Domov Novinky Aké sú najnavštevovanejšie destinácie na svete?

Aké sú najnavštevovanejšie destinácie na svete?

Zdielať

Výsledky vychádzajú z desaťročnej analýzy, pričom na vrchole zverejneného rebríčka najnavštevovanejších miest sveta sa opäť umiestil Bangkok.

Tento rebríček predstavuje viac než len poradie 132 miest sveta, kam sa dnes a v budúcnosti chystá najviac ľudí. Údaje o počtoch návštevníkov a ich výdavkoch v roku 2016 totiž prinášajú nie len podrobnú analýzu, ale taktiež predpoveď objemov rastu za rok 2017, informácie o destináciách s najrýchlejším rastom počtu návštevníkov i hlbšie pochopenie motívov na cestovanie a utrácanie po celom svete.

10 najnavštevovanejších miest sveta

Počty návštevníkov, ktorí sa v danom meste zdržali aspoň jednu noc, v roku 2016 vzrástli. Odhady na rok 2017 zostávajú optimistické, s výnimkou New Yorku. Najväčší nárast počtu návštevníkov sa očakáva v prípade Tokia.

Reálna hodnota HDP sa celosvetovo od roku 2009 zvýšila o 21,8%. Za rovnakú dobu útrata prespávajúcich zahraničných návštevníkov vzrástla o 41,1%. Od roku 2009 vykázala viac ako polovica navštevovaných miest nárast výdavkov zo strany návštevníkov na úrovni porovnateľnej alebo presahujúcej rast HDP. Tieto turistami vyhľadávané mestá sú tak v pozícii stať sa hnacou silou hospodárskeho rastu svojich krajín

Vyhľadávané mesta zajtrajška

S nárastom o 55,2% od roku 2009 prekonal rast počtu prespávajúcich zahraničných návštevníkov rast HDP vo všetkých 132 sledovaných mestách. Rozdiely medzi desiatimi najnavštevovanejšími mestami sveta a desiatimi mestami s najrýchlejšie rastúcim počtom návštevníkov poukazujú na skutočnosť, že budúcich lídrov rebríčka najnavštevovanejších miest je potrebné hľadať v oblasti Ázie a Tichomoria a na Blízkom východe.

Zistenia k účelu cesty a výdavkom v mieste pobytu

Väčšina návštevníkov dvadsiatich najnavštevovanejších miest cestuje za odpočinkom a zábavou, s výnimkou Šanghaja, kam takmer polovica (48,4%) návštevníkov prichádza pracovne. Oproti tomu je Kuala Lumpur mestom s najvyšším podielom (92,2%) návštevníkov na dovolenke.

Štúdie spoločnosti Mastercard taktiež uvádzajú údaje pre jednotlivé kategórie výdavkov, ktoré dokresľujú, ako návštevníci v dvadsiatich najnavštevovanejších mestách utrácajú:

  • Výdavky za stravovanie tvoria najvyšší podiel celkovej útraty v Soule (47,0%), Istanbule (33,6%) a Prahe (29,3%).
  • Za nákupy návštevníci utrácajú najviac v Londýne (46,7%), Osake (43,4%) a Tokiu (43,1%).
  • Ubytovanie tvorí najväčšie časti výdavkov v Paríži (44,8%), Miláne (40,4%) a Ríme (40,4%).
  • Vďaka prepracovaným systémom mestskej dopravy pripadá na prepravu najmenší podiel výdavkov v Londýne (4,3%), Singapure (4,6%) a Hongkongu (4,6%).