Domov Novinky Android 14 pridá podporu satelitného pripojenia

Android 14 pridá podporu satelitného pripojenia

Zdielať

Pred týždňom oznámili spoločnosti T-Mobile a SpaceX partnerstvo, ktoré umožní smartfónom priame pripojenie k satelitom.

Podporovať to budú pripravované satelity Starlink V2, ale fungovať to bude aj s existujúcimi telefónmi, pretože sa bude využívať existujúce pásmo v spektre PCS. Hiroshi Lockheimer, SVP spoločnosti Google pre platformy a ekosystémy, na Twitteri oznámil, že firma pracuje na zabudovaní podpory satelitnej komunikácie do ďalšej verzie systému Android (v14). Zatiaľ čo existujúci rádiový hardvér v súčasnom telefóne túto úlohu zvládne, zatiaľ nie je jasné, aké aktualizácie softvéru budú potrebné (t. j. či môžu telefóny s Androidom 13 používať satelitnú sieť, alebo bude potrebný Android 14?)

Očakáva sa, že T-Mobile a SpaceX začnú beta testovanie nového satelitu koncom roka 2023, čo je približne v čase, keď vyjde Android 14. Na začiatku s pokrytím pre USA, ale spoločnosti plánujú rozšíriť službu na pokrytie celého sveta. Bude pomalá (2 až 4 Mbps na bunkovú zónu), ale to stačí na stovky tisíc textových správ. A nepôjde len o obyčajné SMS, podporované budú aj MMS a dokonca aj „zúčastnené aplikácie na zasielanie správ“. Neskôr pribudne podpora hlasových hovorov a dokonca aj mobilných dát (použiteľnosť na všeobecné prehliadanie internetu nie je známa, ale služba by mala mať dostatočnú šírku pásma na 1-2000 hlasových hovorov, čo je skvelé v prípade núdze a v odľahlých oblastiach).

V rámci ďalších správ o pripojení Android 14 konečne odstráni Android Beam. Tá bola zrušená so systémom Android 10, ale táto funkcia zostala ešte niekoľko rokov pre výrobcov Androidu, ktorí ju stále chceli používať. Verzia 14 ju zo systému Android úplne odstráni. Google presadzuje ako náhradu svoje vlastné zdieľanie v blízkosti. Keďže však nie je súčasťou AOSP, neexistuje žiadna zabudovaná motivácia pre výrobcov Androidu, aby ho používali. Najväčšie značky Androidu sa totiž pripojili k aliancii Mutual Transfer Alliance, ktorá navrhla alternatívne riešenie lokálneho prenosu dát.

Zdroj

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno