Domov Novinky Čínske smartfóny: Čo všetko je dobré o nich vedieť?

Čínske smartfóny: Čo všetko je dobré o nich vedieť?

Zdielať

Čínske telefóny môžu byť pre neznalých používateľov strašiakom. Niet sa však čoho báť, už dávno to nie sú bezmenné a nekvalitné zariadenia. Naopak, mnohé z nich majú tie najvyššie ambície a poriadne komplikujú život aj tým sebavedomým premiantom.

Ako je to ale so „slovenskými LTE?“ Prečo je dobré spoľahnúť sa na slovenskú distribúciu, a ktoré sú vlastne tie najlepšie čínske mobily? Najlepšie čínske mobilné telefóny si ešte preberieme nižšie. Hovorí sa ale, že niektoré z nich majú problémy so „slovenským LTE“. To je do istej miery pravda, dá sa tomu ale ľahko vyhnúť. V čom tieto ťažkosti spočívajú? LTE je, ako je známe, technológia vysokorýchlostného internetu cez mobilnú sieť. Umožňuje sťahovať dáta rýchlosťou približne 100 – 300 Mbps, takže pri surfovaní po internete sa používateľom všetko načíta oveľa rýchlejšie, než keby ste boli k internetu pripojení len cez 3G alebo 2G. Ešte v nedávnej minulosti neboli výnimkou prípady, keď čínsky mobilný telefón „slovenské LTE“ nepodporoval, hoci vo svojej špecifikácií LTE uvedené mal. Ako je to možné? Vysvetlenie je jednoduché. LTE „beží“ na niekoľkých frekvenciách (je ich približne 50), v každej krajine sú na to ale vyhradené iné kmitočty. Na Slovensku to sú LTE frekvencie 800, 1 800 a 2 600 MHz.

Najvyužívanejším pásmom slovenského LTE je frekvencia 800 MHz, a práve s týmto kmitočtom má problém rad čínskych telefónov, ktoré sa mimo Ázie oficiálne nepredávajú. Tam totiž pásmo 800 MHz nie je príliš rozšírené, takže výrobcovia ani nemajú dôvod podporu preň do svojich telefónov pridávať. Ak mobil túto frekvenciu nepodporuje, používateľ na Slovensku je s ním odkázaný na 3G a 2G siete s pomalším internetom. 800 MHz pásmo pokrýva hlavne vidiecke oblasti, vo väčších mestách slovenskí operátori využívajú najmä LTE siete na frekvenciách 1800 MHz. To ale nemení nič na tom, že ide o výrazný nedostatok. Je to, ako by ste so svojím vozidlom mohli na niektorých cestách ísť štandardnou rýchlosťou, inde ale napríklad len krokom. „Slovenské LTE“ môže byť pre niektoré čínske mobilné telefóny problém. Ak si ale zaobstaráte globálny model, budete za vodou.

Kórejské, resp. japonské mobilné telefóny Samsung, LG alebo Sony podporujú všetky u nás využívané frekvencie, takže s LTE u nich nebudete mať problém. Jedným zo známych výrobcov u nás, ktorých sa táto problematika týka, je ale Xiaomi. Séria jeho smartfónov totiž pásmo 800 MHz nepodporuje, pokiaľ nejde o globálny model. Pokiaľ ale uvidíte mobil Xiaomi s nápísom LTE vpri veľkých eshopoch, často ide o globálny model kde máte istotu podpory slovenského LTE. Oproti LTE je technológia 5G závratne rýchlejšia. Na jej plnú implementáciu si ale budeme musieť počkať najmenej do roku 2020/21, resp. naši operátori ju postupne zavádzajú do praxe (Telekom, O2, 4ka). Ešte rýchlejšia ako LTE je potom technológia 5G. Tá u nás síce zatiaľ nemá tak rozsiahlu podporu, na trhu ale už nájdeme veľa čínskych telefónov s 5G.

Oplatí sa pri čínskych telefónoch oficiálna slovenská distribúcia? Nielen pri telefónoch z Číny ste sa možno tiež stretli s pojmom slovenská či zahraničná distribúcia. Rozhodne sa oplatí nakupovať len z oficiálnej slovenskej distribúcie. Inak môže byť ako s LTE, tak so slovenskou lokalizáciou telefónu problém, nehľadiac na problémy so zárukou. Pri čínskych distribúciách napríklad tiež chýbajú Google služby, pretože sú oficiálne zakázané. Aby ste ich mohli využívať, stačí v tom lepšom prípade len stiahnuť aplikáciu na Google Play, v tom horšom bude treba dostať do čínskeho telefónu európsku ROM.

Výhody slovenskej distribúcie v kocke:

  • Aj v mobiloch z Číny je nahraný softvér v slovenskom jazyku, ktorý tam zostáva aj po aktualizácii prístroja.
  • V balení nájdete návod v slovenskom jazyku.
  • Pri uplatňovaní reklamácie stačí mobilný telefón priniesť na niektorú z pobočiek Alza.sk na Slovensku. Vyhnete sa posielaniu telefónu na druhý svetadiel s neistým výsledkom.
  • Podľa európskych noriem navyše predajca musí reklamáciu vybaviť do 30 dní, čo v prípade čínskych predajcov nemusí byť pravidlom.
  • Nákup bez problémov. Viac v článku: Riziká nákupu telefónu zo sivého dovozu.

Nad čínskymi telefónmi mnohí skôr ohŕňali nos, teraz je ale situácia iná. Sú stále výkonnejšie, prostredie majú svižné a konštrukciu perfektne spracovanú. Prichádzajú s nápaditým dizajnom a vybrané mobily z Ríše stredu momentálne patria medzi najkrajšie na trhu, hoci by niekto mohol namietnuť, že sa niekedy radi inšpirujú u konkurencie. S porovnateľnou výbavou ale veľakrát stoja len polovicu, alebo dokonca tretinu toho, čo tie najdrahšie na trhu. Skrátka nie je nutné sa čínskych  telefónov báť. Tu sú najlepšie z nich.

OnePlus 8 Pro – nadchne všetkých hráčov

Značku OnePlus pravdepodobne nie je potrebné predstavovať, pretože práve tá bola jednou z prvých, ktorá mobily z Číny predviedla svetu. Rad OnePlus 8, neskôr model OnePlus 8 Pro, je súčasný vlajkový model. Mobil sa výrazne zameriava na hráčov. Nekompromisný výkon vďaka Snapdragon 865, až 12 GB RAM v najvyššej konfigurácii, 120 Hz displej alebo napríklad 256 GB úložisko s rozhraním UFS 3.0. To všetko a ešte oveľa viac táto novinka od OnePlus ponúka. Hoci ide predovšetkým o herný mobilný telefón, fotoaparát OnePlus 8 Pro nesklame ani „nehráčov“. Ponúka trojicu foroaparátov (48 + 48 + 8 MPx) so solídnou svetelnosťou a tiež trojnásobný hybridný zoom. Mobilný telefón sa chváli 4510 mAh batériou, ktorú možno navyše nabíjať bezdrôtovo, a to rovnako rýchlo, ako káblom (30 W rýchlonabíjanie). Zaujímavosťou a pomerne raritou pre telefón z Číny je potom nepochybne certifikát IP68, ktorý zaručuje odolnosť voči prachu, ale aj potápanie.

Xiaomi Mi 10 Pro – všestranný šampión?

Medzi najpopulárnejšie čínske telefóny patria smartfóny Xiaomi. Zákazníci si ich pomerne dosť rýchlo obľúbili najmä vďaka skvelému výkonu a fotoaparátu za veľmi prívetivé ceny. Ich posledná novinka – mobil Xiaomi Mi 10 Pro rozhodne nie je výnimkou, ba naopak. Kandiduje na úplne najlepší čínsky smartfón súčasnosti. Do popredia prerazil hlavne vďaka svojmu fotoaparátu. Ten je tu totiž štvornásobný, a to s tým, že na hlavnej šošovke nájdeme neuveriteľných 108 Mpx so svetelnosťou f/1,7. Na webe DxOMark sa tak ľahko dostal do prvej päťky. Z hľadiska komponentov je na tom mobil Xiaomi Mi 10 Pro síce podobne ako spomínaný OnePlus. Qualcomm Snapdragon 865, až 12 GB RAM. Xiaomi si však očividne dalo viac záležať na optimalizácii, pretože variant s 8 GB RAM OnePlus 8 Pro s 12 GB hravo predbehol v benchmarku Antutu, čím si zaistil prvú priečku. Poteší tiež 4500 mAh batéria s veľmi rýchlym 50 W nabíjaním. Toto všetko si však berie svoju daň na výrazne vyššej cene ako pri predchádzajúcich smartfónoch Xiaomi, stále by ste však v tejto cenovej kategórii tieto parametre pri popredných výrobcoch hľadali márne.

Huawei P40 Pro – jeden z najlepších fotomobilov

Svojím polienkom do ohňa nedávno prispela samozrejme aj spoločnosť Huawei, a to celkom dosť výrazne. Ich rad Huawei P40 totiž zbiera jednu skvelú recenziu za druhou, a to najmä telefón Huawei P40 Pro, ktorý je najvýkonnejším globálne dostupným zástupcom tejto série. Už na prvý pohľad zaujme svojím obrovským displejom rozprestretým po takmer celej prednej strane telefónu, ktorý okrem iného ponúkne obnovovaciu frekvenciu 90 Hz. Tá zadná strana sa naopak chváli predovšetkým fotoaparátom, a to nie len tak hocijakým. Táto štvorica šošoviek si totiž vyslúžila prvú priečku v rebríčku DxOMark. O výkon sa v prípade Huawei P40 Pro stará čipset Kirin 990 5G, ktorý je odpoveďou Huawei na najlepší americký Snapdragon, spolu s 8 GB RAM pamäťou. Poteší tiež 4200 mAh batéria so 40 W rýchlonabíjaním spolu s 27 W bezdrôtovým nabíjaním. Na záver ale musíme podotknúť, že telefón Huawei P40 Pro, rovnako ako všetky nové smartfóny Huawei, využíva Huawei Mobile Services. Nenájdete v ňom teda aplikácie Google. O tom, ako HMS vyzerajú a fungujú, sme napísali článok vrátane samotného testu.

Najlepšie čínske mobily do 400 eur

Pri čínskych telefónoch do 400 eur už nemožno čakať to najlepšie, napriek tomu to nie sú žiadne strúhadlá ani škaredé káčatká. Zachovávajú si vysoký štandard kvality a dokážu potrápiť aj drahších konkurentov. Ich veľkou výhodou je ale okrem iného aj cena.

Xiaomi Mi 10T Lite – odľahčená vlajkovka s 5G a 120 Hz displejom je najnižším modelom tohtoročnej vlajkovej série Xiaomi – jednej z najpopulárnejších značiek čínskych telefónov. Je to predovšetkým vďaka sérii Xiaomi Mi 9, ktorá priniesla veľmi dobré parametre do telefónu s cenovkou pod 400 eur. Tohtoročné vlajkové lode radu Mi 10 sa síce do tejto cenovej kategórie nezmestili celé, model Lite má však určite čo ponúknuť. Od vyšších súrodencov sa líši predovšetkým dizajnom – štvornásobný fotoaparát je tu v kruhovom fotomodule uprostred. Číselne má hlavný fotoaparát 64 Mpx (f/1,89), ultraširoký potom ponúka 8 Mpx (f/2,2). Štvoricu potom zakončuje makro kamera s ToF senzorom. Xiaomi Mi 10T Lite sa od zvyšku série líši dizajnom fotomodulu, má ale všetky dôležité parametre. Xiaomi Mi 10T Lite si zachoval aj ďalšie dôležité, moderné parametre, ako napríklad 6,67″ IPS displej s adaptívnou obnovovacou frekvenciou 120 Hz alebo podporu sietí 5G. O tú sa stará výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 750 5G. Výkon potom dopĺňa 6 GB operačnej pamäte a pre úložisko je pripravených 64 alebo 128 GB, podľa variantu. Model má tiež skvelú batériu. Jej kapacita je 4 820 mAh, pričom podpora rýchlonabíjania je samozrejmosťou. V prípade Xiaomi Mi 10T Lite je 33 W. Snímač odtlačkov na power buttone, tri farebné varianty – o dizajn je postarané.

Mobil Honor 20 – štyri fotoaparáty ako štandard. Konkurencia nespí ani v kategórii telefónov do 400 eur, a máme tu ďalší skvelý smartfón. Je ním Honor 20, starší, ale stále telefón so slušnými parametrami. Iba malý priestrel v ľavom hornom rohu narušuje prednú časť telefónu. Honor môžete odomykať čítačkou odtlačkov prstov v bočnom tlačidle, alebo vás rozpozná čelné kamerka. Tá ponúkne rozlíšenie 32 Mpx. Vzadu je prítomná štvorica objektívov hlavného fotoaparátu. Na proces snímania dohliada umelá inteligencia, ktorá upravuje nastavenie snímania na čo najvhodnejšie parametre pre snímanú scénu. Aby toto všetko bolo možné realizovať bez zásekov, mobilný telefón Honor 20 sa spolieha na stále výkonný procesor Kirin 980. Kapacita 128 GB ale nie je rozšíriteľná pamäťovými kartami.

Realme X3 SuperZoom – čínsky junior s nekompromisným výkonom: Spoločnosť Realme patrí medzi mladších hráčov na trhu, ich telefóny, napríklad práve Realme X3 SuperZoom, si ale rýchlo získavajú obľubu. Je to hlavne vďaka skvelým parametrom s prívetivou cenovkou, ale taktiež vďaka zaujímavým dizajnovým riešeniam. Hoci to tak podľa ceny nevyzerá, Realme X3 SuperZoom je jednou z vlajkových lodí tejto značky a rozhodne sa na nej nešetrilo. O výkon sa stará Qualcomm Snapdragon 855+ s 12 GB RAM, 256 GB úložisko je navyše typu UFS 3.0. Spolu s veľkým 12 0Hz displejom bude Realme X3 SuperZoom skvelým zariadením pre hráčov, avšak nielen pre nich. Ako samotný názov napovedá, Realme X3 má „super zoom“. Mobilný telefón totiž využíva periskopový objektív, ktorý sme mohli vidieť napríklad pri Samsungu Galaxy S20 Ultra. Vďaka tomu je schopný až 60× hybridného zoomu. Fotoaparát samotný je štvornásobný – 64 Mpx hlavná šošovka (f/1,8), 8 Mpx periskopický objektív (f/3,5), 2 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát (f/2,3) a makro šošovka. Na hlavnom fotoaparáte nájdete mj. aj optickú stabilizáciu. K tomu pripočítajte ešte dvojitý predný fotoaparát s rozlíšením 32 + 8 Mpx a máte podarený mobilný telefón so skvelým výkonom, pekným dizajnom a cenovkou strednej triedy.

Xiaomi Redmi Note 8 Pro – fotomobilový elegán strednej triedy: Ak hľadáte smartfón so skvelým fotoaparátom a vzhľadom vlajkovej lode za cenu nižšej strednej triedy, mobil Xiaomi Redmi Note 8 Pro vám dozaista urobí radosť. Jeho dominantou je veľký 6,5″ predný displej, ktorý sa rozprestiera po celej prednej strane telefónu, a ktorý aj na technológii IPS LCD vyzerá naozaj impozantne. Elegantne vyzerá tiež fotoaparátový modul na zadnej strane, ktorý v sebe nezvyčajne ukrýva aj skener odtlačkov prstov. Samotný fotoaparát potom ponúka hneď 4 šošovky. Hlavný 64 Mpx snímač (f/1,9), 8 Mpx širokouhlý objektív (f/2,2) a v neposlednom rade makroobjektív s TOF senzorom, ktorým sa obom dostalo po 2 Mpx (f/2,4). Zaujme tiež herný čipset Mediatek Helio G90T spolu s 6/8 GB RAM pamäte. Všetko završuje 4 500 mAh batéria s 17 W rýchlonabíjaním a každému je jasné, že v tejto cenovej kategórii Note 8 Pro jednoznačne vyniká.

Huawei P40 Lite – štvorcový fotomodul a skvelý výkon: Ukážkovým zástupcom čínskej značky Huawei v strednej triede je telefón Huawei P40 Lite. Modely Lite sú medzi zákazníkmi veľmi obľúbené, pretože prinášajú veľa výsad vlajkových modelov do nižších cenových sfér a P40 Lite nie je výnimkou. Asi najvýraznejší je tu dizajn. Hlavný fotoaparát je totiž usporiadaný do štvorcového modulu, čo je v poslednom čase veľmi obľúbená praktika, predovšetkým pri vlajkových lodiach. Samotné parametre fotoaparátu navyše vôbec nie sú zlé. Hlavný snímač ponúkne 48 Mpx (f/1,8), širokouhlý potom 8 Mpx (f/2,4) a štvoricu dopĺňa makro snímač a ToF senzor, oba s rozlíšením 2 Mpx (f/2,4). Hoci fotoaparáty by ste asi našli aj lepšie, P40 Lite zaujme čipsetom Huawei Kirin 810, ktorý sa dá porovnať so sériou 730 od Snapdragon. O herný výkon je teda postarané. Poteší tiež 4 200 mAh batéria, ktorá ale ponúka 40 W rýchlonabíjanie, čo v strednej triede vôbec nie je zvykom. Na záver ale musíme podotknúť – áno, čakali ste to – mobil Huawei P40 Lite neponúka Google služby. Celý mobilný telefón beží na rozhraní Huawei Mobile Services.

Najlepšie čínske mobily do 250 eur

A ideme s cenou nižšie, a to pod hranicu 250 eur. Ak si myslíte, že v tejto cenovej hladine sa už môžete s kvalitou rozlúčiť, presvedčíme vás o opaku. Aj napriek nízkej cene sú mobily v tejto kapitole svižné a spoľahlivé a ani pekný dizajn im nie je cudzí.

Xiaomi Redmi Note 9 – všestranný smartfón za prívetivú cenu je pokračovateľom jedného z najpopulárnejších radov Xiaomi/Redmi. Poháňa ho čipset MediaTek Helio G85, ktorý možno porovnať napríklad s Snapdragon 665. Trochu sa šetrilo na pamäti RAM, ktorá je tu len 3 GB, aj tak ale mobilný telefón zvládne každodenné využitie. Z hľadiska úložiska hovoríme o 64 GB. Telefón sa vyznačuje tiež nadpriemernou 5 020 mAh batériou a 18 W rýchlonabíjaním. Pri pohľade na zadnú stranu spoznáte, že je Xiaomi Redmi Note 9 slušne vybavený po stránke fotografie. Redmi Note 9 sa drží s trendom oválnych/štvorcových fotomodulov, ktorý je navyše doplnený snímačom odtlačkov prstov na chrbte. Parametre samotného fotoaparátu nie sú vôbec zlé. Hlavná šošovka ponúkne 48 Mpx (f/1,79), širokouhlá kamera potom 8 Mpx (f/2,2). Do štvorice potom výrobca pridal populárnu kombináciu makro kamery a ToF snímača.

Motorola Moto G8 Power – pragmatický smartfón so slušným výkonom: Značka Motorola je samozrejme známa už dlho, ale možno vás zarazí, že ju radíme medzi čínske telefóny. Je to preto, že pôvodne americkú značku odkúpilo čínske Lenovo, ktoré si zároveň vzalo na starosti výrobu smartfónov Moto. Motorola Moto G8 Power je teda oficiálne mobilný telefón z Číny a nie je vôbec zlý. Spomeňme napríklad fotoaparát, ktorý ponúkne napríklad dvojnásobný optický zoom. O ten sa stará 8 Mpx teleobjektív. Mobil G8 Power je ďalej osadený 16 Mpx hlavným snímačom (f/1,7), 8 Mpx širokouhlým fotoaparátom (f/2,2) a 2 Mpx makro senzorom. Kým po dizajnovej stránke telefón neponúka nič moc inovatívne, zaujme napríklad čipset Qualcomm Snapdragon 665 v spojení so 4 GB pamäte RAM. Ako tiež napovedá samotný názov, batéria má nadštandardnú výdrž – konkrétne 5 000 mAh. Čerešničku na torte potom tvorí fakt, že Motorola Moto G8 Power beží na čistom Androide 10. To v skratke znamená, že v telefóne nenájdete desiatky zbytočných aplikácií a navyše dostávate aktualizácie operačného systému rýchlejšie ako ostatné smartfóny s Androidom.

Realme 6s – čínsky telefón ponúkajúci všetko podstatné v elegantnom kabátiku: O mobiloch Realme je známe, že na dizajn nedajú dopustiť a Realme 6s to len utvrdzuje. Smartfón je krásny na pohľad a navyše ponúka skvelé parametre. S cenovkou nižšej triedy ponúka napríklad procesor MediaTek Helio G90T, ktorý si má čo povedať aj so Snapdragon 730g, a to v kombinácii so 4 GB RAM. Presvedčivý dizajn ďalej utvrdzuje aj plynulý 90 Hz displej s uhlopriečkou 6,5″. Poteší tiež baterka – jej kapacita je 4 300 mAh a telefón podporuje rýchlonabíjanie až do 30 W. Slušné parametre ukazuje najmä fotoaparát. Bežne rozmiestnené štyri šošovky potešia 48 Mpx na hlavnom snímači (f/1,8), 8 Mpx (f/2,3) na širokouhlom objektíve a nakoniec makroobjektív a ToF senzorom, ktorý oba dostali po 2 Mpx. Predný fotoaparát sa potom uhniezdil v bullet-hole notchi, a to s rozlíšením 16 Mpx a svetelnosťou f/2,0.

Huawei P smart Z – štýlový výsuvný fotoaparát: Jedným zo smartfónov Huawei, ktorý ešte dostal povolenie na Google Mobile Services, je Huawei P smart Z. Zo strany výrobcu tu ide v podstate o „all-in“ na dizajn, ktorý sa ale vcelku podaril. P smart Z sa chváli veľkým 6,59″ displejom s technológiou FullView, ktorý navyše nie je narušený notchom. Pretože predná kamera je schovaná priamo v tele telefónu a vysunie sa len keď je potrebné. Na hlavnom fotoaparáte sú však vidieť nutné ústupky, a preto tu hovoríme o duálnom module, kde hlavný fotoaparát ponúka „iba“ 16 Mpx so svetelnosťou f/1,8, ktorý je doplnený 2 Mpx ToF senzorom. Naopak k dobru tomuto telefónu z Číny prispieva jeho výkon. Mobilný telefón Huawei P smart Z je totiž osadený čipsetom Kirin 710, ktorý sa dá takmer porovnať napríklad so Snapdragon 710 – herný výkon je teda zaistený. So 4 GB RAM a 64 GB interného úložiska pravdepodobne náročnejších používateľov nenadchne, ale ak hľadáte smartfón so solídnym výkonom za veľmi rozumnú cenu, Huawei P smart Z rozhodne stojí za úvahu.

Motorola One Fusion+ – spojenie skvelého výkonu s Androidom One: Hoci je Motorola známa ako americká firma s americkým sídlom, od odkúpenia Lenovom v roku 2014 sa celá výroba presunula do Číny. Preto je Motorola One Fusion+, rovnako ako mnoho ďalších modelov, čínskym mobilom. A parametre o tom jednoznačne svedčia. Zo spomínaných telefónov ide o jeden z najvýkonnejších, predovšetkým vďaka kombinácii Snapdragon 730 a 6 GB RAM. Spolu so 128 GB internou pamäťou a 5 000 mAh batériou Motorola ponúka naozaj výkonnostne skvelý mobilný telefón s cenovkou pod 250 eur. Fotoaparát jednoznačne nesklame. Šošovky sú celkom štyri – 64 Mpx hlavná (f/1,8), 8 Mpx širokouhlá (f/2,2) + makro kamera a ToF senzor. Zaujímavosťou je predná kamera, tá je totiž vysúvacia, takže nijako nenarušuje celistvosť displeja. Jej rozlíšenie je 16 Mpx (f/2,2). Za zmienku nepochybne stojí tiež zapojenie smartfónu do programu Android One – Fusion+ teda dostáva aktualizácie Android prednostne a špeciálne odladené.

Najväčší čínski výrobcovia mobilných telefónov

Prehľad najlepších čínskych mobilov máme za sebou. Tie, na ktoré sa nedostalo, nemusia byť nutne zlé. Veľakrát sa v mnohých ohľadoch vlastne vyrovnajú tým najlepším, víťaz však môže byť len jeden. Telefónov, ale aj samotných výrobcov, je však oveľa viac. Ktoré značky sú tie najvýraznejšie a ktoré menej známe, ale napriek tomu si zaslúžia pozornosť? Huawei je jednou z najväčších čínskych aj svetových spoločností zaoberajúcich sa telekomunikačnými zariadeniami. Bol založený roku 1987 a sídli v čínskom Šen-čene. Ťaží z faktu, že do svojich mobilných telefónov dodáva svoje vlastné procesory HiSilicon Kirin a v posledných rokoch sa mu veľmi dobre darí aj vo fotografických schopnostiach. Obdiv si získal už v roku 2018 uvedený telefón Huawei P20 Pro a od tej doby sa jeho vlajkové lode pravidelne objavujú na čelných pozíciách fotografických rebríčkov

Huawei svoje mobily člení napríklad do radov Huawei P/P Lite (aktuálne P40 a P30), Nova a Y. V poslednej dobe je veľkým otáznikom rozhranie Huawei Mobile Services, ktoré neumožňuje využitie Google služieb. Honor bol ešte v roku 2020 dcérskou spoločnosťou Huawei. Pravidelne vydávané modely sa preto tým z tovární Huwei silne podobali, či už išlo o smartfóny nižšej, strednej aj vyššej triedy. Za cenu menších kompromisov si pritom vždy zachovávali veľmi príjemnú cenu, ktorá bola vždy o niečo nižšia ako pri telefónoch Huawei. Podobne výkon, ktorý dosahoval rovnaké a v niektorých prípadoch dokonca aj vyššie hodnoty. V akom smere sa mobilné telefóny Honor zmenia po akvizícii, ukáže až čas. Keďže sa Honor zbavil Huawei a prešiel pod krídla spoločnosti Shenzhen Zhixin New Information Technology z „čínskeho Silicon Valley“ – Šen-čenu, obmedzenia ohľadom využívania služieb Google už pre neho neplatia. Budúce vlajkové lode Honor sa tak, ak sa nič nezmení, budú tešiť zo všetkých kvalít a zaužívaných vlastností rozhrania Google Mobile Services.

Spoločnosť Xiaomi existuje iba od roku 2010, za ten čas ale z malého startupu stihla vyrásť na obra s veľkými ambíciami. Jej portfólio zahŕňa desiatky druhov zariadení vrátane fitness náramkov, notebookov a samozrejme mobilných telefónov. Tie si cestu za zákazníkmi sebavedome razia takými zbraňami, ako je dravá cenová politika, pekný dizajn a spoľahlivé spracovanie. Vlajkové lode nájdete v rade Xiaomi Mi – tieto smartfóny ponúkajú vysoký výkon. Za zmienku stojí tiež značka Redmi, ktorá zo Xiaomi vznikla osamostatnením. Smartfóny Redmi oslovujú používateľov požadujúcich ten najlepší pomer ceny a výkonu v strednej triede.

Ešte mladším výrobcom čínskych telefónov než Xiaomi je OnePlus. Ten zabodoval hneď svojím prvým mobilom OnePlus One, ktorý samotná spoločnosť označovala ako zabijaka vlajkových lodí. A pre mnohých používateľov ním tiež bol. V poslednom čase sa OnePlus ukazuje hlavne ako výrobca cenovo dostupných herných smartfónov. Mobilné telefóny Doogee, ktoré majú čínsko-španielsky rodokmeň, ponúkajú „známy“ dizajn s priaznivou cenovkou. Známy preto, že sa výrobca rád inšpiruje dizajnom svojich konkurentov, napríklad Xiaomi, Huawei, Honor či Samsung. V jeho radoch tak možno uvidieť smartfóny Doogee Mix (názvom aj dizajnom vychádza zo Xiaomi Mix), Doogee S60 (vychádza z CAT S60) a ďalšie. To ale radu používateľov nijako nevadí, zvlášť keď vcelku pohľadný dizajn sprevádza kvalitné spracovanie a nízka cena. Jedným z príkladov je mobilný telefón Doogee S60, ktorý kombinuje robustnosť s nadpriemernou výbavou. Nedávno sme sa na neho bližšie pozreli – Doogee S60, odolný mobilný telefón vyššej triedy. Podobným „tvrďasom“ je aj variant Doogee S68 (k dispozícii vo variantoch Doogee S68 PRO 128GB čierna a Doogee S68 PRO 128GB oranžová.

Rovnakého majiteľa ako OnePlus má aj Oppo, ďalší z desiatok čínskych výrobcov telefónov. Tento ale, podobne ako tí, ktorých zmieňujeme vyššie, patrí medzi tie najvýznamnejšie. Keďže sú Oppo a OnePlus sesterské firmy, ich mobilné telefóny si sú, najmä v prípade dvoch prvých výrobcov, do značnej miery podobné. Zameriavajú sa prevažne na cenovo dostupné telefóny strednej triedy. Úlohu vlajkovej lode výrobcu tu zastáva Oppo Reno3 Pro so skvelým fotoaparátom. Lacnejšie alternatívy značky Oppo sú potom modely radu A – aktuálne A5 (2020), A31 a A91. Ako možno vidieť, nie je žiadny dôvod sa čínskych telefónov obávať. Za zaujímavé ceny toho ponúkajú mnohokrát až prekvapivo veľa a nižšia cena je často vykúpená len niekoľkými kompromismi.

Zdroj