Domov Novinky Apple odstránil vyše 250 špehujúcich aplikácii

Apple odstránil vyše 250 špehujúcich aplikácii

Zdielať

Za posledné roky sa smartfónom podarilo nahradiť počítače a mnoho ľudí ich pred počítačmi uprednostňuje na vykonávanie väčšiny činností na internete, ako aj mobilný internet banking. Tým pádom ale narástol aj počet údajov, ktorý zariadenie uschováva, čím sa automaticky stáva zaujímavejším pre kohokoľvek, kto sa k týmto dátam chce dostať.

Apple zbieranie dát 01

Výskumníci z analytickej firmy SourceDNA našli na Apple AppStore až 256 aplikácii, ktoré zhromažďovali dáta používateľov, ako zoznam všetkých nainštalovaných aplikácii, sériové číslo a model zariadenia a jeho komponentov a e-mailovú adresu prepojenú s účtom Apple ID.

Väčšina z týchto aplikácii sú čínskeho pôvodu a používajú Youmi SDK pre zobrazenie reklám. Tento softvér nenápadne a bez vedomia developera zachytával údaje o smartfóne a tie posielal na servery v Číne. Tieto aplikácie mali dokopy vyše milión stiahnutí, teda je pravdepodobné, že počet poškodených zariadení sa pohybuje v podobnej hodnote.

Apple zbieranie dát 02

Apple na túto tému povedal, že tieto aplikácie rýchlo stiahne z AppStoru a v budúcnosti už nebude prijímať aplikácie používajúce tento softvér. Avšak aj v prípade, že týchto 256 nemenovaných aplikácii už nie je možné stiahnuť, tu zostáva otázka, či to isté nepraktizujú aj iné aplikácie.

Zdroj: ExtremeTech