Domov Novinky Hubblov vesmírny ďalekohľad priniesol novú snímku

Hubblov vesmírny ďalekohľad priniesol novú snímku

Zdielať

Hubblov vesmírny ďalekohľad zdieľal snímku galaxie vzdialenej približne 11 miliónov svetelných rokov.

Hubblov vesmírny teleskop spôsobil od svojho nasadenia v roku 1990 revolúciu v astronómii. Teleskop, ktorý má krištáľovo čistú perspektívu vesmíru a je ďaleko nad dažďovými mrakmi, svetelným znečistením a atmosférickými deformáciami, urobil niekoľko úžasných fotografií najvzdialenejších hviezd, ako aj planét v našej slnečnej sústave. Nový obrázok z teleskopu odhaľuje fascinujúcu špirálovú galaxiu s názvom Caldwell 5. Táto galaxia je od Zeme vzdialená približne 11 miliónov svetelných rokov. Obrázok je pozoruhodný vďaka dobre definovaným hviezdnym ramenám galaxie, ktoré sa rozprestierajú od jej žltého stredu. Jadro galaxie má aktívnu hviezdnu škôlku, ktorá je schopná vyprodukovať tisíce hviezd za niekoľko miliónov rokov.

Na tomto žiarivom zábere srdca galaxie môžeme vidieť prepletené úponky prachu v úchvatných ramenách, ktoré sa ovíjajú okolo oslnivého jadra horúceho plynu a hviezd. Toto jadro predstavuje oblasť známu ako jadro H II, čo je ionizovaná oblasť atómového vodíka. V týchto intenzívnych miestach zrodu hviezd môžu v priebehu niekoľkých miliónov rokov vzniknúť tisíce hviezd. Každá mladá, veľmi horúca modrá hviezda generuje ultrafialové svetlo, ktoré ďalej ionizuje plyn v jej okolí, uvádza sa v príspevku na blogu NASA. Caldwell 5 napriek svojej pomerne jasnej magnitúde 8,4 na oblohe nevyniká. Objavuje sa smerom k rovníku perlového disku Mliečnej cesty, ktorý je zakrytý hustým kozmickým plynom, tmavým prachom a jasnými hviezdami. V dôsledku toho musia astronómovia hľadieť cez svetelné roky priestoru plné vizuálnych prekážok, aby rozoznali zložitosť galaxie.

Preto je Caldwell 5 známa aj ako Skrytá galaxia. Caldwell 5 by bola jednou z najjasnejších galaxií na našej oblohe, keby ju neskrývalo toľko medzihviezdnej hmoty. Je to malá galaxia s priemerom približne 50-tisíc svetelných rokov a vekom v miliardách rokov. William Frederick Denning, britský amatérsky astronóm, objavil Caldwell 5 začiatkom 90. rokov 19. storočia, uvádza NASA. Caldwell 5 sa nachádza v súhvezdí Camelopardalis a najlepšie je viditeľná na severnej pologuli v období od neskorej jesene do začiatku zimy. Iba ľudia žijúci v blízkosti rovníka na južnej pologuli ho môžu vidieť nízko na severnej oblohe počas neskorej jari alebo začiatkom leta. Skrytú galaxiu, ako napovedá jej názov, môže byť ťažké spozorovať, najmä ak je obloha znečistená svetlom alebo dokonca mierne zahmlená či zahmlená.

Zdroj

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno