Domov Novinky Päť nedostatkov MacBookov Pro

Päť nedostatkov MacBookov Pro

Zdielať

Už je to vyše polroka čo Apple predstavil nové MacBooky Pro.

Ponúkajú supervýkonné Apple Silicon čipy a nádherný mini-LED displej so 120 Hz obnovovacou frekvenciou, niektoré veci však stále nie sú dotiahnuté. Firma uviedla prvé Macy s čipmi Apple Silicon na jeseň 2020 a bola to skutočná revolúcia. Procesory v čipe M1, čiže v entry-level modely pre tenké ultrabooky, výkonovo prekonávali všetky Macy s Intel procesormi okrem 5K iMacu 2020, iMacu Pro a samozrejme pracovnej stanice Mac Pro. Výkonovo v praxi zaostávali len množstvom podporovanej RAM, ktorá bola na maximálnej hodnote 16GB a výkon GPU nedosahoval, ale sa blížil k hodnote výkonu príplatkovej GPU v 5K iMacu z konca roka 2015. A niekoho by ešte mohla obmedzovať maximálna kapacita interného úložiska obmedzeného na 2TB a podpora len jedného externého monitora.

Takmer všetky nedostatky M1 MacBookov spoločnosť vyriešila vydaním ich profesionálnej verzie s čipmi M1 Pro a M1 Max. Viac portov, vrátane jedného extra USB-C konektora ktoré v týchto strojoch dokonca podporuje rýchlosti Thunderbolt 4, lepší mini-LED displej s excelentnou podporou HDR, podstatne výkonnejšia grafická karta ktorej najvyššia verzia v niektorých typoch testov prekonala aj notebookovú RTX 3080, podpora až 64GB RAM, resp. unifikovanej pamäte, 8TB interné úložisko a podpora až 3 externých 6K monitorov (M1 Max) spolu s ďalším 4K monitorom cez HDMI port a podobne aj dlhá výdrž na batériu. Áno, tie MacBooky Pro sú skvelé stroje s prémiovou cenovkou, ale majú svoje nedostatky. Päť z nich zhrnieme v tomto článku.

Prvým nedostatkom je nepodpora externých monitorov so 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Dôvodom je fakt, že Apple použil starší štandard HDMI 2.0 miesto HDMI 2.1. Tento štandard podporuje maximálne rozlíšenie 4K pri obnovovacej frekvencii 60 Hz. Nepomôže ani pripojenie externého monitora cez USB-C konektor, a to aj napriek faktu že M1 Max podporuje naraz až 3 externé monitory s rozlíšením 6K cez USB-C porty. Takže ak z nejakého dôvodu potrebujete pripojiť k MacBooku Pro jeden 4K monitor s frekvenciou 120 Hz, tento stroj vás sklame.

Druhým nedostatkom je chýbajúca podpora UHS-III SD kariet. Štandard UHS-III podporuje rýchlosť čítania a zapisovania až do 624 MB/s, čo by mohlo byť užitočné nielen kvôli UHS-III kamerám (i keď na trhu ich ešte veľa nie je), ale aj pre používateľov, ktorí pripájajú SD kartu k MacBooku s cieľom zvýšiť celkovú kapacitu úložného priestoru. A ako keby nestačilo, MacBooky Pro podporujú UHS-II karty len do rýchlosti 250 MB/S, namiesto 312 MB/s, ktorú poskytuje tento starší štandard.

Niekomu môže chýbať aj Ethernet port. Dôvod, prečo ho firma nedala do tela notebooku, je prostý, telo laptopu je tenšie ako je hrúbka konektoru. Spoločnosť ho však mohla umiestniť do nabíjacieho adaptéru, tak ako to spravila v prípade 24″ iMacu. Prečo tak nespravila aj v prípade high-end MacBookov Pro je nejasné, faktom však ostáva že pre pripojenie Ethernet konektoru bude treba redukciu do USB-C portu.

Mnohí výrobcovia konkurenčných značiek ponúkajú aj mobilnú konektivitu k svojím notebookom, Apple ju však neposkytuje. Môže to byť trochu zvláštne nakoľko tablety spoločnosti za príplatok podporujú mobilné dáta a samozrejme ich podporujú aj iPhony. Macy by však mohli dostať 5G modem už čoskoro. S odvolaním sa na analytika Marka Gurmana, firma už pripravila podporu 5G konektivity pre Macy a zároveň pracuje na vlastnom 5G modeme pre iPhony, ktorý by mohol byť súčasťou smartfónov už v roku 2023, čo dáva nádej že 5G modem by sa mohol objaviť v profesionálnych laptopoch spoločnosti už budúci rok.

Okrem najnovšieho štandardu Bluetooth MacBooky Pro nepodporujú ani najnovšiu verziu Wi-Fi. Podporujú „len“ Wi-Fi 6 a nie jej rozšírenú verziu 6E. Wi-Fi 6E ponúka všetky možnosti Wi-Fi 6 a rozširuje ich do 6 GHz pásma, ktoré poskytuje vyššiu rýchlosť.

Prečo sa cupertinská spoločnosť rozhodla takto a nechala MacBooky Pro s týmito nedostatkami ostáva na úrovni špekulácií, ale najpravdepodobnejší dôvod prečo tak spravila sa zdá byť, že spoločnosť nechcela dať úplne všetky vychytávky do súčasnej generácie a nechala si voľný priestor pre vylepšenia do ďalšej generácie. Kto by si predsa kúpil a hlavne rok a pol čakal na notebook ďalšej generácie, ktorý ponúka ako novinku len pár „jadierok“ navyše?

Zdroj