Domov Novinky Najdlhšie zatmenie Mesiaca už 19. novembra. Ako ho sledovať?

Najdlhšie zatmenie Mesiaca už 19. novembra. Ako ho sledovať?

Zdielať

Astronómovia a amatérski pozorovatelia oblohy budú môcť tento mesiac vidieť najdlhšie zatmenie Mesiaca v tomto storočí.

Zatmenie Mesiaca 2021 bude možné pozorovať v mnohých častiach sveta, vtedy keď Zem prejde medzi Slnkom a Mesiacom a vytvorí na jeho povrchu tieň. Toto takmer úplné zatmenie Mesiaca vyvrcholí tesne po 9:00h stredoeurópskeho času, keď Zem zakryje 97% Mesiaca v splne pred slnečnými lúčmi, uviedla NASA. Počas tejto veľkolepej nebeskej udalosti získa Mesiac červenkastý odtieň, ktorý bude možné vidieť voľným okom. Hranica viditeľnosti prechádza približne hranicami západného Slovenska, pričom Česko či Rakúsko si pri vhodných poveternostných podmienkach môžu na krátky čas vychutnať tento vesmírny úkaz.

Zatmenie Mesiaca je viditeľné len na miestach, kde je Mesiac nad obzorom. Najlepšie podmienky na pozorovanie celej udalosti budú mať obyvatelia Severnej Ameriky. Vidieť ju bude môcť všetkých 50 štátov USA a Mexiko. Viditeľná bude aj v Austrálii, východnej Ázii, severnej Európe a v oblasti Tichého oceánu. Slovensko nachádza v oblasti, kde podmienky na pozorovanie nebudú vhodné. Všetko bude závisieť aj od toho, či to dovolí oblačnosť. NASA uviedla, že zatmenie Mesiaca bude trvať 3 hodiny, 28 minút a 23 sekúnd, čo bude dlhšie ako akékoľvek iné zatmenie za posledných 100 rokov v období 2001 až 2100. NASA uviedla, že Zem bude v 21. storočí svedkom celkovo 228 zatmení Mesiaca. Väčšinou sa vyskytnú dve zatmenia Mesiaca v jednom mesiaci, ale môžu sa vyskytnúť aj tri zatmenia.

Tí, ktorí nebudú môcť vidieť zatmenie vo svojich oblastiach, si môžu nižšie pozrieť živý prenos z tejto udalosti:

Za normálnych okolností je tvár Mesiaca osvetlená slnečným svetlom, ktoré sa odráža od jeho povrchu. Počas zatmenia Mesiaca sa však Mesiac, Slnko a Zem zarovnajú do jednej priamky. Zem bráni slnečnému svetlu, aby sa dostalo na Mesiac, a tak sa mesačný objekt javí zo Zeme ako zjedený. Ďalšie zatmenie sa uskutoční 16. mája 2022.