Domov Novinky Apple uvádza novú generáciu smart hodiniek

Apple uvádza novú generáciu smart hodiniek

Zdielať

Medzi hlavné novinky patrí nový čip S9, ktorý umožňuje nové funkcie.

Spoločnosť včera predstavila novú generáciu smart hodiniek Apple Watch. Vylepšení sa dočkala základná verzia a aj outdoorové Ultry, odľahčené Watch SE ostali tento rok nezmenené. Hlavnou novinkou oboch modelov je nový čip S9, ktorý je o 30% výkonnejší a má o 60% viac tranzistorov ako predchodca S8. Taktiež obsahuje nový, 4-jadrový Neural Engine, ktorý urýchľuje strojové učenie a s ním spojené operácie o 100%. Vďaka nemu sa dotazy na Siri vykonávajú priamo na zariadení a nevyžaduje sa internetové pripojenie a taktiež sú rýchlejšie a bezpečnejšie. Diktovanie je vďaka novému Neural Engine a lokálnemu spracovávaniu až o 25% presnejšie a dokáže pristúpiť k zdravotným údajom z Apple Health.

Nový čip umožňuje aj nové gesto. S použitím palca a ukazováka sa dajú ovládať niektoré činnosti, ako napríklad prehrávanie hudby, prijatie hovoru, odloženie alarmu, zastavenie časovaču a iné. Robí to pomocou malých zmien v pohyboch a toku krvi na zápästí, ktoré nastávajú pri charakteristických pohyboch na zápästí pri tomto geste.

Podobne ako v prípade iPhonov 15 (Pro), aj hodinky dostali nový Ultra Wideband čip, ktorý umožní presné hľadanie strateného spárovaného iPhonu vrátane ukazovania vzdialenosti a smeru. Takisto to umožňuje lepšiu integráciu s HomePodmi – ak je používateľ vo vzdialenosti do 4 metrov od smart reproduktoru a prehráva obsah cez AirPlay, Apple Watch automaticky spustí možnosť diaľkového ovládania. Jas obrazovky môže byť znížený na minimálny jas 1 nit, a maximálny jas v prípade Series 9 je 2000 nitov a v prípade Ultra 2 až 3000 nitov. Ultry po novom taktiež fungujú až do výšky 9000 metrov nad morom.

Apple Watch Ultra 2 dostali nový ciferník, s názvom Modular Ultra, ktorý prináša dáta v reálnom čase ako sekundy, výška a hĺbka. Disponuje aj nočným módom, ktorý sa po novom vďaka snímaču okolitého osvetlenia aktivuje automaticky v tmavom prostredí. Výdrž na batériu sa v podstate nezmenila, v prípade Series 9 Apple udáva 18 hodín typického používania, v prípade Ultra 2 udáva 36 hodín, čiže rovnaké údaje ako v predchádzajúcich modeloch. Zlepšila sa výdrž v Low Power Mode pre Apple Watch Ultra, ktorá bola predĺžená o 12 hodín na celkových 72 hodín.

Za zmienku stojí ešte dvojnásobná kapacita interného úložiska, ktorá je u hodiniek s čipom S9 až 64GB. Dá sa použiť napríklad na uloženie hudby priamo ho hodiniek, tu však upozorňujeme že Apple povoľuje pre hudbu a podcasty maximálne 25% z celkovej kapacity úložiska, čiže 16GB. Spoločnosť sa taktiež v rámci ekológie začala dištancovať od kožených náramkov a prestala ich ponúkať úplne. Ako náhrada je nový materiál „FineWoven“, ktorý je ekologicky udržateľnejší a recyklovaný.

Cena hodiniek sa nezmenila, Apple Watch Series 9 začína v USA na 399 USD a sú dostupné vo farbách Starlight, Silver, Midnight, Product(Red) a po novom aj v ružovej. Apple Watch Ultra začínajú v USA na cene 799 USD a sú dostupné len v jednej farbe.