Domov Novinky Na WWDC predstavená dedikovaná appka na heslá

Na WWDC predstavená dedikovaná appka na heslá

Zdielať

Okrem Apple platforiem by mala byť dostupná aj pre Windows.

Používanie manažérov hesiel je všeobecne odporúčané, nie je totiž možné si zapamätať komplikované a jedinečné heslá z malých a veľkých písmen, číslic a špeciálnych znakov pre desiatky až stovky kont. Z našej skúsenosti rozhodne odporúčame end-to-end šifrovanú službu Proton Pass, ktorá prichádza od známej švajčiarskej firmy stojacou za ProtonMail.

Stačí si zapamätať jedno hlavné heslo, ktoré sa odporúča posilniť dvojfaktorovou autentifikáciou. V tomto ekosystéme síce existuje iCloud kľúčenka a aplikácia Keychain Access, ktorá je v prípade iOS zabudovaná do hlavných nastavení, má však viacero zásadných nevýhod: má minimum funkcií, je veľmi neprehľadná a dostupná len pre Apple platformy, čo viedlo k tomu že v redakcii používam manažér tretej strany. Zmeniť to má dedikovaná aplikácia na heslá, ktorá má priniesť poriadok, nové funkcie a podporu Windows.

Aplikácia má byť teda priamou konkurenciou pre etablovaných hráčov ako Proton Pass, LastPass, 1Password alebo medzi geekmi obľúbeným Bitwardenom. Má ponúknuť viacero kategórii pre kontá, passkeys a Wi-Fi siete. Samozrejmosťou bude synchronizácia medzi zariadeniami a funkcie na generovanie nových hesiel a ich vypĺňanie pri prihlasovaní sa na weby a do aplikácií. Rovnako má ponúkať jednorazové autentifikačné kódy podobne ako Google Authentificator, a pre Apple používateľov to vyzerá ako dobrá alternatíva.

Nakoľko v prípade straty alebo poškodenia telefónu s Google Authentificatorom alebo inou podobnou aplikáciou hrozí vymknutie sa s používateľských kont, keďže rozličné cloudové synchronizácie takýchto aplikácii nefungujú vždy úplne optimálne. Nový manažér hesiel umožní import hesiel z iných manažérov, neočákavame však funkciu exportu hesiel pre import do iného, konkurenčného manažéra, nakoľko sa predpokladá a je to historicky podložené, že Apple sa snaží udržať svojich používateľov vo svojom ekosystéme.

Správa taktiež nehovorí nič o podpore operačných systémov Android a rozličných Linuxových distribúcií. Aj keď počítače Mac a iPhony tvoria v súčasnosti najlepší ekosystém medzi počítačom a smartfónom, pomerne veľa majiteľov Macov aj napriek tomu používa telefón s operačným systémom Android. Nedostupnosť aplikácie pre tieto dve kľúčové platformy ju tak môže v prípade mnohých používateľov diskvalifikovať.

Zdroj