Domov Novinky Apple vysvetľuje požiadavky na Apple Intelligence

Apple vysvetľuje požiadavky na Apple Intelligence

Zdielať

AI vyžaduje A17 Pro na smartfónoch alebo Apple Silicon čip na Macoch a iPadoch.

S nadchádzajúcimi novými verziami iOS, iPadOS a macOS spoločnosť predstavila svoju vlastnú implementáciu umelej inteligencie v systéme. Aj keď potenciál, minimálne podľa prezentácie na WWDC, je obrovský a vďaka tradične dobrej integrácií v ekosystéme zariadení má vysoké očakávania, čo však už nemusí potešiť sú hardvérové nároky.

Asi najviac to vidno na iPhonoch, kde sa vyžaduje čip A17 Pro, ktorý sa nachádza len v súčasných iPhonoch 15 Pro (Max), čiže relatívne stále nový iPhone 14 Pro je mimo hru. V prípade iPadov a Macov sa vyžaduje Apple Silicon čip, stačí aj základná M1 z roku 2020. Zatiaľ čo v posledných rokoch je M-kový čip v Macoch štandardom, iPady ho začínajú používať až od iPadu Pro z 2021 a odvtedy sa rozšíril len do modelov Air. Základné a mini modely teda Apple Intelligence nedostanú.

Používateľov samozrejme zaujímalo, prečo sú podporované len nové modely. V prípade Intel Macov to je jasné, tieto zariadenia nemajú žiadny Neural Engine a použiť na AI proste CPU s GPU by bolo až extrémne neefektívne. Lenže iPady a iPhony majú NPU už od dôb A11 Bionic z roku 2017, a preto John Gruber položil túto otázku v rozhovore priamo hlavnému zodpovednému za AI Johnovi Giannandreovi, šéfovi marketingu Gregovi Joswiakovi a šéfovi softvérového inžinierstva Craigovi Federighimu.

Giannandrea sa vyjadril, že „tieto modely, keď ich spúšťate za behu, sa nazývajú inferencia a inferencia veľkých jazykových modelov je neuveriteľne výpočtovo náročná. A tak je to kombinácia šírky pásma v zariadení, veľkosti Apple Neural Engine, výkonnosti zariadenia, aby tieto modely boli skutočne dostatočne rýchle a užitočné. Teoreticky by ste mohli tieto modely spustiť na veľmi starom zariadení, ale bolo by to také pomalé, že by to nebolo užitočné.“

Na otázku moderátora, či to nie je len spôsob, ako podporiť predaj nových iPhonov, odpovedal Joswiak: „Nie, vôbec nie. Inak by sme boli dosť inteligentní na to, aby sme tak urobili aj s našimi najnovšími iPadmi a Macmi, však?“ Federighi sa taktiež vyjadril, že pri každej novej funkcii sa ju snažia podporovať v čo najstaršej generácii zariadenia. Taktiež dodal, že Apple Intelligence proste vyžaduje určitý hardvér, a je priam úžasné že také čosi vôbec funguje v telefóne.

NPU v A17 Pro je až 2× výkonnejší ako v predchodcovi A16, ktorý nájdeme v iPhone 15 (Plus) ale aj staršom iPhone 14 Pro (Max). Taktiež model AI vyžaduje aj určitú pamäť, preto všetky podporované zariadenia majú aspoň 8 GB RAM. Už v minulosti sa niektoré funkcie, ktoré na starších zariadeniach neboli podporované, nakoniec dostali aj do týchto zariadení. Jeden z príkladov je Live Text, čiže v podstate OCR v reálnom čase.

Pôvodne bol podporovaný len v zariadeniach s čipom A12 a vyšším alebo na čipoch Apple Silicon, dostal sa však aj na Intel Macy, ktoré však museli mať minimálne 16 GB RAM a 4 GB videopamäte. Ďalším príkladom je Stage Manager na iPadoch, ktorý bol pôvodne rezervovaný pre iPady s čipom M1 a vyšším, a Apple to patrične vysvetľoval, nakoniec sa však dostal aj do starších iPadov Pro s čipom A12X z roku 2018 a A12Z z roku 2020.

Pokiaľ má používateľ starší iPhone a chcel by vyskúšať pripravovanú Apple Intelligence, odporúčame počkať do septembra, keď má byť predstavený iPhone 16 (Pro, Max) a kúpiť rovno novinku, alebo využiť zníženie cien súčasných modelov iPhone 15 Pro (Max). V prípade Macov a iPadov, aj keď výkon NPU v čipe M4 prudko narástol, bude lepšie počkať na reálne vydanie iPadOS 18 a macOS Sequoia spolu s Apple Intelligence a vyhnúť sa impulzívnemu nakupovaniu najnovšieho iPadu Pro, prípadne budúcich Macov s čipmi z rodiny M4.

Zdroj