Domov Novinky Build prekvapil: Here Drive+ pre smartfóny, Štart je späť

Build prekvapil: Here Drive+ pre smartfóny, Štart je späť

Zdielať

Windows Phone 8.1 webVčera sme boli svedkami konferencie Build 2014, kde Microsoft spolu s Nokiou prezentovali nový operačný systém pre telefóny – Windows Phone 8.1.Microsoft aj napriek niektorým tvrdeniam, predsa len vložil možnosť vlastného obrázku na pozadie. Nebude chýbať ani notifikačné centrum. My v redakcii sme však  zistili, že Microsoft opäť dobrú myšlienku nedotiahol do konca.

V SDK WP8.1 chýba totiž prepínač mobilných dát, chýbal aj na videu priamo z telefónov. Pri 6“ FullHD obrazovke je prepínačov 5, teda o jeden viac. Prikladáme foto z SDK.

Windows Phone SDK II notifikacie (Custom)

WindowsPhoneCentral už stihol nahrať aj video:

Ďalšou veľkou novinkou je Cortana, kľudne sa dá povedať, že je to najlepší nový prvok v celom Windows Phone 8.1. Personálny asistent je veľmi pokrokový, a prekonáva ako Siri tak Googlovský Google Now. Siri sa zdá ako BETA verzia Cortany. Cortana vie robiť pripomienky, riešiť konflikty udalostí konajúce sa v rovnaký čas, volať, písať, vyhľadávať rôzne informácie, robiť záznamy do kalendára či funkciu Quiet Hours, dokonca vie samostatne pracovať s e-mailami či budíkmi. Windows Phone SDK I notifikacie (Custom)

Najlepšie na tom je, že Cortana sa učí novým schopnostiam. Máte však smolu, ak chcete telefón používať na Slovensku, resp. v slovenčine, táto možnosť úplne zmizne. Pri štarte bude fungovať iba v USA, neskôr v UK. Česko ani Slovensko nie je známe, podľa nás to však skôr ako budúci rok nebude.

Daniel Rubino, mal opäť  medzi prvými prístup:

Odporúčame pozrieť prípadne video priamo z Buildu od 13. minúty. Niektoré aplikácie ako Facebook či Skype sú už hlasovo ovládateľne priamo cez Cortanu. Stačí nechať Cortanu vytočiť hovor či videohovor a automaticky otvorí Skype. Samozrejme vie Cortana twitovať na Twitter či pracovať s Facebookom. Bude sa vyvolávať s tlačidlom lupy.

Nechýba ani Storage Sense, s možnosťou inštalovania aplikácií na SD kartu, tu sa však bude vyžadovať minimálne Class 6, odporúčaná  Class 10. WP8.1 automaticky overí rýchlosť karty a buď možnosť inštalácie povolí, ak budú podmienky splnené alebo zablokuje. Battery Sense zase poznáme z Androidu, sleduje spotrebu jednotlivých aplikácií.

Windows Phone SDK III notifikacie (Custom)

Wi-Fi Sense dostal novú funkciu – možnosť zdieľania hesiel a SSID s priateľmi. To znamená, že Vás navštívi známy a bude mať hneď heslo k vašej WIFI sieti – veľmi pokroková funkcia. Okrem toho sa heslá budú zdieľať aj s desktopovým Windows 8.1 ! Synchronizácia je značne vylepšená, bude sa synchronizovať aj téma či nastavenia aplikácií, opäť nechýba spojenie s Windows 8.1.

Windows Phone SDK I more tiles (Custom)

Microsoft ďalej potešil  možnosťou mať viac Live Tile na domácej obrazovke. Nebude sa teda vyžadovať ani HD či Full HD displej ani 4,5“ obrazovka. SDK to povrdzuje. V emulátore funguje táto možnosť aj na 512 MB zariadení s rozlíšením 800×480 pixelov so 4“ obrazovkou. Prikladám screen. Joe to už naznačil priamo na Builde. Prvotné tvrdenia o nutnosti 4,5“ obrazovky sú tak vyvrátené.

Windows Phone SDK II more tiles (Custom)

V tejto chvíli chýba File Manager a stále nevieme či bude v telefóne. Nechýba však USB OTG, predpokladá sa preto, že po pripojení externej flashky, sa otvorí sandboxovaný file manager. Konečne Microsoft uvoľňuje aj mód Premietať moju obrazovku, pravdepodobne cez Wi-Fi. Nechýba ani Swype. Podľa videí sa bude jednať o najrýchlejšiu swype klávesnicu na trhu. Taktiež vypočul žiadosti o nový kalendár. Všimnite si tiež, že slovenčina už v systéme je.

Windows Phone SDK II kalendár (Custom)

Na záver Microsoft oznámil, že navigácia Here Drive + pre celý svet bude vo Windows Phone 8.1 úplne zdarma pre všetky telefóny. Popritom zmenil politiku a Windows (Phone) bude zdarma pre tablety a smartfóny do veľkosti obrazovky 9“.  Aby to nebolo málo, zároveň oznámil aj návrat Štartu do Windows 8.2.

Windows 8.2 štart

Čo poviete na nový systém Windows Phone 8.1? Tešíte sa na nový Štart ?