Heslá „qwerty“ a „1234“ už dávno vyšli z módy. Dnes je „in“ unikátne a silné heslo. Internet je virtuálna džungľa plná nástrah. Vírusy a iný škodlivý kód, podvodné odkazy, riziko odcudzenia používateľského konta a privátnych informácií. Tomu čelíme každý deň. Mnohí z nás si riziká internetu neuvedomujú, pretože sa s nimi osobne zatiaľ nestretli. To však neznamená, že neexistujú.
1. Nepodceňuj silu hesla
Heslá nie sú na okrasu a preto sa k nim treba náležite správať. Jednoduché heslo, ktoré je postupnosťou znakov, je zraniteľné. Hackeri majú k dispozícii databázu najčastejšie používaných fráz a tú často používajú v snahe získať nepovolený prístup do používateľského účtu. Môže nás tešiť, že „h3sl0“ sa v ich databáze pravdepodobne nevyskytuje, pretože najčastejšie používané sú anglické slová. Odporúčame však vytvoriť silné heslo, ktoré má aspoň 8 znakov a minimálne 1 číslo, 1 malé, 1 veľké písmeno a 1 znak.
2. Koľko hesiel máš, toľkokrát si človekom
Jedno heslo nestačí. Bez ohľadu na to, ako je silné. Stačí, aby ste ho použili pri registrácii na webovej stránke, ktorá je nedostatočne zabezpečená. Hackeri získajú databázu (minulý rok bolo takýchto prípadov viac, a to vrátane známych služieb) a kombináciu meno, heslo začnú testovať aj v iných službách. Stručne a jasne povedané – čím viac hesiel, tým lepšie. Asi si ich všetky nezapamätáte, avšak existujú programy, ktoré vám túto úlohu uľahčia. Volajú sa správcovia hesiel.
3. Dvakrát sa chráň, raz sa prihlasuj
Hovorí sa, že „dvakrát meraj a raz strihaj“. V internetovej dobe môžeme túto múdrosť parafrázovať ako „dvakrát sa chráň, raz sa prihlasuj“. Okrem hesla využite aj zabezpečenie pomocou viacfaktorovej autentifikácie. Zadanie hesla musíte v takomto prípade potvrdiť číselným kódom, ktorý vám príde vo forme SMS správy, alebo ho vygeneruje aplikácia. Ideálne riešenie nielen pre ľudí, ktorí sa nechcú trápiť so zložitými heslami, avšak tie najdôležitejšie účty si chcú ochrániť.
4. Neklikaj na všetky odkazy
Nie je prekvapením, že väčšina problémov má pôvod v ľudskej nepozornosti. Šokujúci titulok na Facebooku, lákavá ponuka v emailovej schránke. Vždy si treba dávať pozor, na aký odkaz klikáte. V prípade emailovej komunikácie alebo správ od kamarátov sa ich radšej spýtajte, či odkaz poslali skutočne oni. Niekedy to v ich mene totiž urobia nekalí boti. A ak dostanete email od banky, pozrite si adresu odkazu, či sa naozaj nachádzate na webovej stránke vašej banky. Falošné stránky sú naoko na nerozpoznanie.
5. Antivírusový program zachytí neželaných hostí
V neposlednom rade netreba zabúdať ani na antivírusový program. Ak je kvalitný, dokáže napraviť vaše chyby a to ešte predtým, ako stihnete spraviť škodu. Platí to najmä pri klikaní na podvodné odkazy, ktorých cieľom je aktivovať škodlivý algoritmus a poslať vírus ďalej a kvalitný antivírus proces zastaví. Medzi najlepšie patria Bitdefender Internet Security a Kaspersky Internet Security (ktoré sú platené) a Qihoo 369 Antivirus (ktorý je zadarmo ale dostupný iba v Číne).
Zdroj: Blog