Ideálnemu stavu bránia nutnosť podpory výrobcov, potreba certifikácie a finančné náklady.
Konektor USB-C je synonymom pre rýchle nabíjanie elektroniky a rýchly prenos dát, nie vždy však tomu musí tak byť. USB-C, resp. USB Type-C je v podstate len tvar konektora. Dôležité je vedieť aj rozhranie, kam patria USB 2.0, USB 3.1 ale aj Thunderbolt. Konektor bol prvýkrát predstavený v roku 2014, je to oválny obojstranný 24-pinový port, ktorý nájdeme vo väčšine smartfónov, tabletov, mobilného a počítačového príslušenstva, externých reproduktorov. Presadzuje sa aj v laptopoch a desktopoch, kde ešte aj v pomerne nových modeloch nájdeme ako primárny konektor USB-A a USB-C je doslova ako doplnok pre novšie zariadenia.
Podobne ako v USB-A, aj v prípade USB-C teda nie sú všetky porty rovné, kvôli rozličným rozhraniam. Najčastejšie sú rozdiely v rýchlosti prenosu dát a rýchlosti nabíjania, profesionálnejší používatelia si musia dať aj pozor na podporu štandardov prenosu obrazu a audia, kvôli externým monitorom a rozličným USB-C zariadeniam ako externé mikrofóny. Prehľadnosti nepomohla ani snaha rebrandovať značenie, nakoľko niektorí výrobcovia používajú staršiu verziu a iní novšiu verziu značenia.
Starší USB 3.2 Gen 1 je to isté ako USB 3.0 a USB 3.2 Gen 2 sa líši od Gen 1 nielen v rýchlosti prenosu, ktorý sa dostal z 5 Gbps na 10 Gbps. A aby bol zmätok dokonalý, pribudol aj USB 3.2 Gen 2×2, ktorý je charakteristický rýchlosťami 20 Gbps, a zároveň nie je moc rozšírený, napríklad žiadne Apple zariadenie nepodporuje tento USB štandard. Vlajkové lode s operačným systémom Android, ako je Samsung S24 Ultra a Pixel 8 Pro podporujú štandard USB 3.2 Gen 1, čo znamená maximálnu prenosovú rýchlosť 5 Gbps. Po čase pribudol USB4, ktorý sa pokúsil aspoň trocha značenie zjednotiť, opäť však pribudla novšia verzia USB4 2.0 a zmätok tak pokračuje.
USB4 2.0 bol predstavený v roku 2022, a prináša maximálnu šírku pásma pri prenose dát až 80 Gbps pokiaľ ide o súčasný prenos informácií oboma smermi pomocou štvorice liniek. Na prenos jedným smerom sa však budú dať použiť 3 linky naraz, čo naznačuje rýchlosť 120 Gbps a na súčasný prenos druhým smerom sa využije štvrtá voľná linka, ktorá umožní rýchlosť 40 Gbps.
Pribudla podpora PCIe 4 pre lepší výkon externých grafických kariet a taktiež nový štandard Power Delivery, ktorý umožní nabíjať zariadenie rýchlosťou až 240W, čo by pre veľa modelov výkonnejších notebookov znamenalo že by nemuseli mať dedikovaný nabíjací port a mohli sa nabíjať cez USB-C port. V súčasnosti tento port totiž štandardne vie dodať maximálne len 100W, čo je jeden z dôvodov, prečo Apple v prvých vyšších MacBookoch Pro s Apple Silicon čipmi z roku 2021 vrátil MagSafe port, ktorý umožní vďaka výkonu 140W aj rýchle nabíjanie, ktoré cez USB-C nie je možné.
Problémom je aj značenie na portoch a kábloch. Na smartfónoch a tabletoch označenie rozhrania USB-C nebýva, a ani na laptopoch a desktopoch nie je úplne bežné. Zatiaľ čo rozhranie USB portu na elektronickom zariadení sa typicky dá nájsť na webe výrobcu alebo po krátkom hľadaní cez Internetový vyhľadávač, horšie je to s káblami. Ak to nie je vytlačené priamo na kábli, alebo aspoň na obale od kábla, používanie kábla je lotéria a nikdy sa nevie, či bude podporovať potrebné technológie a rýchlosti. Thunderbolt káble sa štandardne chvália znakom blesku, klasické USB káble označenie rozhrania mať nemusia.
Zmätok sa pokúsil vyriešiť štandard Thunderbolt. Vytvorený bol v spolupráci s Intelom a Apple, a spočiatku sa vyskytoval takmer výlučne na Apple počítačoch a na niektorých vyvolených strojoch s vyššou cenou. Problémom bol aj tvar konektora, od verzie Thunderbolt 3 však štandard prešiel na USB Type-C. Posledná verzia je Thunderbolt 4, ktoré sa od trojky rozlišuje hlavne podporou reťazenia externých monitorov a minimálnou garantovanou rýchlosťou prenosu. Moderné Thunderbolt porty zvládnu prenos dát s rýchlosťou 40 Gbps a prenesú 100W pri nabíjaní.
Thunderbolt 4 integruje v sebe všetky vlastnosti USB4 a je plne kompatibilný so všetkými staršími štandardmi USB. Rovnako sa pripravuje štandard Thunderbolt 5, ktorý v sebe zrejme integruje všetko z USB4 2.0 a v niečom ho môže aj predčiť. Keby všetky zariadenia proste používali štandard Thunderbolt, zmätok v USB štandarde by sa s ústupom starších zariadení a káblov postupne vyriešil. Problémom je však nutná certifikácia a finančné náklady a taktiež by sa museli dohodnúť výrobcovia.
Thunderbolt káble sú taktiež výrazne drahšie ako ich klasické USB náprotivky, a pokiaľ používateľ má kábel len na nabíjanie smartfónu, je zbytočné si priplácať obrovské sumy za označenie Thunderbolt. Aj keď bola štvrtá generácia Thunderboltu predstavená už pred štyrmi rokmi, je stále na okraji záujmu. V oblasti počítačov ho implementuje štandardne hlavne Apple a medzi tabletmi ho nepodporuje asi nikto, aj najnovší iPad Pro má Thunderbolt 3. Rozšíreniu štandardu nepomáha ani rivalita medzi Intelom a Qualcommom, a jeho nízka rozšírenosť ho proste diskvalifikuje u mnohých používateľov.