Domov Novinky Google Android 5.0 ponesie meno Lollipop

Google Android 5.0 ponesie meno Lollipop

Zdielať

Android_Lollipop_1Popri novom tablete Nexus 9, predstavila spoločnosť Google tiež svoj nový operačný systém, ktorý má číslovku 5.0 a označenie Lollipop.

Najnovšia verzia pre Android prináša viac než 5000  úplne nových API a tzv.  “materiálne“ užívateľské prostredie. Podľa Google  by malo nové UI uľahčovať ovládanie na dotykmi ako aj hlasom. Nový Android bude značne prepracovaný.

Podľa výrobcu je Android 5.0 Lollipop navrhnutý pre použitie na rôznych zariadeniach s rôznymi displejmi od telefónov, cez tablety až po televízory. Google teda kopíruje Microsoft s jeho stratégiou pre Windows 10. Dočkáme sa prirodzene tiež niekoľkých zásadných nových funkcií, medzi ktoré sa radí napríklad inteligentný zámok, ktorý umožňuje dôveryhodnému zariadení v okolí odomknúť Váš telefón pomocou Bluetooth.

Chýbať nebude ani nová funkcia Battery Saver, ktorá by mala predlžovať výdrž batérie vášho zariadenia až o 90 minút. Nový systém kladie dôraz aj na vyššiu bezpečnosť, preto je vybavený sofistikovanejším šifrovaním a tiež prepínačom „OS kill“, ktorý by mal pri krádeži vášho zariadenia znemožňovať jeho uplatňovania, pokiaľ niekto nezadá resetovací kód. Prostredie a niektoré funkcie nového operačného systému si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:

V novej verzii v multitaskingu pribudnú všetky okná/taby medzi poslednými spustenými aplikáciami. V zozname aplikácií sa tak napríklad objavia všetky otvorené taby v Chrome. U notifikácií pribudli tri výraznejšie novinky – notifikácie na zamknutej obrazovke, možnosť zobraziť notifikácie v pop-up okne nad aktuálnou aplikáciou a možnosť selektovania notifikácií. Okrem toho príde podpora 64 bitových procesorov a celkovo sa má zvýšiť výkon a výdrž.

Google plánuje nový Android nasadiť do svojich starších referenčných zariadení Nexus 4, Nexus 5, Nexus 7 a Nexus 10 a ďalších Google Pay Edition telefónov v priebehu niekoľkých najbližších týždňov. Zariadenia, ktoré sú súčasťou programu Android One, pravdepodobne získajú aktualizáciu približne v rovnakom čase. Vývojári si na Android 5.0 Lollipop budú musieť počkať do tohto piatku, kedy bude vydaný vývojársky balík (SDK).

Zdroj: Google