Domov Novinky Lacnejší benzín v Maďarsku bude aj naďalej!

Lacnejší benzín v Maďarsku bude aj naďalej!

Zdielať

Vďaka tankovacej turistike môžete ušetriť desiatky eur.

Liter benzínu a nafty si motoristi môžu u našich južných susedov natankovať za menej ako 1,30 eura. Maďarská vláda bude aj naďalej regulovať ceny pohonných látok. Regulácia, ktorá sa v prípade palív mala skončiť v polovici mája, bude pokračovať až do júla. Oznámil to v stredu maďarský premiér Viktor Orbán. Maďarská vláda zaviedla reguláciu cien benzínu a nafty už v novembri minulého roka. Od 15. novembra platí v Maďarsku horná hranica ceny nafty a benzínu na úrovni 480 forintov (1,26 eura) za liter. Pôvodne platila tri mesiace, vláda však toto opatrenie predĺžila do 15. mája. Teraz Orbán oznámil ďalšie predĺženie regulácie cien palív, a to do 1. júla.

Tankovacia turistika slovenských motoristov bude tak do Maďarska pokračovať aj naďalej, rozdiel v cene za liter pohonných hmôt sa líši aj o 50 centov. Ako informovala televízia Markíza, čakacia doba na najbližších maďarských pumpách je aj niekoľko desiatok minút, no šoféri sú odhodlaní čakať. Oproti benzínkam na Slovensku na priemernej 50-litrovej nádrži môžu totiž ušetriť až 25 eur. Aj keď sú nízke ceny veľmi atraktívne, pre maďarské ceny sú vládne opatrenia (údajne) likvidačné. Niektoré kvôli nízkym cenám skrachovali, iné zatvorenie ešte len zvažujú.

Odborníci varujú, že po skončení vládnych regulácii pôjdu ceny prudko nahor aj v Maďarsku. „Ceny pravdepodobne pôjdu hore a povedal by som, že obchodníci budú dobiehať ušlé zisky za toto obdobie,“ dodal pre Markízu analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda. Ako je na tom Slovensko? Podľa informácii Štatistického úradu SR, ceny benzínov a nafty na slovenských čerpacích staniciach môžu v nasledujúcich dňoch znova mierne vzrásť. Liter 95-oktánového benzínu sa minulý týždeň predával za priemernú cenu 1,698 eura a cena 98-oktánového benzínu dosiahla 1,887 eura za liter. Nafta si na týždennej báze pripísala 1,5% na úroveň 1,711 eura za liter a je stále drahšia ako benzín.