Domov Novinky Čo všetko prináša 10. generácia procesorov Intel?

Čo všetko prináša 10. generácia procesorov Intel?

Zdielať

Intel predstavil najnovšiu 10. generáciu mobilných procesorov už skôr, avšak čoraz viac sa v poslednom čase na trhu udomácňujú zariadenia z novej generácie pod označením Intel Ice Lake, Comet Lake a Amber Lake, ktoré v porovnaní so staršou generáciou ponúknu výkonnostný posun vpred.

Okrem výkonu získa používateľ aj dlhšiu výdrž batérie, silnejší grafický čip a podporu najmodernejších technológií ako je Thunderbolt 3 alebo Intel WiFi 6. Nová generácia používa modernejší, 10 nm výrobný proces, ktorý zvyšuje výkon na jeden takt (IPC) o 18%. To znamená, že pri rovnakej frekvencii bude procesor výkonnejší ako pri minulej generácii. To používateľom umožní používať notebooky s procesormi Intel Ice Lake aj ako výkonné mobilné pracovné stanice. Čipy dokonca používajú zbrusu nové technológie strojového učenia a AI, ako Intel Deep Learning Boost.

Procesory patriace do rodiny Intel Amber Lake sú vyrábané pomocou staršej 14 nm technológie a patria do tabletov alebo pasívne chladených ultrabookov. Pre jednotlivé CPU je typický veľký rozdiel medzi základnou a maximálnou frekvenciou. S mobilnými procesormi Intel Comet Lake sa nikdy nestane, že by vám chýbal výkon. Ide totiž o k dokonalosti dovedené čipy 14 nm generácie. Pracovná frekvencia sa pohybuje dokonca až na 4,9 GHz. Technologickou zaujímavosťou je vydarený model Intel Core i7-10710U so 6 jadrami a 12 vláknami, čo je v rámci mobilných CPU s nízkou spotrebou veľká paráda.

Veľkým posunom v rámci 10 nm procesorov Intel Ice Lake je využitie grafického čipu Iris Plus. To znamená plynulé hranie hier, ako Battlefield 5, Dirt Rally 2.0 alebo Fortnite v rozlíšení 1080p, dosť výpočtového výkonu na strihanie a sledovanie 4K videa alebo podporu 5K v 60 Hz až na 3 monitoroch. Najvyšší výkon môžete čakať od GPU s označením Intel Iris Plus a označením G4 alebo G7 na konci číselného označenia procesora. Najnovšie čipy tiež podporujú bezdrôtový štandard WiFi 6, a dokonca až 4 porty Thunderbolt 3. A jedna zaujímavosť na záver: integrovaná grafika je postavená na grafických čipoch konkurencie. AMD Radeon RX Vega M GH a GL (GH je z nich výkonnejší).

Pokiaľ ide o informácie týkajúce sa desktopových procesorov, tak Intel v zákulisí spriada plány na veľkú procesorovú ofenzívu proti AMD. Ako to vyzerá s novými procesormi Intel Comet Lake-S? Na koľko jadier sa môžeme tešiť a ako vysoko sa posunie výkonnostná latka? Je pravda, že výrobca príde s novou päticou a bude nutné vymeniť základné dosky? Koniec roka sa blíži míľovými krokmi a v spoločnosti finalizujú návrhy ďalšej generácie 14 nm procesorov, tentoraz s kódovým označením Comet Lake-S. Postupne sa množia zaujímavé špekulácie, z ktorých je zrejmé, že sa nových procesorov dočkáme v 1Q 2020. Teda celkom určite ešte predtým, než AMD vydá ďalšiu generáciu procesorov AMD Ryzen.

Kľúčovou otázkou tak bude, či dokáže Intel so 14 nm procesormi konkurovať technologicky oveľa pokročilejším Ryzenom 4000, postaveným pravdepodobne na 7 nm výrobnom procese. Intel si pomôže zvýšením počtu jadier na maximálnych 10, kedy s aktivovaným Hyper-Threadingom zvládne procesor 20-vláknové spracovanie úloh. Comet Lake-S teda prinesie o štyri jadrá viac ako Coffee Lake a o dve viac než súčasný Coffee Lake Refresh. Už dopredu sa dá špekulovať, že Intel udrží pracovnú frekvenciu okolo 5 GHz frekvencie, čo by mal byť možno kľúčový plusový bod. Súčasne však musíme uznať, že okrem zvýšenia počtu jadier pri zachovaní vysokej frekvencie nemá Intel úplne dobré vyhliadky. Ak sú všeobecné špekulácie správne, zostanú desktopové Intel procesory na 14 nm výrobnom procese až do konca roka 2021.

Intel optimalizuje 14 nm výrobný proces. Spoločnosť síce úplne nezvládla prechod na 10 nm výrobný proces v podobe odložených procesorov Intel Ice Lake, ale práve preto má záložný plán. A tým je 10. generácia desktopových CPU v podobe Intel Comet Lake-S. Jednoducho ju možno popísať ako maximálnu možnú optimalizáciu 14 nm výrobného procesu, ktorý bol prvýkrát použitý pri procesoroch Intel Skylake už v roku 2015. Intel totiž musí nejako reagovať na citeľný úspech procesorov AMD Ryzen 3000, pretože inak by začal strácať zo svojho podielu na trhu CPU. Bude však samotná optimalizácia výrobného procesu stačiť na úplne novú generáciu 12-jadrových Ryzenov fungujúcich na 7 nm výrobnom procese?

Epochu 14 nm výrobného procesu začala už spomínaná generácia Intel Skylake a maximom boli 4 jadrá a 8 vlákien. V roku 2016 prišli procesory Kaby Lake a počet jadier sa nezvýšil. K zmene došlo na konci roka 2017 s procesormi Coffee Lake. Populárny procesor Intel Core i7-8700K mal až 6 jadier a 12 vlákien. Pod tlakom konkurencie potom ešte došlo k ďalšiemu vylepšeniu na 8 jadier v podobe doposiaľ najlepšieho Intel Core i9-9900K. Už to bol pre Intel mimoriadny počin a posledný spomínaný procesor bolo nutné mimoriadne starostlivo chladiť.

Intel však dokázal takmer nemožné a pridá aj 10. jadro. V túto chvíľu sa špekuluje o názve Intel Core i9-10900K, samozrejme so zapnutým hyper-threadingom, teda 20 vláknami. Očakávame maximálnu frekvenciu na hranici 5 GHz, čo si bude vyžadovať zvýšenú starostlivosť o chladenie, najlepšie v podobe kvalitného setu pre vodné chladenie. Dôležitým prvkom bude dostatočná napájacia kaskáda, ktorá bude procesor spoľahlivo zásobovať. A tým sa oslím mostíkom dostávame k možno najväčšej boliestke 10. generácie procesorov Intel Comet Lake-S: potrebe zaobstarať si novú základnú dosku.

Úplne nová pätica LGA 1200 a čipová sada Intel 400. Áno, je to tak. Pre nové procesory Intel Comet-Lake-S budete potrebovať novú základnú dosku s päticou LGA 1200. Procesory totiž okrem vyššieho počtu kontaktov v pätici budú potrebovať výdatnejšie napájanie aj novú čipovú sadu Intel 400. Samotná konektivita čipsetu bude podľa prvých špekulácií identická s radom Intel 300. Intel nechystá ani prechod na PCI Express 4.0, čo je celkom zaujímavé. Snáď jedinou dobrou správou je, že rozstupy pre chladič CPU majú byť identické ako na pätici LGA 1159. Bude teda možné použiť existujúci chladič, teda samozrejme ak ide o kvalitnejší kúsok.

Spoločnosť chystá štart výroby procesorov Comet Lake-S až na posledné týždne roku 2019. Do reálneho predaja sa tak nedostanú skôr ako v prvom štvrťroku 2020. To je z nášho pohľadu veľmi neskoro a je pokojne možné, že celý rad používateľov napríklad štyroch alebo šesťjadrových Intel procesorov premigruje počas tohto roka na Ryzen 3000. Je zvláštne, že Intel nevydá procesory Comet Lake-S už tento rok, čo by bola adekvátna odpoveď na konkurenciu. Intel je s vysokou pravdepodobnosťou zamestnaný ťažkosťami spojenými s prechodom na 10 nm výrobný proces.

Prečo má Intel s 10 nm procesormi problémy? Intel jednoducho zaspal na vavrínoch. Prechod zo 14 nm výroby je pre neho v súčasných podmienkach mimoriadne ťažký, pretože sa stále vo veľkom predávajú 14 nm procesory na notebooky, počítače, a hlavne na servery. A prerobiť takú továreň zaberie niekoľko mesiacov – v ideálnom prípade. Postaviť továreň na zelenej lúke potom zaberie niekoľko rokov. Intel sa preto potýka s veľkými problémami, kedy v súčasnej dobe ešte nedokáže vyrábať dostatočné množstvo 10 nm procesorov a zároveň sú plne vyťažené existujúce 14 nm výrobné linky.

Samotná technológia výroby jadier mikroprocesorov je mimoriadne zložitá, dlhá a náročná nielen technicky, ale aj finančne. Pracovníci sa na výrobných linkách pohybujú v podstate v skafandroch a celkovo ide o oveľa čistejšie prostredie, než je napríklad na operačných sálach. Na to potrebujte pripravené výrobné linky, ktoré na začiatku majú pomerne vysokú „zmetkovitosť“. Prechod na 10 nm výrobný proces tak už v samotnom počiatku Intel úplne podcenil v domnení, že všetko pôjde „samo“ ako na 14 nm. A teraz mu nezostáva nič iné ako skúsiť šprintovať za AMD, ktoré má v tejto chvíli citeľný technologický náskok.

Produkciou 10 nm procesorov sa preto Intel zameral najprv na notebookové varianty, ktoré nie sú až tak náročné na výrobu. Prvý 10 nm oficiálny procesor Intel Core i3-8121U vôbec nemá grafické jadro, čo je pre Intel mimoriadne netypické. Absencia integrovanej grafiky je totiž pri mainstreamových čipoch Intelu absolútna rarita, obzvlášť potom v segmente notebookov, kde sa predpokladá, že integrovaná grafika prispeje k dlhšej výdrži batérie. Aj to by mohlo ilustrovať, s akými ťažkosťami sa Intel pri adaptácii na 10 nm proces potýka.

Intel sa snaží dohnať technologickú stratu a rýchlo vyvíja kompletne nové 10 nm procesory. Medzitým však ešte vydá až 10-jadrové procesory Intel Comet Lake-S, ktoré idú až na hranu fyzikálnych zákonov. Procesory Intel radu 10000 však budú výkonné najmä v hernom nasadení a pravdepodobne si obhája miesto prvej voľby pre herných nadšencov. Je však škoda, že dorazia až v roku 2020 a bude potrebné zaobstarať aj novú základnú dosku.

Zdroj: 1 , 2