Domov Novinky Apple Intelligence môže vyžadovať predplatné

Apple Intelligence môže vyžadovať predplatné

Zdielať

Podobný krok plánuje aj Samsung na svojich Galaxy zariadeniach.

Aj keď AI od Apple zatiaľ vyzerá ako najlepšie integrovaná umelá inteligencia zo všetkých platforiem a ekosystémov, už teraz je jasné, že bude mať aj zásadné nevýhody. Jednou z nich je, že bude dostupná zatiaľ len v angličtine, pričom slovenčina je v nedohľadne, a aj po vydaní finálnych verzií operačných systémov bude stále v bete.

Výhodou bude že bude zadarmo, aspoň spočiatku. Mark Gurman z agentúry Bloomberg totiž naznačil, že spoločnosť môže po čase časť funkcií spoplatniť a môže to byť relatívne čoskoro. Jedna úroveň funkcií zostane bezplatná, bude mať však obmedzenia. Druhá už bude platená za mesačné predplatné. Apple sa možno rozhodne integrovať funkcie Apple Intelligence+ do balíčka Apple One, čím by sa snažil prilákať viacero používateľov do svojho ekosystému služieb.

Dôvodom takéhoto rozhodnutia spoplatniť zabudované funkcie operačných systémov sú samozrejme náklady. Časť funkcií totiž nemôže bežať lokálne z dôvodu nedostatočného výkonu aj tých najvýkonnejších koncových zariadení, a musia bežať na vzdialenom cloude. Ďalším dôvodom je, že majitelia Apple zariadení nemenia svoje zariadenia až tak často ako v minulosti a firma tak začína čoraz viac zarábať na službách ako na predaji hardvéru.

Apple taktiež plánuje brať si svoj podiel zo zisku od každého AI partnera, ktorý sa integruje do jeho ekosystému, čo je podobný systém ako percento z každého predplatného ktoré sa nakupuje cez App Store. Spoplatnenie umelej inteligencie samozrejme nie je žiadna novinka, podobný krok plánuje v blízkej budúcnosti aj konkurenčný Samsung.

Apple implementácia AI bude verejne dostupná s vydaním macOS Sequoia, iOS 18 a iPadOS 18 a objavili sa náznaky, že sa rozšíri aj do budúcej verzie visionOS. Bude vyžadovať Macy a iPady s čipom Apple Silicon, pričom postačí aj najzákladnejšia M1 z roku 2020. Na strane iPhonov sa bude vyžadovať čip A17 Pro alebo novší, čiže v súčasnosti je podporovaný len najnovší iPhone 15 Pro (Max).

Nasledujúca séria iPhone 16 by mala obsahovať rovnaký A18 čip v rámci základných aj iPhonov Pro, ktorá umožní využiť Apple Intelligence vo všetkých nových zariadeniach. Či tomu bude naozaj tak sa však definitívne dozvieme až v septembri.

Zdroj