Domov Novinky Intel oficiálne oznámil procesory 12-tej generácie pre laptopy

Intel oficiálne oznámil procesory 12-tej generácie pre laptopy

Zdielať

Procesory pre laptopy, od high-end herných strojov až po ultraprenosné a skladacie zariadenia budú dostupné v prvom kvartáli 2022.

High-endové 45W procesory zo série H na čele s vlajkovým Core i9-12900HK budú dostupné v notebookoch pre profesionálov a hráčov vo februári 2022, zatiaľ čo 28W procesory zo série P a 15W procesory série U určené pre mainstreamové tenké a ľahké zariadenia budú dostupné neskôr tento rok. Nová séria procesorov prináša hybridnú architektúru kombinujúcu výkonné a efektívne jadrá aj do laptopov. Spoločnosť sa vyjadrila, že vlajková loď (tejto série), Core i9-12900HK, je ten najvýkonnejší mobilný procesor, aký bol kedy vyrobený a taktiež že ide o najlepšiu mobilnú platformu na hranie hier. Vlajkový Core i9-12900HK oznámený na CES 2022 obsahuje 6 výkonných jadier s podporou Hyper-Threading a 8 efektívnych jadier, disponujúci tak celkovo podporou 20 vlákien. Maximálna frekvencia v TurboBooste pre výkonné jadrá je 5 GHz a pre efektívne jadrá 2,5 GHz. Procesor obsahuje 24MB L3 vyrovnávacej pamäte a základný TDP je 45W, ale môže narásť až na 115W. Integrovaná grafická karta obsahuje 96 exekučných jednotiek. Firma tvrdí, že táto nová karta má o 28% vyšší výkon v hrách v porovnaní s Core i9-11980HK.

Popri tejto vlajkovej lodi výrobca uviedol ešte Core i9-12900H, Core i7-12800H a Core i7-12700H s rovnakým počtom jadier. Medzi ďalšie uvedené procesory patrí Core i7-12650H, ktorý má 6 výkonných jadier a len štyri efektívne jadrá. Core i5-12600H a Core i5-12500H majú zhodne štyri výkonné jadrá a 8 efektívnych jadier a najpomalší H-čkový CPU, Core i5-12450H má štyri výkonné aj efektívne jadrá. Procesory série P s TDP medzi 45W a 64W mieria na mainstreamové laptopy. Šesť predstavených modelov od najvyššieho Core i7-1280P až po Core i3-1220P budú mať šesť, štyri, alebo dva výkonné jadrá a zhodne po 8 efektívnych jadrách. Integrovaná grafická karta v tejto sérii bude mať od 64 až po 96 exekučných jednotiek. Procesory série U obsahujú modely Core i7, Core i5, Core i3, Pentium Gold a Celeron, ktoré operujú s TDP medzi 9W a 29W alebo medzi 15W až 55W, v závislosti od modelu. Tieto modely obsahujú jedno alebo dva výkonné jadrá a štyri alebo osem efektívnych jadier a sú určené pre ultraprenosné zariadenia vrátane skladateľných a pasívne chladených zariadení bežiacich na systéme Windows alebo Chrome OS.

Alder Lake generácia používa „Golden Cove“ architektúru pre výkonné jadrá a „Gracemont“ architektúru pre efektívne jadrá. Čipy sú vyrábané 10 nm výrobným procesom. Výrobca taktiež vyvinul technológiu Thread Director, ktorá spolupracuje s Windows 11 na optimalizovanie rozloženia výkonu pre procesory s hybridnou architektúrou jadier. Podpora na úrovni platformy zahŕňa pamäte DDR5 s kapacitou do 4800 MT/s a podporu LPDDR5 RAM, akcelerátory strojového učenia, dekóder pre AV1 média, Wi-Fi 6e, USB 3.2 Gen2x2 a Thunderbolt 4. Intel popri týchto procesoroch uviedol aj procesory bez možnosti pretaktovania pre socket 12-tej generácie s 22 novými modelmi od rady Core i9 až po low-end radu Pentium a Celeron, s TDP na úrovni 65W a 35W. Séria procesorov s TDP 65W sa bude dodávať s Laminar chladičmi, ktoré budú pri high-end modeloch disponovať RGB LED osvetlením. Spolu s týmito procesormi budú dostupné nové základné dosky založené na sockete H670, B660 a H610 od výrobcov ako sú ASUS, Gigabyte, MSI a ASRock.

Spolu s novými procesormi bola aktualizovaná aj laptopová dizajnová certifikácia Intel Evo, čo je vlastne verejný názov pre iniciatívu Project Athena spoločnosti, špecifikáciami tretej generácie. Prvý raz v histórii budú zahrnuté aj zariadenia so skladateľným displejom. Výrobca sa vyjadril, že vyše 100 nových dizajnov založených na 12-tej generácii procesorov Core bude vydaných výrobcami laptopov a zahrnuté budú aj najvýkonnejšie modely série H. Označenie Intel Evo garantuje viaceré vlastností zariadení, ako napr. kvalita displeja, výdrž na batériu, hmotnosť, konektivita a rýchlosť nabíjania. Taktiež bol spustený aj nový program s označením „Engineered for Intel Evo“ na certifikáciu Bluetooth a Thunderbolt príslušenstva. Platforma Intel vPro, ktorá umožňuje firmám spravovať a zabezpečiť veľké zostavy mnohých PC, dostáva nové úrovne Enterprise a Essentials pre veľké, resp. malé spoločnosti. Stolné počítače, ktoré obsahujú procesory s aktívnym vPro, budú taktiež patriť pod ciele Project Athena v oblasti dizajnu a výkonu, zameraných na modernizáciu ohľadom bezpečnosti, súkromia a udržateľnosti.

Zdroj