byť pre deti veľmi vhodná, pokiaľ sa dbá na pestré zloženie stravy.

Pediater Maguire zdôraznil, že rodičia vegetariánov by mali zabezpečiť, aby bola ich strava bohatá na zeleninu, ovocie, obilniny s vysokým obsahom vlákniny, fazuľu, mliečne výrobky a vajcia. „Táto štúdia naznačuje, že čokoľvek títo rodičia robia, funguje to dobre. Zvyčajne sa totiž správne vyhýbajú spracovaným potravinám s vysokým obsahom pridaných cukrov a nízkou nutričnou hodnotou,“ vysvetlil Jonathon Maguire. Detská dietologička, Amy Reedová, ktorá nebola súčasťou výskumu, vysvetlila, že pre niektoré malé deti na vegetariánskej strave môže byť problémom vysoký obsah vlákniny, nízky obsah zinku, vitamínu B12, bielkovín a vápnika. Závisí to však od toho, aké potraviny jedia. Keď konzumujú vajcia a mliečne výroby, a teda nie sú vegánmi, tieto vitamíny väčšinou získajú z týchto potravín. „Je dôležité mať otvorenú myseľ. Vegetariánska strava môže byť zdravá v každom veku,“ dodala na záver Reedová.