Inžinieri využívajú staré materiály na vývoj nového superkondenzátora.
Je to fascinujúca kombinácia. Je to dôležité, pretože odborníci pokračujú v hľadaní účinného skladovania obnoviteľnej energie zo slnka, vetra a vĺn. Inžinieri z Massachusettského technologického inštitútu sa domnievajú, že by to mohol byť práve tento prípad, keďže pokračujú v práci na unikátnom systéme skladovania obnoviteľnej energie vytvorenom z cementu, vody a sadzí. Tento materiál podľa odborníkov z MIT pripomína jemné drevené uhlie. Ak sa táto alternatíva batérií osvedčí, čoskoro by sa mohli základy domov vyrábať z jedinečnej zmesi starých a nových materiálov, čím by sa vytvorilo skladovanie energie v domácnosti aj mimo nej. „Tento materiál je fascinujúci,“ povedal profesor MIT Admir Masic v univerzitnej správe, „pretože máte najpoužívanejší umelý materiál na svete, cement, ktorý je kombinovaný so sadzami, čo je dobre známy historický materiál – boli ním napísané zvitky od Mŕtveho mora.“
Je to dôležité, pretože odborníci pokračujú v hľadaní účinného skladovania obnoviteľnej energie zo slnka, vetra a vĺn. Keďže tieto zdroje energie môžu vyrábať energiu len v určitom čase, táto energia sa musí uskladniť na neskoršie použitie. V prípade tohto vynálezu vedci z MIT prišli na to, ako dosiahnuť, aby chémia, ktorá nabíja batérie, fungovala v cemente. Súčasťou veľkého prelomu je zahrnutie sadzí, ktoré sú vysoko vodivé, do zmesi. Voda pomáha uhlíku vytvárať v cemente pri schnutí „drôtovité“ štruktúry. Materiál sa namočí do slaného roztoku, ktorý je elektrolytom, ktorý je kľúčom k procesu, rovnako ako v bežných batériách, všetko podľa MIT v dlhom opise procesu. V skratke, pridávajú sa niektoré ďalšie kľúčové časti potrebné pre cyklus nabíjania/vybíjania, čím sa vytvára prostredie, ktoré umožňuje fungovanie superkondenzátora.
Veľkým zlepšením je použitie ľahko dostupných materiálov, ako je cement, namiesto lítia, ktoré je vzácne a na jeho získanie je často potrebná invazívna ťažba. Návratnosť sa prejavuje v ukladaní energie. Výskumníci z MIT uviedli, že takmer 59 kubických metrov ich cementu, doplnených o nanosadze, by mohlo uskladniť dostatok energie na napájanie domu na jeden deň. „Keďže betón by si zachoval svoju pevnosť, dom so základmi z tohto materiálu by mohol uskladniť energiu vyrobenú solárnymi panelmi alebo veternými mlynmi v hodnote jedného dňa a umožniť jej využitie, kedykoľvek je to potrebné. A superkondenzátory sa dajú nabíjať a vybíjať oveľa rýchlejšie ako batérie,“ uvádza sa vo výskumnej správe.
Odborníci ešte stále pracujú na niektorých špecifikách. Čím viac sa pridáva sadze, tým sa zvyšuje kapacita uskladnenia energie, pričom sa znižuje pevnosť konštrukcie. Jednou z futuristických myšlienok je vyrobiť betónové cesty, ktoré sa dajú nabíjať solárnymi panelmi. Superkondenzátorová diaľnica by potom mohla nabíjať elektrické vozidlá, podobne ako sa dajú bezdrôtovo nabíjať niektoré mobilné telefóny, uvádza MIT. Cieľom je, aby betón pomáhal vytvárať čistejšiu planétu, a nie len prispieval k znečisťovaniu ovzdušia. Je to „nový pohľad na budúcnosť betónu ako súčasti energetickej transformácie“, uviedol v správe profesor MIT Franz-Josef Ulm.