NASA čoskoro vyšle malého chirurgického robota do vesmíru na testovaciu misiu na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).
Robot vyvinutý výskumníkmi z University of Nebraska-Lincoln poletí v roku 2024 do vesmíru, kde bude simulovať činnosti vykonávané počas operácie. Robot s názvom MIRA alebo miniaturised in vivo robotic assistant sa pripravoval takmer 20 rokov. Pred vyslaním do vesmíru sa robot dôkladne testuje, aby sa zabezpečilo, že prežije štart a že jeho systémy budú fungovať správne a podľa očakávaní. MIRA má dve hlavné výhody. Po prvé, môže sa zaviesť cez malý rez, čo umožňuje zdravotníckym pracovníkom vykonávať minimálne invazívne operácie brucha. V predchádzajúcich testoch chirurgovia používali tento prístroj na efektívne resekcie hrubého čreva. Po druhé, MIRA by mohla umožniť chirurgom alebo lekárom operovať niekoho vo vesmíre na diaľku. Môže sa napríklad použiť na ošetrenie rán astronauta na misii na Marse alebo pri odstraňovaní črepín z tela zraneného vojaka na vzdialenosť tisícov kilometrov.
Počas nadchádzajúcej misie na palube ISS však bude MIRA pracovať úplne samostatne bez toho, aby ju riadil nejaký astronaut alebo lekár. Bude umiestnená v experimentálnej skrinke vo veľkosti mikrovlnnej rúry, kde bude robot strihať pevne natiahnuté gumičky a pretláčať kovové krúžky cez drôt. Tým sa MIRA pokúsi simulovať činnosti vykonávané počas skutočnej operácie. „Tieto simulácie sú veľmi dôležité kvôli všetkým údajom, ktoré budeme počas testov zbierať,“ povedal Wagner. Testovacia misia robota bude jeho doteraz najviac autonómnou operáciou. Výskumníci programujú MIRA tak, aby pracoval samostatne a šetril šírku pásma vesmírnej stanice a zároveň minimalizoval čas, ktorý astronauti strávia pri experimente. „Astronaut stlačí spínač, proces sa spustí a robot si svoju prácu urobí sám,“ povedal Farritor. „O dve hodiny neskôr ho astronaut vypne a je hotovo,“ dodal.