Domov Novinky ESET odhalil špionáž, medzi obeťami sú aj Slováci

ESET odhalil špionáž, medzi obeťami sú aj Slováci

Zdielať

Analytici spoločnosti ESET odhalili pokročilý malvér, ktorý sa používa pri špionážnych operáciách zameraných na vlády a diplomatov z východnej Európy. Páchatelia útoky vykonali pomocou predtým neznámej platformy, ktorú výskumníci nazvali Attor. Jednou z postihnutých krajín je aj Slovensko.

Podľa analýzy útočníci, ktorí používajú túto platformu sa už od roku 2013 zameriavajú na diplomatické misie a vládne inštitúcie najmä z Ruska a z východnej Európy. Ukazuje sa, že častým terčom sú aj používatelia, ktorí majú zvýšený záujem o svoje súkromie. Napriek tomu, že Attor funguje už aspoň šesť rokov, výskumníci identifikovali len niekoľko desiatok obetí. Z piatich najpostihnutejších krajín je Slovensko na treťom mieste, hneď po Rusku a Ukrajine.

Attor funguje na princípe získavania informácií o aktivitách obetí vytváraním snímok obrazovky z ich zariadení počas používania nástrojov na digitálne podpisovanie, VPN služby od HideMyAss!, e-mailovej služby Hushmail a nástroja na šifrovanie pevného disku TrueCrypt. Okrem toho sa zameriava na vybrané aplikácie niekoľkých ruských služieb. Patria medzi ne dve najpopulárnejšie sociálne siete v Rusku (Odnoklassniki, VKontakte) a služby VoIP poskytované ruským telekomunikačným operátorom (Mutifon).

Nazhromažené údaje sa následne prepošlú na vzdialený server. Attor pritom používa dva triky na skrytie tejto komunikácie pred používateľmi – riadiaci server pripojený do TOR siete, ktorý znemožňuje vysledovanie páchateľov, a rôzne doplnky, ktoré skryjú komunikáciu v bežnom prenose webového prehliadača alebo aplikácie pre okamžité správy. Platforma tiež využíva takzvaný fingerprinting z GSM zariadení.

Tento doplnok zhromažďuje informácie o pripojených modemových alebo telefónnych zariadeniach a pripojených úložných jednotkách. Výskumníčka ESETu Zuzana Hromcová hovorí, že fingerprinting môže slúžiť ako základ na ďalšie krádeže údajov. Ak sa útočníci dozvedia o type pripojeného zariadenia, môžu vytvoriť a nasadiť prispôsobený doplnok, ktorý bude nielen schopný ukradnúť údaje zo zariadenia, ale aj v ňom vykonať zmeny.

Zdroj: Cybersec

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno