Domov Novinky Čína oznamuje dokončenie navigačného systému BeiDou

Čína oznamuje dokončenie navigačného systému BeiDou

Zdielať

Navigácia pomocou satelitných systémov sa už stala v podstate normálnou funkciou pre každého, avšak okrem amerického GPS je k dispozícii ešte ruský GLONASS, európsky Galileo a tiež čínske BeiDou.

Práve čínsky navigačný systém má byť už úspešne dokončený. Iste, mnohí používatelia si môžu klásť otázky, na čo je dobré každej veľkej mocnosti svoj navigačný systém? Teba však dodať, že v prípade vojny, či konfliktu je vlastný navigačný systém strategicky dôležitý a hoci v bežnej prevádzke hovoríme o presnosti na desiatky metrov, vojenské navigačné systémy sú omnoho citlivejšie a presnejšie na rádovo desiatky centimetrov, možno meter. Čina ako globálna veľmoc nechcela zaostávať a dlhé roky vyvíjala a ďalej pokračuje v svojom systéme. Okrem toho je však dôležité mať na obežnej dráhe satelity a práve posledný vypustený satelit na obežnú dráhu znamená pre túto svetovú veľmoc ďalší dôležitý míľnik a s tým spojené tiež veľké ceremónie.

Posledný satelit navigačného systému BeiDou bol vypustený na obežnú dráhu 23. júna. Čína tak získala ďalší z kľúčových technológií pod vlastnou kontrolu a nemusí sa tak spoliehať na konkurenčné riešené. Projekt BeiDou funguje už od 90. rokov a ide tak o dokončenie naozaj masívneho technologického riešenia. Celkovo je na obežnej dráhe okolo 30 satelitov spojených práve s touto technológiou. Tento systém hlavne využívajú okrem Číny štáty zapojené do tzv. Novej hodvábnej cesty (NHC), teda napríklad Pakistan a ďalšie.

Rovnako ako GPS, GLONASS a Galileo je ale všetko dostupné v podstate pre každého a limitovaní ste tak iba možnosťami telefónu. Podpora BeiDou je u všetkých telefónov z Číny viac-menej samozrejmosťou a viac systémov tak pre koncových zákazníkov môže znamenať aj väčšiu presnosť. Jednotlivé satelity konkurenčných riešení sa síce veľmi často prekrývajú, ale často má jeden predsa len lepší signál. Moderné mobilné aplikácie si potom samozrejme vedia automaticky vybrať ten najlepší, takže čím viac systémov a navigácii, tým lepšie.

Zdroj: GCh

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno