Domov Novinky Europol ukončil činnosť nelegálnej platformy

Europol ukončil činnosť nelegálnej platformy

Zdielať

Službu na šifrovanú komunikáciu používali hlavne kriminálnici.

Matrix, nástroj na šifrovanú komunikáciu, bol systém s prístupom na pozvánku a vystupoval aj pod názvami ako Mactrix, Totalsec, X-quantum a Q-safe. Holandské a francúzske orgány začali vyšetrovanie, keď sa táto služba našla v telefóne zločinca odsúdeného za vraždu holandského novinára Petra R. de Vriesa v roku 2021. Vyšetrovatelia zistili, že Matrix bol technicky komplexnejší ako predchádzajúce platformy typu Sky ECC a EncroChat, ktoré boli tiež terčom vyšetrovania.

Nakoniec sa úradom podarilo zachytiť prevádzku služby zasielania správ a tri mesiace monitorovať jej činnosť. Počas vyšetrovania orgány zachytili a dešifrovali viac ako 2,3 milióna správ v 33 jazykoch. Zachytené správy sa väčšinou týkali závažnej organizovanej trestnej činnosti, ako je medzinárodný obchod s drogami, obchod so zbraňami a pranie špinavých peňazí.

Teraz sú návštevníci služby zasielania správ upozornení na zrušenie prostredníctvom úvodnej stránky, na ktorej sa uvádza, že medzinárodné orgány činné v trestnom konaní platformu zakázali. Kriminálnici v dizajne oznámenia vtipne referovali na mediálnu značku filmovej série Matrix. Prístup k obdobným službám nie je lacný. Cena Matrixu nie je známa, ale podobné služby stoja tisíce eur ročne.

Vyšetrovatelia pri záťahu zabavili štyri autá, 970 mobilných telefónov a dom spolu s vyše pol milióna amerických dolárov v kryptomenách a 150-tisíc amerických dolárov v hotovosti. Európska polícia (Europol) vydala vyhlásenie, že kriminálnici z dôvodu prerušenia ich komunikačného kanála prechádzajú na rôzne menej zavedené alebo vlastne vyrobené komunikačné nástroje s rozličnou mierou bezpečnosti a anonymity.

Toto sa samozrejme dalo očakávať, jedná sa o štandardný postup. Pre orgány činné v trestnom konaní je to výzva a zároveň príležitosť, pretože menšie ryby sú menej chutné, ale ľahšie sa chytajú. Tento a podobné prípady by mohli teoreticky vyvolať obavy, ako je to s ochranou súkromia správ bežných ľudí v zavedených a overených aplikáciách ako Signal, Telegram, Viber, WhatsApp a iné.

Za veľkými aplikáciami s koncovým šifrovaním stoja veľké firmy s obrovským rozpočtom, z ktorého vedia zaplatiť skúsených programátorov a tieto aplikácie sú bezpečné. Pokiaľ tam vývojári sami nedajú zadné vrátka, či už na príkaz firmy alebo vlád. Bezpečnosť neverejných aplikácií na komunikáciu zločincov padá aj na tom, že nie je jednoduché zohnať dostatočný počet skúsených programátorov, ktorí by sa chceli podieľať na trestnej činnosti.

Tiež by týmto riskovali dlhoročné väzenie a iné sankcie. Je dôležité upozorniť, že služba na zločineckú komunikáciu Matrix nie je nijak spojená s legitímnym Matrix protokolom, na ktorom je založených viacero populárnych aplikácií. Jedná sa len o zneužitie názvu.

Zdroj