Podľa európskeho nariadenia môžu od 1. júla 2014 operátori používateľom účtovať maximálne 0,20 eur za 1 MB prenesených dát v zahraničí, pričom účtovacou jednotkou je 1 kB. Cena platí na území všetkých 28 štátov EU, ďalej pre Island, Lichtenštajnsko a Nórsko.
Napriek postupnému znižovaniu cien za hlasový a dátový roaming býva mnoho ľudí pri cestách do zahraničia prekvapených účtami za telefón. Pre predstavu – 1 MB dát predstavuje stiahnutie alebo odoslanie zhruba 20 e-mailov bez príloh, alebo nahranie 1-2 zmenšených fotografií z telefónu na profil v sociálnej sieti.
Ako zostať aj na dovolenke online a nemusieť sa obávať o útratu? Možností sa ponúka niekoľko a v každom prípade sa vyplatí dobre počítať vopred a podľa destinácie zvoliť optimálny variant dátového pripojenia. Wi-Fi pripojenie sa ponúka ako prvá voľba. Kto však niekedy cestoval do zahraničia, vie, že hotelové siete bývajú preťažené a s pokrytím všetkých izieb kvalitným signálom si hotelieri tiež často hlavu nelámu.
Spoliehať sa na Wi-Fi na iných miestach je nepraktické a nákladné – často si za pripojenie účtujú, pričom nie je neobvyklá sadzba 2 eur za hodinu pripojenia, nehovoriac o tom, že hosťa bez útraty nikde radi nevidia. Spoliehať na Wi-Fi teda bude najskôr ten, kto má z predchádzajúcej skúsenosti overené, že na mieste všetko funguje, ako má. Pri dátach sa cestovateľ bude najčastejšie rozhodovať medzi dátovým roamingom svojho operátora a miestnou predplatenou dátovou kartou.
Spravili sme orientačné porovnanie cien roamingu slovenských operátorov a predplatených dátových kariet v niektorých obľúbených letných destináciách v Európe, aby sme zistili, aký variant sa v akom prípade vyplatí. Dátový roaming v podobe dátových roamingových balíčkov, ktoré je možné prikúpiť k bežnému tarifu, ponúkajú všetci veľkí slovenskí operátori. Ceny sme prepočítali na 1 GB dát pre lepšie porovnanie so zahraničnými predplatenými kartami.
Tento objem by mal pohodlne postačovať pre vybavovanie e-mailov, zdieľanie zážitkov na sociálnych sieťach, sledovanie spravodajstva, navigáciu, vyhľadávanie informácií na internete a počúvanie hudby či sledovanie videa a tiež zdieľanie pripojenia medzi viacerými používateľmi. Ide o štandardné cenníkové sadzby, operátori môžu ponúkať lepšie podmienky v rámci marketingových akcií. V každom prípade odporúčame si nastavenie roamingu a ceny pred cestou u svojho operátora overiť.
Ako ukazuje porovnanie, miestna dátová karta je vo všetkých uvedených prípadoch podstatne výhodnejšia. Pre jednotlivcov je samozrejme najjednoduchšie vycestovať s telefónom na dve SIM karty, s ktorým môže byť na príjme na svojom telefónnom čísle a zároveň využívať miestne dátové pripojenie. Pri rodinách a iných skupín viacerých osôb zostáva pomerne výhodnejšie, ak si každý člen zaobstará vlastnú miestnu dátovú kartu než roaming, existuje však podstatne praktickejší spôsob, ktorý umožní využiť dátový limit jednej karty naplno bez ďalších nákladov.
Niekoľko výrobcov ponúka cestovné Wi-Fi hotspoty s mobilným modemom. Ide obvykle o akumulátorom napájané vreckové zariadenie, ktoré sa po vložení SIM karty pripojí k mobilnému internetu a zároveň vytvorí lokálnu Wi-Fi sieť pre viacerých používateľov. Podľa modelu ich môže byť pripojených 5, 10, 15 alebo aj viac zároveň. Multifunkčné zariadenie TP-Link M7350 podporuje mobilné dáta LTE s rýchlosťou až 150 Mbps a dokáže pripojiť až 15 používateľov súčasne.
Okrem funkcie mobilného modemu a prístupového bodu Wi-Fi ponúka aj zdieľané úložisko dát do kapacity 32 GB. Pritom nezaberie viac miesta než stredne veľký mobilný telefón a vydrží nepretržite v prevádzke na jedno nabitie až 10 hodín. Pre menej náročné nasadenie existujú na trhu samozrejme aj skromnejšie varianty, ako je TP-LINK M5350 s podporou 3G a Wi-Fi pre 10 používateľov a veľa ďalších modelov.
Vývoj ceny podľa heureka.sk:
Graf ceny produktu TP-Link M7350 poskytuje server Heureka.sk
Graf ceny produktu TP-Link M5350 poskytuje server Heureka.sk
Zdroj: TS