Domov Domácnosť Otestovali sme päť herných produktov Creative

Otestovali sme päť herných produktov Creative

Zdielať

Nedávno sme otestovali päť produktov od spoločnosti Creative z hernej série BlasterX – headset H7 TE, reproduktory Kratos S5, novú mechanickú klávesnicu Vanguard K08 spolu s myškou Siege M04 a podložkou pod myš Alphapad.

Audio príslušenstvo je v kurze, pričom teraz sme si za cieľ vybrali herné slúchadlá Sound BlasterX H7 Tournament Edition. Slúchadlá ponúkajú veľké 50 mm meniče, odnímateľný mikrofón a ovládač pre vypnutie mikrofónu s reguláciou hlasitosti. Už na prvý pohľad pôsobia profesionálne a majú veľmi dobré spracovanie. Náušníky sú príjemne a presne tvarované, netlačia ani pri dlhšom nosení a je radosť cez ne počúvať akúkoľvek hudbu.

Slúchadlá sú ľahké a veľmi dobre sa nosia. Na hlavu sadnú presne, dajú sa aj vysunúť a prispôsobiť pre rôzne veľkosti hlavy. Páči sa nám možnosť odpojiteľného mikrofónu a tiež aj káblu do slúchadiel, čo príde vhod najmä počas prenášania, aby nedošlo k poškodeniu. Páči sa nám najmä komfort nosenia slúchadiel na hlave, vďaka čomu sú zaujímavou voľbou počas dlhodobého počúvania. Prítlak slúchadiel je ideálny.

Kvalita zvukového prejavu je dobrá, nezaznamenali sme žiadne väčšie problémy. Zvuk je vyrovnaný, pričom aj basy sú primerane nastavené. Azda jedinú vec, čo sme si všimli, sú slabšie výšky v určitých štýloch hudby. Slúchadlá zvládajú vykreslenie zvuku vo frekvenčnom rozsahu 20 – 20000 Hz pri citlivosti 118 dB, pričom ich impedancia je 32Ω. Pre používateľov je však k dispozícii aj priestorový zvuk, ktorý hodnotíme taktiež ako veľmi dobrý. Toto môže potešiť najmä herných fanúšikov, ktorí sa zaujímajú o hry.

Testovali sme tiež reproduktory BlasterX Kratos S5, ktoré ponúkajú zaujímavú zostavu 2.1, vhodnú k počítačom do domácnosti, doplnenú o RGB podsvietenie. Celá sada je ladená v čiernej farbe a dizajnovo nevybočuje z bežných štandardov. Reprosústava sa skladá z dvoch satelitných reproduktorov a subwooferu. Subwoofer má zo zadnej strany reguláciu basov, zvukový menič je umiestnený zo spodnej strany, pričom zdvih nad podložkou zabezpečujú nožičky.

Možno niektorí ocenia odkryté membrány, nám však vyhovuje, že výrobca stavil na reproduktory, ktoré ich mali zakryté. Dva satelity sú – čo sa týka konfigurácie – rozdelené typicky na ľavý a pravý, rozmerovo sú dosť malé a ani na menšom stolíku nezaberajú veľa miesta. Subwoofer je väčší, svoje umiestnenie tak nájde napríklad pod stolom. Dĺžka kabeláže je prijateľná, v našom prípade to však stačilo tak-tak a väčší stôl znamená aj väčšie rozostupy v prípade, ak chce používateľ jeden satelit na ľavom konci stola a druhý na pravom konci.

Otestovali sme aj prvú hernú mechanickú klávesnicu spoločnosti Creative. Pri modeli Vanguard K08 má totiž premiéru. Ponúka mechanické spínače Omron, ktoré majú podľa slov výrobcu životnosť 70 miliónov úderov. V balení sa tiež nachádza záručný list a manuál spolu so samostatne zbalenou opierkou zápästia, ktorá je odnímateľná. Klávesnica ponúkne 109 kláves, aj päť nastaviteľných makro kláves a všetky možno naprogramovať priamo v aplikácii.

Páči sa nám regulácia hlasitosti pomocou otočného regulátora. Je tu prítomné aj RGB podsvietenie, ktoré možno nastaviť priamo v aplikácii spomedzi 16,8 milióna farieb a 10 prednastavených režimov. K počítaču sa pripája klávesnica pomocou klasického kábla, ktorý má však dva USB porty. Zatiaľ čo jeden port slúži na komunikáciu, druhý funguje ako prídavné napájanie pre USB port na klávesnici. Odnímateľná plastová opierka je potiahnutá mäkkou gumou, ktorá je príjemná na dotyk.

Klávesnica má anglické rozloženie, ocenili by sme slovenské alebo česko-slovenské rozloženie. V niektorých obchodoch sa dá kúpiť aj lokalizovaná verzia. Aplikácia, ktorou možno nastavovať klávesnicu, je veľmi jednoduchá a oproti konkurenčným riešeniam prináša oveľa menej možností. Ponúka homogénne podsvietenie zvolenou farbou, efekt oneskoreného zhasínania kláves, pulzovanie z farby do farby a farebnú vlnu. K dispozícii je aj možnosť nastavenia inej farby pre každý kláves. Nastavenie je jednoduché, stačí klávesy myšou jednotlivo označovať a priraďovať im farby.

Okrem klávesnice má v portfóliu tejto spoločnosti premiéru aj herná myš. Model Siege M04 má optický snímač PixArt PMW3360, ktorý umožňuje nastaviť citlivosť najviac do 12000 DPI. Má takisto nastaviteľné podsvietenie a jej hmotnosť je 143 gramov. Patrí medzi menšie herné myšky a v ruke sa drží dobre. Testovaná myš je určená najmä pre pravákov. Hoci bočné tlačidlá sú tri a to len na ľavej strane, univerzálnosti myši to neprekáža.

Samotné koliesko je príjemné, ale pri rýchlom točení je hlučnejšie. Kábel má dĺžku dva metre a je poflexovaný. Na chrbte myši je tiež logo spoločnosti, ktoré sa po pripojení do počítača rozsvieti. Povrch s textúrou po bokoch je zdrsnený a veľmi príjemný. Celé šasi je sfarbené dočierna a keďže je táto farba matná, zachytáva odtlačky. Vidieť to často najmä na hornej nezdrsnenej časti. Zdá sa, že táto časť povrchu sa časom „vyšúcha“, lebo s podobnou situáciou sme sa stretli už pri viacerých myškách.

Posledným testovaným produktom je podložka pod myš, Sound BlasterX Alphapad. Jednoduchý čierny dizajn je doplnený o červenú grafiku s logom. Podložka je určená pre začínajúcich i pokročilých hráčov hier. Vďaka hladkému povrchu s nízkym trením možno na nej využívať myš nastavenú na nízku aj vysokú citlivosť, navyše aj spodná časť je vybavená protišmykovou vrstvou.

Zapožičal: Creative