Európa sa priblížila k prijatiu prvých pravidiel o umelej inteligencii na svete, keďže poslanci EÚ schválili predbežnú dohodu.
Európsky parlament definitívne schválil rozsiahle pravidlá upravujúce umelú inteligenciu. Zákonodarcovia v stredu schválili rozsiahle nariadenie – zákon o umelej inteligencii. Vysokopostavení predstavitelia Európskej únie uviedli, že pravidlá, ktoré boli prvýkrát navrhnuté v roku 2021, budú chrániť občanov pred možnými rizikami technológie, ktorá sa vyvíja závratnou rýchlosťou, a zároveň podporia inovácie.
Brusel sa usiluje o prijatie nového zákona, odkedy sa koncom roka 2022 na scéne objavil ChatGPT podporovaný Microsoftom, čím sa rozpútali celosvetové preteky v oblasti umelej inteligencie. V Európskom parlamente v Štrasburgu hlasovalo proti návrhu len 46 zákonodarcov. Podporu mu vyjadrilo 523 poslancov Európskeho parlamentu. Očakáva sa, že Európska rada tento právny predpis formálne schváli do mája. V plnej miere sa začne uplatňovať 24 mesiacov po nadobudnutí účinnosti.
Pravidlá sa budú vzťahovať na modely umelej inteligencie s vysokým vplyvom na všeobecné účely a na vysoko rizikové systémy umelej inteligencie, ktoré budú musieť spĺňať osobitné povinnosti týkajúce sa transparentnosti a zákony EÚ o autorských právach. Pravidlá budú pokrývať a regulovať základné modely alebo generatívne AI, ako je OpenAI, ktoré sú trénované na veľkých objemoch dát, aby generovali nový obsah a vykonávali úlohy.
Vládne využívanie biometrického dohľadu vo verejnom priestore v reálnom čase bude obmedzené na prípady určitých trestných činov; prevenciu skutočných hrozieb, ako sú „teroristické“ útoky; a vyhľadávanie osôb podozrivých z najzávažnejších trestných činov.
„Dnes je opäť historickým dňom na našej dlhej ceste k regulácii umelej inteligencie. [Ide o] prvú reguláciu na svete, ktorá jasne stanovuje cestu k bezpečnému a na človeka orientovanému rozvoju umelej inteligencie,“ povedal Brando Benifei, taliansky poslanec, ktorý text presadil v parlamente s rumunským poslancom EP Dragosom Tudoracheom. „Podarilo sa nám nájsť veľmi krehkú rovnováhu medzi záujmom inovovať a záujmom chrániť,“ povedal Tudorache novinárom.
Európsky komisár pre vnútorný trh, Thierry Breton, privítal hlasovanie a uviedol: „Vítam obrovskú podporu Európskeho parlamentu pre Akt EÚ o umelej inteligencii. Európa je teraz globálnym tvorcom štandardov v oblasti dôveryhodnej umelej inteligencie.“ Pravidlá EÚ sa zakladajú na prístupe založenom na riziku: čím je systém riskantnejší, tým sú požiadavky prísnejšie. S úplnými zákazmi na nástroje AI, ktoré sa považujú za najviac ohrozujúce.
Napríklad poskytovatelia AI s vysokým rizikom musia vykonať posúdenie rizika a zabezpečiť, aby ich produkty spĺňali zákony predtým, než budú sprístupnené verejnosti. „Regulujeme toľko, koľko je možné, a toľko, koľko je potrebné, s primeranými opatreniami pre modely AI,“ povedal Breton. Porušenia môžu spoločnosti stáť pokuty od 7,5 milióna do 35 miliónov eur, v závislosti od typu porušenia a veľkosti firmy.
Platí prísny zákaz používať umelú inteligenciu na prediktívny policajný dohľad a systémov, ktoré používajú biometrické informácie na odvodenie rasy, náboženstva alebo sexuálnej orientácie jednotlivca. Pravidlá tiež zakazujú rozpoznávanie tváre v reálnom čase na verejných priestranstvách s určitými výnimkami pre orgány činné v trestnom konaní. Pred akýmkoľvek nasadením umelej inteligencie musí polícia požiadať o súhlas súdu.
Keďže umelá inteligencia pravdepodobne zmení každý aspekt života nás Európanov a veľké technologické firmy bojujú o dominantné postavenie na trhu, ktorý bude lukratívny, EÚ bola v súvislosti s legislatívou vystavená intenzívnemu lobovaniu. Išlo napríklad o kampaň francúzskeho startupu Mistral AI a nemeckej firmy Aleph Alpha, ako aj technologických gigantov z USA, ako sú Google a Microsoft.
Breton zdôraznil, že EÚ „odolala osobitným záujmom a lobistom, ktorí vyzývali na vylúčenie veľkých modelov UI z nariadenia“ a trvá na svojom: „Výsledkom je vyvážená regulácia založená na rizikách a odolná voči budúcnosti.“ Tudorache uviedol, že zákon bol „jedným z … najviac lobovaných právnych predpisov, určite v tomto mandáte,“ ale trval na tom, že: „Odolali sme tlaku.“