Domov Novinky Aké cloudové úložisko sa najviac oplatí?

Aké cloudové úložisko sa najviac oplatí?

Zdielať

Keď príde na výber cloudového úložiska, často je veľmi ťažké zorientovať sa v ponuke. Preto prinášame prehľad piatich najlepších možností – MEGA, DropBox, OneDrive, Google Drive a Amazon Cloud.

Cloud 01

Hlavným kritériom pri výbere je pre väčšinu ľudí dostupnosť na počítači a v smartfóne. V tejto časti vedú MEGA a Dropbox s oficiálnymi klientmi pre všetky známe platformy. Najhoršie je na tom Amazon Cloud Drive, ktorý nemá oficiálneho klienta pre Linux a pre Windows Phone a jeho aplikácie pre Android a iPhone disponujú iba možnosťou na zálohovanie fotiek a mediálneho obsahu.

Cloud porovnanie 01

Vo voľnej kapacite poskytnutej zadarmo vedie MEGA s 50 GB. Pri OneDrive a DropBox sa dá kapacita zadarmo navýšiť napr. pozvaním priateľov do služby.

 • MEGA 50 GB
 • OneDrive 15 GB (dá sa zvýšiť)
 • Google Drive 15 GB
 • Dropbox 2 GB (dá sa zvýšiť)
 • Amazon Cloud Drive 0 GB (neposkytuje kapacitu zdarma)

V prípade platených plánov sa nám situácia mierne odlišná. Bezkonkurenčne tu vedie OneDrive, ktorý za 7 eur na mesiac ponúka 1 TB voľného priestoru a Office 365 k tomu. Najhoršie dopadol DropBox, kde je k dispozícii iba jediná možnosť na výber – 1 TB za 9,99 eur za mesiac. Zaujímavá možnosť ja Amazon Cloud Drive, ktorý ponúka neobmedzené miesto za 60 eur na rok, alebo neobmedzené miesto pre fotky a 5 GB pre ostatné súbory za 12 eur na rok.

Cloud porovnanie 02

Medzi ďalšie funkcie, ktoré môžu ovplyvniť výber patrí možnosť integrácia s operačným systémom, tu vedie OneDrive v operačnom systéme Windows. Pri práci s online dokumentami vedie tiež OneDrive so svojim Office Online a Google s Google Docs.

MEGA označujem za bezkonkurenčne najbezpečnejší cloud. Všetky súbory uložené na MEGA sú šifrované. Takisto všetky dátové prenosy z a do MEGA sú šifrované. Zatiaľ čo to väčšina cludových úložísk len tvrdí, tu sa to aj naozaj dodržuje.

Cloud 02

Na rozdiel od bežného postupu, kde poskytovateľ cloudového úložiska je držiteľom dešifrovacieho kľúča, v MEGA ovládate šifrovanie používateľ. Pri Dropboxe môžme spomenúť ich mailového klienta Mailbox a Carousel na správu foto.

5 komentárov

 1. Podla free uložiska na tom je aj podla mna Mega, Ale najviac zo všetkých využívam OneDrive 🙂 A je mi aj velmi sympatické… Mám tam 30GB dlhodobo (15GB zadarmo davaju, ked si z hocakeho zariadenia necháte posielať fotky na OneDrive) a ešte som ziskal 100GB na 2 roky zadarmo 🙂 a občas robia také akcie (raz to bolo vdaka tomu, že mate Dropbox učet a raz cez Bing)
  Google drive má tu nevyhodu, že ked vam maily zaberaju 5GB, tak pre disk vám ostáva už len 10GB 🙁

 2. Dobrý deň,
  Tak mám reálne skúsenosti z plateným onedrive. Je to totálna katastrofa. Cenovo síce vychádzal nalepšie ale kvalita je hrozná. Stala sa mi taká vec. Zaplatil som si onedrive aby som mal zálohované dôležité dáta a neprišiel som o ne. Dal som si zatiaľ platbu na mesiac , len tak asi z prozreteľnosti. Mám doma stolový PC kde mám uplne všetky súbory. nahrávalo mi to pomaly mesiac. ( keď už mám 1TB tak tam natisnem všetko dôležité.) Mám v práci firemný, kde som si dal nahrať iba niektoré priečinky. a Noteboook, ktorý používam vyslovene iba na konzultácie s klientami a podobne. Notebook mi ale pri synchronizácii napísal chybu, že jednoducho nedokáže zosynchronizovať niektoré priečinky kvôli nejakej chybe. rozmýšˇˇlal som ako to vyriešiť, bo som jednoducho potreboval tie priečinky mať aj noteboooku. Tak som vypol onedrive, a vymazal spomínané priečinky. zapol som ho, však na serveri sú a nanovo saq mi nahrajú tak ako by mali byť. Jednoduché nie?
  No lenže tieto priečinky mi nenahralo. kukám teda na internetovej stránke že kde to viazne. Priečinok ale nebol ani tam. Vravím si ako je to možné. Kukám tutoriály, že si mám kuknuť kôš ( na stránke stále). V koši nič nebolo. NAŠŤASTIE PC čo mám doma bol vypnutý tak som vedel že tieto súbory sú tam. ( keby bol pustený, vymažú sa aj tam)
  Zaujímalo ma ako sa k tomu postavý mrkvosoft, keďže som takýmto spôsobom prišiel o dáta, ktoré sú dôležité. Píšem na technickú podporu. tam mi odpísali klasické keci či som skúsil kuknuť kôš. atď. doslova riešenie pre…… Tak som mu odpísal samozrejme všetko som skúsil. Napísal som mu dokonca cestu kde súbory boli nech mi ich obnoví. On mi na druhý deň napíše že keď to nieje v koši, tak som o to jednoducho prišiel a mám napísať na centrum žiadostí aby sa takáto vec vyriešila.
  Chápete ma? to bol asi vtip. a veľmi zlý. Jednoducho sa na mňa vykašľali. Keby som ich nemal v PC alebo by bol zapnutý, tak by mi ostali asi iba oči pre plač. Podotýkam že som som projektant, a boli to zálohy starších projektov. Nie nejaké filmy, fotky a podobne….
  Takže ďakujem mrkvosoftu, že sa takéto niečo stalo predtým ako som zaplatil na celý rok, ruším si u nich predplatné a prechádzam na dropbox, ktorý je síce drahší ale takáto vec by sa tam jednoducho nestala.
  Toľko k tomuto cloudu….

  • jednoducho bola chyba synchronizacie a ono sa ti to na onedrive ani nenahralo ty si si nemal nic mazat z onedrive ked to neni zosynchronizovane mal si to len presunut inam. V nasej firme pouzivame onedrive na cca 50pc. sem tam sa niekomu sice stane ze sa nevie nieco zosynchronizovat ale len vtedy ak niekto urobi nejaku blbost alebo sucasne upravuje vaicej ludi jeden subor a ma niekto len stary office 2013(musi byt office 365 na editaciu sucasne) alebo neni prihlaseny a upravuje alebo aj mac ma niekedy problem a netreba zabudat na jednu vec ze onedrive ma aj nejake obmedzenia na pocet suborov atd…

 3. Na ukladanie súborov používam Google Drive, kde je bohužiaľ voľná kapacita iba 15GB, ale mne to zatiaľ postačuje. Na zálohovanie fotiek zasa aplikáciu Google Fotky. Pozor, nie je to Google Drive. Mala by už byť predinštalované v každom Android telefón je iba potrebné si ju nastaviť. Ak povolíte ukladanie fotiek vo vysokom rozlíčení a nie v originálnom, získate neobmedzené automatické zálohovanie zdarma.