Domov Novinky EÚ nariadila Applu ďalšie otvorenie systému

EÚ nariadila Applu ďalšie otvorenie systému

Zdielať

Nariadenia súvisia so zákonom o digitálnom trhu (DMA).

Spoločnosti a služby zaradené medzi tzv. strážcov musia spĺňať sprísnené podmienky. Zákon o digitálnom trhu (Digital Market Act) z dielne EÚ tentoraz Apple nariadil vyššiu mieru interoperability, konkrétne ohľadom notifikácií, AirDrop a AirPlay. Budúce iOS zariadenia musia poskytovať plný prístup k notifikačnému systému, privilégiám k procesom v pozadí a systémovým funkciám.

Tieto funkcie sú momentálne dostupné exkluzívne pre iZariadenia produkty, ako rôzne druhy AirPods a Apple Watch. Patria tam aj automatické párovanie v blízkosti podporovaného zariadenia a automatické prepínanie audia, ktoré ľudia, ktorí majú viacero zariadení typu AirPods a HomePod dobre poznajú. Firma taktiež musí otvoriť systém pre funkcie podobné súčasným AirDrop a AirPlay.

Ďalšie požiadavky DMA sú automatický prístup k informáciám o Wi-Fi sieti, otvorenie prístupu k NFC čipu a umožnenie vysokopriepustného pripojenia Wi-Fi typu peer-to-peer. Všetky tieto vlastnosti musia byť sprístupnené bez poplatku, a všetky potrebné a relevantné API musia byť dostupné pre výrobcov tretích strán hneď po vydaní výrobkov, a nie dodatočne.

Na základe termínov daným zákonom to vypadá tak, že nové vlastnosti by mohli byť v betatestovaní na konci tohto roka s plnou funkčnosťou v 2026. Väčšina týchto noviniek by mohla byť súčasťou pripravovaného iOS 19, ktorý bude zrejme, tak ako minulé hlavné verzie, predstavený na júnovom WWDC a vo finálnej verzii vypustený v septembri 2025. Predpokladá sa, že nové funkcie sa budú týkať hlavne rezidentov EÚ.

Apple tvrdí, že nariadenia EÚ spomaľuje schopnosti výrobcom inovovať, časť používateľov na internete však tvrdí, že nariadenia EÚ práveže spôsobujú inováciu Applu, čo v kontexte minulosti spoločnosti vyzerá mimoriadne paradoxne. Taktiež sa sťažuje, že je hlavným cieľom DMA, a na ostatné spoločnosti sa až tak necieli. Takéto nariadenia zo strany vlády EÚ môžu byť pre používateľov v niektorých výnimočných prípadoch aj prospešné.

Napríklad jednotný USB-C (alebo iný) port na nabíjanie bolo dlhoročným prianím každého, kto zažil doby klasických tlačidlových telefónov značiek ako (Sony) Ericsson, Siemens, Alcatel alebo legendárnej Nokie, ktorej skrachovaná mobilná divízia prežíva ako spomienka na telefónoch od HMD. Takéto nariadenia samozrejme treba robiť opatrne a diskutovať s odborníkmi, aby nenarobili viac škody ako úžitku.

Zdroj