Domov Návody Odomykanie tvárou: Ako to funguje a na čo si dať pozor?

Odomykanie tvárou: Ako to funguje a na čo si dať pozor?

Zdielať

V telefóne máme veľa súkromných informácií a citlivých dát, preto je dobré ho mať zabezpečený. Obľúbené sú čítačky odtlačkov prstov, často sa ale využíva aj odomykanie tvárou.

Ide o pohodlný a prevažne bezpečný spôsob, ako si chrániť mobilný telefón a všetko v ňom. Aké má odomykanie tvárou výhody a nevýhody oproti ostatným spôsobom zabezpečenia telefónu a na čo si pri ňom dať pozor? Telefón vezmete do ruky, on sa sám prebudí a kým sa vôbec stačíte dotknúť displeja, odomkne sa. Odomykanie tvárou je rýchle a komfortné a plusom je aj dobrá úroveň zabezpečenia. V prípade PINu sa vám môže stať, že ho zabudnete a jeho neustále vyťukávanie sa časom stáva zdĺhavé. Odomykanie tvárou má oproti čítačkám odtlačkov prstov aj tú výhodu, že funguje aj v mraze či v daždi a neobmedzia ho ani mokré či špinavé prsty. Nie je ale odomykanie tvárou ako odomykanie tvárou a niektoré riešenia sú bezpečnejšie ako iné. Záleží na ich fungovaní.

Ako funguje odomykanie tvárou? Mobilný telefón si musí tvár používateľa najskôr naskenovať, aby ju následne pri odomykaní rozpoznal. Spôsob prevedenia sa líši podľa typu čítačky, ktorá funguje buď v rovine dvojrozmernej či trojrozmernej. Dvojrozmerný sken funguje tak, že používateľa mobilný telefón prednou kamerou pri prvotnom nastavení odfotí z niekoľkých uhlov a ak telefón pri následnom prihlasovaní uzná, že sa s uloženou podobou tváre zhodujete, odomkne sa. Ak nájde výrazné rozdiely, zostane zamknutý a budete musieť zadať kód. Pri odomykaní telefón meria napr. šírku úst a ďalších častí tváre. Medzi 2D odomykaním tváre rôznych výrobcov aj samotných telefónov ale existujú rozdiely. Niektoré telefóny na odomykanie využívajú len obyčajné odfotenie, iné aj infračervenú kameru či TOF senzor. Niektoré počítajú aj s tým, že sa človek pohne a z videa už sú schopné pracovať čiastočne aj s trojrozmerným obrazom. Bezpečnosť, rýchlosť či spoľahlivosť odomykania sa tak líši telefón od telefónu.

Trojrozmerný sken vyžaduje ďalšie senzory, napr. infračervený premietač, ktorý vytvára tzv. hĺbkovú mapu používateľovej tváre. Dochádza k výpočtu, za ako dlho sa svetlo vydávané kamerou odrazí od jeho tváre a vráti sa späť k telefónu. Z toho potom systém vytvorí 3D model tváre. Skúmanie používateľovej tváre je podrobnejšie a možno povedať, že trojrozmerný sken je bezpečnejší ako technológia 2D skenu. 3D odomykanie tváre, ktoré funguje dobre aj v zlých svetelných podmienkach, používajú napríklad mobilné telefóny iPhone 11 či iPhone 11 Pro (Max), zástupcov ale nájdeme aj v radoch androidov, napríklad Google Pixel 4. Telefón pomocou IR kamery vytvorí „sieť“ bodov na používateľa tvári, z toho potom vygeneruje 3D model vašej tváre. Pre úplnosť dodajme, že veľa výrobcov si implementuje aj svoje, menej známe spôsoby zabezpečenia – napríklad Samsung Galaxy S9 disponuje skenerom očnej dúhovky, avšak pri ďalších generáciách svojich vlajkových lodí od tejto metódy upustil.

Je odomykanie tvárou bezpečné? Odomykanie tvárou sa považuje za bezpečný spôsob ochrany obsahu telefónu, najmä v prípade jeho 3D variantu. Apple tvrdí, že pri Touch ID (tj. odomykanie odtlačkom prsta) je šanca na odomknutie telefónu náhodným prstom 1:50000. Oproti tomu pri Face ID (odomykanie tvárou) je riziko podstatne nižšie, 1:1000000 – teda ak nemáte úplne identicky vyzerajúce dvojča s rovnakými kontúrami tváre. Keď sa teda rozhodneme Apple veriť, 3D odomykanie tvárou je niekoľkonásobne bezpečnejšie ako čítačky odtlačkov prstov. Technológiu 3D odomykania tvárou, ako sa zmieňujeme vyššie, implementuje napríklad aj Pixel 4, jeho zabezpečenie ale bolo možné pri vstupe telefónu na trh v roku 2019 pomerne jednoducho obísť – používateľ nemusel mať pri odomykaní otvorené oči a mobilný telefón bolo možné odblokovať aj vtedy, keď dotyčný spal. Google sľúbil softvérovú nápravu a v marci 2020 je stav taký, že oprava je za rohom.

Vysokú mieru zabezpečenia zaisťuje aj 2D odomykanie tváre, hoci u neho to nie je možné určiť jednoznačne, pretože sa jednotlivé riešenia medzi telefónmi líšia. Pokiaľ chcete na svojom telefóne tento spôsob odomykania používať a mať istotu dobrého zabezpečenia, pri výbere telefónu hľaďte aj na spôsob tohto zabezpečenia vrátane toho, ako je účinné aj pri neštandardných situáciách, ako je odomykanie so zavretými očami, v tme pod. Na čo je možné využiť odomykanie tvárou? V operačnom systéme Android nie je technológia odomykania tvárou rozšírená naprieč systémom a je ju možné zatiaľ využiť len na odomykanie telefónu. V prípade Apple je možné tvárou (okrem odomknutia samotného smartfónu) potvrdzovať platby s Apple Pay, nákupy v App Store a podobne. Skenovanie tváre je okrem čítačiek odtlačkov prstov medzi používateľmi obľúbený spôsob, ako odomykať mobilný telefón. Medzi jeho klady patrí bezpečnosť, jednoduchosť a pohodlie, pretože stačí mobil len vziať, a za pár desatín sekundy je odomknutý. Pozor ale na menej spoľahlivé skenovanie len pomocou fotky, ktoré je ľahšie obísť. Radšej si mieru zabezpečenia konkrétneho telefónu overte ešte pred jeho obstaraním alebo sa zamerajte rovno na 3D technológiu a potom na jej spoľahlivosť v čo najviac situáciách.

Zdroj