Domov Návody Ako „vymáčknuť“ zo smartfónu high-end zvuk?

Ako „vymáčknuť“ zo smartfónu high-end zvuk?

Zdielať

Najjednoduchší spôsob počúvania hudby na cestách predstavuje smartfón. Väčšina z nich však nie je však navrhnutá pre skutočné hudobné nadšencov. Pre tých, ktorí si chcú hudbu mimo domova náležite užiť, sú k dispozícii dve možnosti.

Kvalita zosilňovačov a D/A prevodníkov zabudovaných vo smartfónoch, zodpovedá väčšinou účelu, ktorému má telefón primárne slúžiť. Prevod digitálnych hudobných dát do podoby zrozumiteľnej slúchadlám aj následné zosilnenie prebieha teda v štandardnej, mnohokrát skôr podpriemerné kvalite. Samozrejme existujú aj výnimky, ale nie je ich veľa. Ak počúvate nekomprimované hudobné nahrávky uložené v telefóne alebo využívate najvyššiu dostupnú kvalitu hudby s využitím prémiových účtov streamovacích služieb, v telefóne dochádza pri spracovaní signálu degradácii. V tú chvíľu sa vynára otázka, či dáva skutočný zmysel, keď si zaobstaráte veľmi kvalitné káblové slúchadlá.

Pre všetkých, ktorí si chcú vychutnať aj na cestách skutočne brilantný zvuk z telefónu existuje riešenie. Je ním externý slúchadlový zosilňovač s vstavanými špičkovými DA prevodníky beyerdynamic Impacto Universal. Malá krabička, ktorú možno pripojiť k telefónom s operačnými systémami Android aj iOS s konektormi microUSB, USB-C i Lightning preberá pri prehrávaní hudby zo smartfónu originálne digitálne dáta nahrávky. Impacto kompletne preberá proces spracovania aj zosilnenie a do pripojených slúchadiel púšťa skutočný high-end zvuk. DA prevodník SABRE32 SABRE9018Q2C Mobile Reference DAC pracuje s vysokým rozlíšením až 32 bitov a 384 kHz.

Impacto Universal je kompatibilný s high-end slúchadlami s impedanciou až 600Ω a podporuje modely, ktoré majú v mušliach pre prepojenie s prehrávačom vstavané dva mono konektormi typu jack 3,5 mm. Druhú možnosť počúvania kvalitnej hudby na cestách predstavuje samostatný vreckový hudobný prehrávač. Príkladom je Pioneer XDP-02U, ktorý sa zmestí do vrecka, umožňuje prehrávať hudbu z internej pamäte, dvoch pamäťových kariet alebo priamo streamovať skladby zodpovedajúce štandardu Hi-Res Audio pomocou populárnych internetových služieb s využitím ich prémiových variantov.

Na spracovanie zvuku využíva opäť elektroniku pracujúce s rozlíšením 32 bitov, špičkové D/A prevodníky SABRE ES9018C2M pre každý kanál zvlášť a dva zosilňovače SABRE ES9601K. K dispozícii je trojúrovňové nastavenie výkonu zosilňovača a tiež 10tich pásmový ekvalizér so šiestimi prednastavenými a tromi používateľsky nastaviteľnými presetmi. Pre pripojenie slúchadiel je možné využiť buď tradičné 3,5 mm stereo konektor, alebo symetrický 4-pinový 2,5 mm výstup s uzemnením každého kanála samostatne. Bluetooth s kodeky pre zachovanie vysokej kvality umožňuje prepojiť slúchadlá tiež bezdrôtovo.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno