Domov Návody Čo prinesie nový iOS 8?

Čo prinesie nový iOS 8?

Zdielať

iOS8_news_02Na vývojárskej konferencii WWDC 2014 (The Apple Worldwide Developers Conference) v Kalifornskom Coupertinu, predstavil elektronický gigant Apple nový operačný systém iOS8 pre mobilné zariadenia. Poďme sa bližšie pozrieť na novinky ktoré prináša.

Dňa 2. júna 2014 bol predstavený operačný systém iOS 8 a my Vám prinášame zoznam noviniek, ktoré tento nový OS prináša. Týmito slovami sa chváli Apple na svojich stránkach – a oprávnene. iOS 8 je revolučným systémom a najväčším skokom Applu za poslednú dobu.

iOS8_news_01

Prináša kopec nových funkcií, spojenie a efektivitu práce medzi s Apple zariadeniami, alebo nový efektívny programovací jazyk Swift, ktorý urýchli a zefektívni prácu vývojárom.

Podpora: iOS 8 budú podporovať všetky zariadenia s minimálnou operačnou pamäťou 1 GB.

iOS8_news_03

Podľa obrázku to teda budú teda smartfóny iPhone 4S, 5, 5C, 5S, prehrávač iPod touch 5. generácie, ale aj tablet iPad 2. a 3.generácie, 4.generácie, Air, mini, mini s Retinou.

Knižnica fotografií: Prvá veľmi užitočná vec, ktorá upevňuje previazanosť medzi zariadeniami ako je iPhone, iPod, iPad, iMac,… Fotky, ktoré nahráte jedným zariadením sa cez iCloud synchronizujú do všetkých ostatných iZariadení.

iOS8_news_04

Nové správy, emaily a prepojenie s Macom: Poznáte to. V zložitej popoludňajšej situácii idete hromadnou dopravou domov z práce, píšete niekomu dôležitý email, prídete domov a už sa Vám nechce cvakať na tom miniatúrnom displeji, keď máte doma plnohodnotný Mac. Jednoducho si ho môžete pretiahnuť na Mac a pokračovať pohodlne na ňom. Teraz tiež nie je problém posielať cez FaceTime aj nahrávky, tvoriť skupinové konverzácie, alebo posielať obrázky. V spojení s OS X Yosemite môžete aj telefonovať alebo písať SMS-ky cez Mac.

iOS8_news_05

Dizajn: V dizajne systému sa veľa nového neodohralo. Len sa pristúpilo k posledným trendom čo nejplochejšieho dizajnu. Veľkým 3D animáciám a lietajúcim ikonkám už odzvonilo. Novinkou sú ale rozšírené možnosti multitaskingu, rýchle notifikácie na ktoré môžete rýchlo odpovedať, nemusíte teda chodiť priamo do aplikácie, napríklad na SMS. Jednoducho kliknete na notifikáciu, zobrazí sa malé okienko a môžete rýchlo odpovedať.

iOS8_news_06

Múdra klávesnica: Ďalšie záležitosťou nového iOS 8 je tzv. „múdra klávesnica“. Tá má ešte lepšiu optimalizáciu prediktívneho zadávania, rozšírenú podporu pre viac jazykov. Prečo sa klávesnici teda hovorí „múdra“? Pretože skutočne je. Rozpozná, či píšete mail alebo SMS, pretože v SMS píšete napríklad  iným tónom, ako dôležitý pracovný mail. Podľa toho navrhuje slová.

Rozpozná tiež komu to píšete. Rozhodne si s manželkou píšete uvoľnenejšie, než so svojím šéfom. Táto klávesnica tiež rozpozná, keď sa Vás niekto na niečo opýta a bez napísania jediného písmená už ponúka chytré odpovede na položenú otázku. iOS 8 tiež ponúka do-inštalovania klávesníc od iných vývojárov, podobne, ako už to je dlho na konkurenčnom systéme Android.

iOS8_news_07

Rodinné zdieľanie: Funkcia, na ktorú všetci čakali. Môžete založiť rodinu až  6-tich členov a zdieľať medzi sebou digitálny obsah. Každý si predstaví: to bude zase len zdieľanie fotiek v iCloude. Nie. Môžete medzi so sebou zdieľať nakúpené aplikácie, knihy a hudbu. Už nemusíte všetci používať rovnaký účet, aby ste mali všetko kúpené. Okrem toho, môžete určiť rodinnú kreditnú kartu z ktorej môžu všetci nakupovať.

Následne môžete deťom povoliť, alebo zakázať kúpu aplikácie, či hry. Objavili sa tiež špekulácie, ak bude mať iPhone 6 NFC, alebo nejakú jeho alternatívu od Applu, bude to možné tak, že ak dieťa pôjde nakupovať a  priloží iPhone na zaplatenie, rodičom ihneď začnú notifikovať zariadenia, že si ich dieťa kupuje toto a toto a či povoľujú platbu. Môžete mať aj rodinné kalendáre, v ktorých budete mať všetky rodinné akcie pekne na jednom mieste.

iOS8_news_08

iCloud drive: Vďaka tejto službe môžete pracovať napríklad v práci na nejakom PDF dokumente, cestou z nej domov opravovať chyby, alebo dorábať nejaké drobnosti a doma pokračovať na Macu. Jednoducho. Vďaka tejto službe, máte všetky svoje zdieľané súbory vo všetkých zariadeniach a navyše, kdekoľvek niečo upravíte, tak sa to synchronizuje aj do ostatných zariadení.

iOS8_news_09

Spotlight: Nový vyhľadávač v iOS 8 je natoľko inteligentný, že dokáže rýchlo a efektívne vyhľadávať. Máte na niečo chuť? Zadajte to do vyhľadávača. Nájdete reštaurácie, recenzie, otváraciu dobu a po kliknutí rovno naviguje až na miesto. Tiež vie, čo sa deje. Tedavyhľadá najnovšie správy, novinky a ďalšie. Chcete niečo vedieť? Spotlight priamo vypisuje úryvky z wikipédie, ukazuje miniatúru obrázku k téme a po kliknutí zobrazí článok. Cez Spotlight môžete vyhľadávať aj knihy, hudbu, alebo aplikácie.

iOS8_news_10

Vývojári, traste sa! Apple tvrdí, že hneď po spustení AppStore,  je iOS8 druhou revolúciou. Cez 4000 programovacích rozhraní, 4 roky vyvíjaný programovací jazyk Swift, ktorý výrazne uľahčuje optimalizáciu a nové prepojenie so zariadením. Nové technológie pre vývojárov hier, takže sa tešte na hry na vyššej úrovni. A hlavne, aplikácie napríklad na fotenie.  iOS8 prináša lepšie prepojenie priamo so zariadením, teda aplikácie na fotografovanie budú mať prístup priamo k fotoaparátu, meniť jeho ISO, ostrenie a ďalšie …

iOS8_news_11

TouchID bolo prvýkrát predstavené na iPhone 5S. Teraz sa dá používať s iOS8 aj na aplikácie tretích strán. Doteraz s ním išli používať len aplikácie od Apple, alebo nejaké vybrané. Rozhodne nie, napríklad internetové bankovníctvo. S iOS8 je už toto možné.

iOS8_news_12

HealthKit: Nová súčasť iOS8, ktorá pomôže byť „zdravšia“. Zhromažďuje informácie o pohybe zo všetkých zdrojov (rôzne aplikácie, náramky, …). Zlepšilo sa tu tiež využitie nového ko-procesora M7, ktorý sa nachádza v doposiaľ najnovších zariadeniach (iPady Air, mini s Retina, iPhony 5S).

iOS8_news_13

Na záver dodáme, že iOS8 vyjde na vyššie spomínaných zariadeniach až na jeseň. Je zatiaľ v testovacej beta verzii pre vývojárov, ktorú si môžete stiahnuť bohužiaľ len cez developerský účet. Ten stojí 99 dolárov na rok. Takže ak máte nejakého známeho vývojára, môžete požiadať o zaregistrovanie UDID Vášho zariadenia, ktoré môže mať cez developerský účet zaregistrované, koľko chce.

iOS8_news_14

http://www.youtube.com/watch?v=X4ESXZWQ4dM

Zdroje: Apple, TechRadar, GSMarena, KnowYourMobile, TheVerge