Domov Novinky FCC považuje za hrozbu čínske firmy, aj ruský Kaspersky

FCC považuje za hrozbu čínske firmy, aj ruský Kaspersky

Zdielať

Americká federálna komisia pre komunikácie (FCC) v piatok zaradila ruskú spoločnosť, aj čínske telekomunikačné firmy medzi hrozbu pre národnú bezpečnosť USA.

Regulačný orgán minulý rok označil päť čínskych spoločností vrátane Huawei a ZTE ako prvé firmy na zozname, ktorý bol nariadený na základe zákona z roku 2019. Prvou ruskou spoločnosťou na zozname je Kaspersky. Komisár FCC Brendan Carr uviedol, že nové označenia „pomôžu zabezpečiť naše siete pred hrozbami, ktoré predstavujú čínske a ruské štátom podporované subjekty snažiace sa zapojiť do špionáže a inak poškodiť americké záujmy“. Americkí predstavitelia už dlho tvrdia, že používanie tohto softvéru by mohlo otvoriť americké siete škodlivým aktivitám z Moskvy a v roku 2017 zakázali používanie vlajkového antivírusového produktu vo federálnych sieťach. Spoločnosť Kaspersky so sídlom v Moskve dôsledne popiera, že by bola nástrojom ruskej vlády.

V oznámení FCC sa pri ich vymenovaní neuvádzala invázia na Ukrajinu ani nedávne varovania prezidenta Joea Bidena pred potenciálnymi kybernetickými útokmi zo strany Ruska v reakcii na sankcie USA a podporu Ukrajiny. Dotknutá ruská firma vo vyhlásení uviedla, že je rozhodnutím FCC sklamaná, a tvrdí, že bolo „prijaté na politickom základe“. Tento krok bol „nepodložený a je skôr reakciou na geopolitickú klímu než komplexným hodnotením integrity produktov a služieb spoločnosti Kaspersky,“ uviedla spoločnosť. Čínske veľvyslanectvo vo Washingtone v piatok uviedlo, že FCC „zneužila štátnu moc a opäť zlomyseľne zaútočila na čínskych telekomunikačných operátorov bez vecného základu. USA by mali okamžite zastaviť svoje bezdôvodné potláčanie čínskych spoločností.

„Čína prijme potrebné opatrenia na rozhodnú ochranu legitímnych práv a záujmov čínskych spoločností,“ dodalo. Čínske spoločnosti sa bezprostredne nevyjadrili. V októbri FCC zrušila povolenie USA pre China Telecom s tým, že „je predmetom zneužívania, vplyvu a kontroly zo strany čínskej vlády“. FCC sa pri svojom rozhodnutí pridať čínske telekomunikačné spoločnosti na zoznam hrozieb odvolávala na svoje predchádzajúce rozhodnutia o zamietnutí alebo zrušení ich oprávnenia pôsobiť v Spojených štátoch. FCC tiež zrušila povolenia v USA spoločnostiam China Unicom a Pacific Networks a jej dcérskej spoločnosti ComNet. V roku 2019 FCC zamietla ponuku spoločnosti China Mobile na poskytovanie telekomunikačných služieb v USA s odvolaním sa na riziká pre národnú bezpečnosť.

Zaradenie na „krytý zoznam“ znamená, že peniaze z ročného fondu univerzálnej služby FCC vo výške 8 miliárd USD sa nesmú použiť na nákup alebo údržbu produktov od týchto spoločností. Fond podporuje telekomunikácie pre vidiecke oblasti, spotrebiteľov s nízkymi príjmami a zariadenia, ako sú školy, knižnice a nemocnice. FCC minulý rok tiež označila spoločnosti Hytera Communications, Hangzhou Hikvision Digital Technology a Dahua Technology za bezpečnostné hrozby. Predsedníčka FCC Jessica Rosenworcelová uviedla, že agentúra pri aktualizácii zoznamu úzko spolupracovala s americkými národnými bezpečnostnými agentúrami a v prípade opodstatnenosti pridá ďalšie spoločnosti.

Zdroj