Domov Novinky Falošné aplikácie si z Google obchodu stiahli tisíce ľudí

Falošné aplikácie si z Google obchodu stiahli tisíce ľudí

Zdielať

Výskumníci slovenskej bezpečnostnej spoločnosti ESET odhalili v oficiálnom obchode Google Play viac než 30 falošných aplikácií. Google Play je hlavným zdrojom aplikácií pre mobilné telefóny a tablety s operačným systémom Android. Škodlivé aplikácie, ktoré o sebe tvrdili, že obsahujú cheaty do populárnej hry Minecraft, mohli byť nainštalované viac než 600-tisíckrát.

ESET screen Bol najdeny virus

Presný počet stiahnutí sa nachádza niekde medzi číslom 660 000 a 2 800 000. V skutočnosti neobsahovali žiadnu z deklarovaných vlastností, používateľom tvrdili, že ich mobilný operačný systém je infikovaný „nebezpečným vírusom“. Vírusu sa podľa falošných aplikácií mohli zbaviť prihlásením sa do spoplatnenej SMS služby, čo by ich stálo 4,80 eur týždenne. Ročne by to bolo zhruba 250 eur.

ESET odstranene skodlive aplikacie a pripravena SMS

Aplikácia dokonca svojej obeti predpripravila SMS správu, ktorá vyzerá ako aktivácia antivírusového produktu. Nemá však povolenie odoslať túto správu a tak sa používateľa pokúša sociálnym inžinierstvom prinútiť k tomu, aby klikol na jej odoslanie. Po upozornení spoločnosťou ESET stiahol Google tieto aplikácie zo svojho obchodu.

Zdroj: TS