IBM odhalilo vôbec prvý čip vyrobený 2 nm procesom na svete, ktorý nám dáva náhľad technológie budúcnosti, ktorá môže byť použítá v smartfónoch, notebookoch, či iných zariadení.
Najväčší pokrok je v počte tranzistorov. V porovnaní s dnešnými 7 nm procesormi ponúka nová technológia od IBM oveľa viac tranzistorov vďaka kompaktnejšiemu dizajnu. To znamená, že čipy vyrobené týmto procesom ponúknu až o 45% vyšší výkon ako dnešné 7 nm procesory, pri rovnakej energetickej spotrebe. Alebo naopak, ponúknu rovnaký výkon ako 7 nm čipy, ale spotrebujú o 75% menej energie. Smartfóny s 2 nm procesormi by tak mohli mať až 4-násobnú výdrž batérie v porovnaní so smartfónmi vybavenými 7 nm procesormi. IBM tvrdí, že tieto telefóny by tak dokázali vydržať aj 4 dni na jedno nabitie.
Podľa AnandTech, 2 nm čip od IBM obsahuje 333 miliónov tranzistorov na milimeter štvorcový. Pre porovnanie, najpokročilejšie čipy od TSMC postavené na 5 nm technológii pozostávajú z 173 miliónov tranzistorov na milimeter štvorcový a 5 nm proces od Samsungu má okolo 127 tranzistorov na mm2. Napriek tomu, že všetky tieto parametre znejú výborne, treba pamätať na to, že 2 nm čip od IBM je iba koncept a procesory postavené na 2 nm výrobnom procese sú ešte len hudba budúcnosti. Notebooky by vďaka týmto procesorom dostali viac výkonu a autonómne automobily by dokázali detekovať a reagovať na objekty oveľa rýchlejšie. IBM tvrdí, že z ich technológie budú profitovať aj odvetvia na prieskum vesmíru, či umelá inteligencia.
Ako už bolo spomenuté, TSMC a Samsung vyrábajú čipy na 5 nm technológii a Intel sa stále iba snaží prejsť na 7 nm riešenia. Taktiež ani TSMC nepredpokladá prechod na 2 nm v blízkej budúcnosti, aktuálne TSMC plánuje štart výroby 4 nm čipov koncom tohto roku a 3 nm procesory sú plánované až na niekedy v druhej polovici roku 2022. Stále však nie je jasné, kedy a či vôbec sa 2 nm procesory dostanú do zariadení pre spotrebiteľov. No napriek tomu tento koncept ponúka zaujímavý pohľad na to, čo nás v budúcnosti čaká.