Domov Novinky Nový USB konektor pri ktorom nezáleží na orientácii

Nový USB konektor pri ktorom nezáleží na orientácii

Zdielať

USB 3.1Spoločne so špecifikáciami USB 3.1 sa na nás pripravujú aj kompletne nové konektory, ktoré už nebudú spätne kompatibilné s tými, čo používame dnes. Prinesú ale jednu novinku, vďaka ktorej nebudeme musieť uvažovať o orientácii zapojenia, čo dokáže ušetriť čas a nervy.

USB konektory, ktoré dnes poznáme sú na báze, že sa musíme pred zapojením kábla najskôr pozrieť, ako je daný konektor orientovaný. Často tak skúšame systémom pokus-omyl a nieje výnimkou, že dané zariadenie otočíme aj viackrát, ak to aj odporuje logike.

Teraz si na nás USB 3.0 Promoter Group chystá nové špecifikáciu USB 3.1, v ich rámci sa predstaví také nové konektory, ktoré bude možné zapojiť v ľubovoľnej orientácii, čiže rýchlo a jednoducho. To už aplikovala spoločnosť Apple u svojho rozhrania Lightning.

Apple Lighthing connector

Sú samozrejmé aj také konektory, ktoré nebudú kompatibilné s predchádzajúcimi káblami (a naopak), avšak pokiaľ sa pozrieme na hybrid v podobe microUSB 3.0 použitý pri smartfóne Samsung, tak to musíme oceniť. Zatiaľ nieje známa podoba nových konektorov, ale je už jasné, že budú veľké asi ako dnešné USB 2.0 Micro-B. Čo ďalšieho nám ponúknu?

Konkrétne sa jedná špecifikáciu USB Type-C, ktorá sľubuje celkom nový dizajn a taktiež rôznorodé napájanie, čiže možnosť znášať vyššiu prúdovú záťaž pre nabíjanie a napájanie energeticky náročných zariadení. Rôznorodý má byť taktiež výkon, aby sa s príchodom ďalších verzii USB nemuseli hneď meniť a aby sa zaistila spätná kompatibilita.

Samsung Galaxy Note 3 MicroUSB 3 connector

Typ C bol vyrobený tak, aby zmietol všetky predchádzajúce typy konektorov a káblov USB a priniesol jeden univerzálny typ. Logicky sa bude používať taktiež u stolných počítačov, ktoré by mali byť zároveň malé i robustné. Aby sme nakoniec nezabudli spomenúť taktiež na to, že špecifikácia USB 3.1 zaisťuje priepustnosť až 10 Gb/s.

Zdroj: Hexus