Domov Domácnosť Dlhodobý test gigabitového internetu od UPC

Dlhodobý test gigabitového internetu od UPC

Zdielať

Jeden z najväčších poskytovateľov internetu pre domácnosti na Slovensku je spoločnosť UPC. Od 29. mája poskytuje veľmi zaujímavú službu, ktorá rozhodne stojí za pozornosť – gigabitový internet. V redakcii DigitalPortal.sk túto službu dlhodobo testujeme a prinášame náš pohľad na to, aká je a čo všetko ponúka.

Poteší, že gigabitové pripojenie na internet od UPC je dostupné pre viac než 200-tisíc domácností v Bratislave, Pezinku a Svätom Jure. Novú internetovú službu s rýchlosťou 1 Gbps, ktorá je prevádzkovaná na technologickej platforme DOSCIS 3.1, prináša poskytovateľ vďaka prémiovému Wi-Fi routru Giga ConnectBox. Ide o novú generáciu, ktorá v sebe integruje okrem samotného konvertoru aj plnohodnotný Wi-Fi router.

Ešte nie tak dávno operátori poskytovali často slabo vybavené a nie príliš výkonné zariadenia, ktoré bolo nutné doplniť lepšími modelmi Wi-Fi routerov. Tieto časy sú však našťastie už nenávratne preč. Oceňujeme, že poskytovateľ ponúka zákazníkovi jedno zariadenie, ktoré dokáže fungovať aj vo veľkom, štvorizbovom byte v oboch frekvenčných pásmach 2,4 a 5 GHz. Pokiaľ ide o samotné zariadenie (Giga ConnectBox), tak maximálna možná prenosová rýchlosť je 1,3 Gbps.

Či už ide o notebooky, tablety, smartfóny, smart TV alebo herné zariadenia, prenosová rýchlosť je stabilná, dosah je veľmi dobrý a navyše aj v lete, keď je teplo, má používateľ čo najmenej zariadení, ktoré sa zahrievajú v byte. Stačí teda iba jedno zariadenie od UPC, žiadny ďalší Wi-Fi router netreba. Poskytovateľ deklaruje rýchlosti 1 Gbps pri sťahovaní a 50 Mbps pri odosielaní pre nových aj súčasných zákazníkov za mesačný paušál 24 eur pri ročnej viazanosti.

Záujemcovia o krátkodobé alebo príležitostné využitie internetu môžu využiť ponuku bez viazanosti za cenu 28 eur na mesiac. Pre oboch je mesačný prenájom Giga ConnectBoxu rovnaký – 2,90 eur. A ako si možno túto službu objednať? Jednoducho cez internetovú stránku spoločnosti, zákaznícku infolinku, alebo osobne na zákazníckom stredisku na Ševčenkovej 36 v Bratislave-Petržalke.

UPC Giga ConnectBox – Rozhranie: úvodná obrazovka s nastaveniami

Začnime však od začiatku. Ak si zákazník objedná službu „Internet 1000“ (názov nami testovaného gigabitového programu v UPC), príde priamo na adresu pripojenia technik ktorý preverí funkčnosť a zmeria rýchlosti cez koaxiálny kábel privedený do domu. Tu zistí napríklad odozvu ako aj maximálnu rýchlosť siete. V našom prípade to boli namerané maximálne možné rýchlosti 1,3 Gbps pri sťahovaní a 100 Mbps pri odosielaní.

Ak je všetko v poriadku, nasleduje klasická inštalácia Wi-Fi routru. Hoci na začiatku testovania koncom mája nemal set-top-box finálnu verziu firmvéru, všetko fungovalo v poriadku. Azda jediná chybička krásy bol stále podsvietený LED pásik, ktorý bol veľmi rušivý. Už po niekoľkých dňoch však prišla aktualizácia firmvéru a tá umožnila nastavenie LED pásiku – 0% podsvietenie znamená, že pásik nesvieti. To príde vhod najmä v prípade, ak má používateľ Wi-Fi router v izbe a nechce, aby ho rušil v noci.

Rozhranie Wi-Fi routru je prehľadné a jednoduché, zorientuje sa v ňom aj začiatočník, či menej skúsený používateľ. Všetko je lokalizované v slovenčine, sú tu však – podobne ako pri set-top-boxe pre TV – aj iné jazyky. Hneď po prihlásení je v administrácii okrem úvodnej obrazovky aj menu na ľavej strane s niekoľkými pod-menu možnosťami. Hlavná strana ponúka rýchle možnosti pre nastavenia a stručný prehľad zariadenia – informácie o aktívnej 2,4 a 5 GHz siete, internetu a telefónu; zároveň aj graficky a tiež nápismi označené pripojené zariadenia bezdrôtovo a cez kábel. K dispozícii sú celkovo štyri 10/100/1000 Mbps LAN porty.

Z ostatných pod-menu možností sa používateľ opäť dostane na hlavnú obrazovku po stlačení pod-menu možnosti „Domov“. V prípade ak chce používateľ zobraziť detaily o pripojených zariadeniach, stačí prejsť do druhej ponuky „Pripojené zariadenia“. Tu možno nájsť všetky zariadenia pripojené k modemu Connect Box vrátane názvu zariadenia, MAC a IP adresy, podporovanej rýchlosti zariadenia (ak má 1 Gbps RJ45) vidieť „Rýchlosť (Mbps)“ 1000, pričom tu možno vidieť ako je zariadenie pripojené (napr. „Ethernet“ – po kábli).

UPC Giga ConnectBox – Rozhranie: pripojené zariadenia so všetkými detailami (IP a MAC adresy sme v screenshote vymazali)

Tretie podmenu „Pokročilé“ má päť nastavení – bezdrôtové, bezpečnosť, DHCP, nástroje, svetelný prúžok. V sekcii „bezdrôtové“ sú štyri možnosti pre rôzne nastavenia ktoré sú prehľadné. Je tu nastavenie bezdrôtového signálu (voľba názvu siete, hesla, typu šifrovania, kanál a šírku), bezpečnosť a MAC filtrovanie, nastavenie hosťovskej siete ale taktiež WPS.

Bezpečnosť ponúka nastavenie firewallu, MAC filtru (tu môže používateľ definovať povolené a/alebo zakázané zariadenia) a filtráciu IP a portov. Ďalej sú tu DHCP a tiež nástroje, čo zahŕňa status siete, ping, traceroute. Možnosť LED prúžku sme už opisovali skôr, je tu voľba nastavenia na auto alebo manuálne – od 0% až po 100% intenzita svietivosti. Posledné podmenu má názov „Admin“. V ňom sú možnosti na zmenu prístupového hesla do Wi-Fi routru, reštart alebo resetovanie továrenských nastavení, prípadne info o zariadení.

Dizajn Wi-Fi routra sa nám páči. Ide o jednoduchý biely kváder, ktorý sa hodí nielen do izby, ale tiež aj do obývačky, kde nepôsobí rušivo (pokiaľ máme vypnutý LED pásik samozrejme). Okrem štyroch gigabitových LAN káblov pre Ethernet sú tu aj dva RJ11 porty pre telefónne linky. Ak má zákazník od UPC pevnú linku, môže do zariadenia pripojiť najviac dve pevné linky.

Ďalej je tu port na pripojenie koaxiálnelho káblu a tiež konektor na napájanie a vypínač. Z hornej strany je mriežkovanie pre chladenie zariadenia. Pre čo najlepšie výsledky testovania a pre minimalizovanie možných chýb pri meraní sme siahli po nových internetových kábloch. Z Číny sme si objednali CAT7 internetové káble, ktoré majú priepustnosť až do rýchlosti neuveriteľných 10 Gbps. A aké sú naše dlhodobé merania?

UPC Giga ConnectBox – Rozhranie: nastavenie svetelného LED pásiku

Počas dňa sme merali na viacerých zariadeniach rýchlosti pripojenia. Ako základ slúži už dobre známy web speedtest, pričom naše merania sme realizovali nielen doobeda, ale tiež poobede, podvečer, neskoro večer aj v noci. Okrem speedtest net sme použili aj webstránku UPC na zmeranie rýchlosti. Výsledky sme spriemerovali do výsledných hodnôt. Prekvapení sme boli z vyššej odozvy – zatiaľ čo pri optickom pripojení (FTTH) od Orangeu sme dosahovali ping na úrovni 1 – 2 ms, v nami testovaných meraniach to bolo väčšinou 7 ms, čo je mierne viac.

Rýchlosť sťahovania sa pohybovala dlhodobo v hodnotách 960 – 980 Mbps, pričom v špičkách mala tendenciu aj mierne klesať, ale pri väčšine našich meraní sme dosiahli viac ako 900 Mbps pri sťahovaní čo je priam fantastická hodnota. Oficiálna rýchlosť odosielania je 50 Mbps, pričom my sme dosahovali väčšinou rýchlosti medzi 40 – 45 Mbps, niekedy sme sa priblížili aj k deklarovaným 50 Mbps a niekoľkokrát sme ju aj mierne prekročili (maximá okolo 52 Mbps pri odosielaní).

Treba povedať, že rýchlosti internetu boli stabilné, nekolísali a ani pri množstve naraz pripojených zariadení sme nepociťovali problémy s rýchlosťami či odozvou, všetko bolo tak, ako sme si predstavovali. Bežne sme na jeden poskytovateľom dodávaný Wi-Fi router (Giga ConnectBox) mali pripojený redakčný počítač, viacero notebookov, NAS server, TV set-top-boxy a tiež viacero smartfónov. Pri meraní rýchlostí a dosahu po byte sme boli spokojní. Špičkové Wi-Fi routre síce poskytnú lepší dosah, ale z našich skúseností ide o 300 eurové modely a drahšie.

Pri bežných domácnostiach  však nemá veľký význam taká veľká investícia do ďalšieho zariadenia, ak dodávané zariadenie od poskytovateľa ponúkne používateľovi viac než dosť nastavení a stabilné rýchlosti aj pokrytie. Pre veľké domy, v ktorých treba pokryť veľké plochy, sú vhodné ako riešenie tzv. mesh systémy. Trochu nás mrzí iba väčší ping a fakt, že sme v praxi nedosiahli ani raz magickú hranicu 1000 Mbps, pričom všetky nami pripojené zariadenia do testu majú gigabitové RJ45.

Ako hodnotíme gigabitový internet od UPC? Z nášho pohľadu ide o veľmi zaujímavé riešenie pre domácnosti za dostupné ceny. Zatiaľ je na trhu iba málo poskytovateľov, ktorí ponúkajú podobné prenosové rýchlosti. Vytknúť by sa dalo iba niekoľko vecí – mierne vyšší ping; rýchlosť odosielania, ktorá mohla byť aspoň na úrovni 200 Mbps; ako aj rýchlosť sťahovania, ktorú sme v praxi nedosiahli (pritom 1 Gbps je v správnom prepočte 1024 Mbps, nie 1000 ako je označená na stránke spoločnosti). Vyššia rýchlosť uploadu príde vhod najmä pri masívnom rozšírení sociálnych sietí, na zdieľanie videí, či pre NAS servery, kde je táto rýchlosť dôležitá. Áno, toto sú možno detaily, ale dajú sa časom vylepšiť a spoločnosť môže podmienky a rýchlosti upraviť dodatočne. Za nás službu rozhodne odporúčame 🙂

Poznámka redakcie: od 11. marca 2019 sme mali program UPC Internet 500 (500/30 Mbps), pričom od 14. mája 2019 sme prešli na vyšší program UPC Internet 1000 (1000/50 Mbps), ktorý sme dlhodobo testovali.