Domov Novinky YouTube zasahuje proti VPN službám

YouTube zasahuje proti VPN službám

Zdielať

Videoplatforma bude monitorovať z ktorej krajiny sa používatelia na službu pripájajú.

YouTube už dlhšiu dobu zasahuje proti „neplatičom“ ktorí blokujú reklamy na populárnej videoplatforme a teraz ide zasiahnuť proti používateľom služby VPN. Pointa je v tom, že niektorí používatelia použili VPN na zakúpenie si predplatného z krajiny, kde je služba oveľa lacnejšia, napríklad Argentína, kde sa mesačné predplatné pohybuje okolo sumy jedného eura. Gigant už zrejme urobil prvé kroky, nakoľko viacero predplatiteľov, ktorí využili VPN nahlásilo, že ich predplatné bolo automaticky zrušené.

Na Slovensku aktuálne stojí mesačné predplatné pre jednotlivca 7,19 eur, pre rodinu do 6 členov na jednej adrese je to 10,99 eur. S využitím predplatného z Argentíny sa tak dá ročne pre jednotlivca ušetriť približne 74 eur. Hovorca YouTube Paul Pennington sa vyjadril, že „spoločnosť má zavedené systémy na určovanie polohy svojich používateľov. V prípadoch, keď sa krajina registrácie nezhoduje s miestom, kde používateľ pristupuje k službe YouTube, žiadame členov, aby aktualizovali svoje fakturačné údaje na krajinu aktuálneho pobytu.“

Predstaviteľ platformy však neupresnil, či služba začne automaticky rušiť takéto „falošné“ predplatné. Ako chce spoločnosť reálne kontrolovať polohu používateľov, je ale otázne. Sledovanie cez GPS sa dá zakázať, IP adresa sa dá zmeniť cez VPN, ktorej mesačné predplatné je výrazne nižšie ako cena predplatného za YouTube a má aj mnoho iných použití, vrátane šifrovania pripojenia pred hackermi.

Založiť si dedikované Google konto na YouTube s upraveným miestom rezidencie nie je problém, a najväčšou výzvou bude zrejme platiť kartou, ktorá je registrovaná v krajine s nízkym predplatným, čo sa však tiež dá obísť. Podrobnosti ako to teda firma plánuje realizovať bez toho aby porušila platnú legislatívu v jednotlivých štátoch, teda nie sú známe.

Zdroj