Beast z roku 1972 s 27-litrovým motorom Merlin v aukcii.
Slovo „jedinečný“ sa skloňuje často, ale rozhodne platí pre The Beast, ktorý do vlastného podvozku a karosérie vkladá 27-litrový letecký motor Rolls-Royce Merlin V-12. Postavil ho britský mechanik John Dodd a Car and Classic ho ponúka v online aukcii. Dražba sa začína 9. marca. Výmena leteckých motorov sa robila už predtým, najmä v predvojnovom období, ale The Beast posunul veci na inú úroveň tým, že využil legendárny Merlin. Vyvinula ho Rolls-Royce, ale v USA ho licenčne vyrábala aj firma Packard, a poháňal niektoré z najúspešnejších stíhacích lietadiel druhej svetovej vojny vrátane Supermana Spitfire a North American P-51 Mustang.
Predpokladá sa, že motor s prirodzeným nasávaním dosahuje výkon 750 koní, čo je podľa inzerátu primerané vzhľadom na to, že sériové verzie motora Meteor mali výkon 1500 koní s preplňovaním. Dodd kedysi tvrdil aj výkon 950 k a krútiaci moment 760 lb-ft. Ako odborník na prevodovky upravil aj 3-stupňovú automatickú prevodovku General Motors Turbo 400, aby spolupracovala s masívnym V-12. Pôvodne posielal výkon na zadnú nápravu Jaguar, ale teraz sa oň stará robustnejšia jednotka Currie. Beast už nie je jediným vozidlom s motorom Merlin. Jay Leno má Rolls-Royce z roku 1934 poháňaný historickým motorom, ktorého výkon sa odhaduje na približne 1000 koní a 1 750 N.m.
Ale zatiaľ čo Lenovo auto nikdy nebolo testované na maximálnu rýchlosť, The Beast dosiahol v teste Kráľovského automobilového klubu (RAC) v roku 1973 rýchlosť 183 km/h. Príbeh The Beast sa začína v roku 1966, keď Paul Jameson skonštruoval rám a zaobstaral variant motora Merlin s názvom Meteor, ktorý bol určený na použitie v tankoch. Projekt nikdy nedokončil, nakoniec motor a podvozok predal Doddovi, ktorý ho v roku 1972 dokončil so sklolaminátovou karosériou. Vozidlo bolo v istom okamihu poškodené požiarom, po ktorom bol pôvodný motor nahradený novým s identickou špecifikáciou a pôvodná karoséria bola nahradená súčasnou verziou so shooting brake.
Beast mal kedysi mriežku chladiča Rolls-Royce na počesť motora, čo podľa aukčného zoznamu spoločnosť nepotešilo. Rolls sa súdil a vyhral, hoci Dodd údajne mriežku zmenil až niekoľko rokov po skončení súdneho sporu. V britskej registrácii je však vozidlo uvedené ako Rolls-Royce. Auto malo v priebehu rokov štyroch majiteľov, pričom sa predpokladá, že všetci boli členmi Doddovej rodiny. V zozname sa tvrdí, že je stále v prevádzkyschopnom stave, hoci nie je jasné, kam by niekto s týmto výstižne pomenovaným výtvorom jazdil.