Domov Novinky Flashback: Samsung Galaxy Beam s projektorom

Flashback: Samsung Galaxy Beam s projektorom

Zdielať

Zatiaľ čo kedysi sme sa zamýšľali nad tým, ako zmestíme 7″ alebo 8″ tablet do vrecka, dnes v mnohom ponúkajú ako svoje riešenie skladacie smartfóny.

Zmestia sa však skladacie telefóny do vrecka s 50″ obrazovkou? To by musel byť nejaký šialený dizajn. Napriek tomu sa to podarilo malému šikovnému telefónu z roku 2010 – Samsung I8520 Galaxy Beam mal zabudovaný DLP projektor, ktorý skutočne dokázal vytvoriť 50″ obraz na stene. Miestnosť by musela byť veľmi, veľmi tmavá a kvalita obrazu nebola najlepšia, ale bolo to možné. Piko-projektor totiž dokázal vyprodukovať iba 15 lúmenov. Samozrejme, ak by ste telefón priblížili k stene, mohli by ste obetovať veľkosť obrazu v prospech jasu. Keď vidíme, že vstavaný projektor dnes nie je štandardnou výbavou, môžeme si domyslieť, že tento nápad sa neujal.

Výrobcovia skúšajú rôzne veci. V začiatkoch telefóny nedokázali prehrávať hudbu. Na to ste si museli priniesť Walkman alebo CD prehrávač. V 90. rokoch sa však v telefónoch začali objavovať funkcie MP3 a ukázalo sa, že sú dostatočne populárne na to, aby sa udržali. To isté sa stalo s fotoaparátmi. Kedysi to boli samostatné zariadenia, potom sa niektoré stali doplnkami telefónov, až sa nakoniec na trhu začali objavovať prvé telefóny s fotoaparátom. Zabudované hudobné prehrávače a fotoaparáty sa ukázali ako víťazné funkcie. Ale zabudovaný projektor? Nuž, nebol to okamžitý hit, ale o pár rokov neskôr mu Samsung dala ďalšiu šancu s modelom I8530 Galaxy Beam. Oproti pôvodnému modelu mal o niečo väčší displej (4,0″ oproti 3,7″), hoci upustil od Super AMOLED v prospech LCD.

Mal tiež dvojjadrový procesor, takže bol lepší pri multimediálnych úlohách, a o niečo väčšiu 2000 mAh batériu, ktorá so zapnutým projektorom vydržala 3 hodiny. Vstavaný projektor znie aj dnes ako lákavá predstava. Možnosti zábavy sú zrejmé. Najmä teraz, keď mnohí z nás už viac ako rok nevideli vnútro kina. Samozrejme, Beam bol uvedený na trh v roku 2010 a vtedy nebolo sledovanie Netflixu na telefóne také bežné, takže nájsť niečo na sledovanie bolo trochu problém. Namiesto toho ste mohli pripojiť gamepad a hrať na veľkej obrazovke. Ak bežal na systéme Android, mal fungovať s Beamom. Jeho projektor jednoducho zrkadlil obraz na displeji. Mať vždy po ruke projektor bolo dobré aj na prácu. Telefón sa dodával s prehliadačom dokumentov a počas prechádzania prezentácie ste mohli dotykový displej používať na čmáranie poznámok.

K dispozícii bol dokonca nástroj, ktorý umožňoval telefónu posielať obraz z jeho 8 MPx fotoaparátu do projektora, čím sa vytvoril akýsi spätný projektor. O pár rokov neskôr prišiel posledný model tejto série – Galaxy Beam 2. Ten mal opäť o niečo väčšiu obrazovku (4,66″ LCD) a dvojnásobok jadier procesora, tiež batéria bola zvýšená na 2600 mAh, ale v tomto momente bolo jasné, že tento nápad nie je životaschopný. Mimochodom, Beam nebol prvým telefónom Samsungu so zabudovaným pikoprojektorom, tým bol Samsung i7410 z roku 2009. Išlo však o nízkovýkonný „featurephone“, ktorý obmedzoval možnosti využitia projektora. Sony Xperia Touch bol zaujímavým počinom. Ako môžete vyčítať z názvu, mal infračervený snímač, ktorý „videl“ vaše prsty, čím vytvoril dotykovú obrazovku s veľkosťou až 23″. Bolo to super, ale už sú to štyri roky a verzia 2 nie je na dohľad.

Zdroj