Domov Recenzie Recenzia: LG G8S ThinQ

Recenzia: LG G8S ThinQ

Zdielať

Otestovali sme smartfón od spoločnosti LG, ktorý zaujme spracovaním z hliníka a skla, čo už pri prvom uchopení dodáva pocit luxusu. V mobile má premiéru tiež fotoaparát s tromi snímačmi a hoci výrez displeja je na pohľad obrovský, ukrýva tajomstvo. Aké? A ako sa smartfón používa?

Veľmi dobré konštrukčné spracovanie zariadenia a zaoblené hrany, vďaka ktorým sa drží mobil príjemne, sú prínosom. Výrobca to skrátka vie a toto je predsa TOP model, takže sa očakáva, že vybavenie aj spracovanie budú na úrovni. Aj pri mierne vyššej hmotnosti 181 gramov (oproti minuloročnému modelu) a rozmerom 155×77×8 mm je priam radosť ho používať. Poteší taktiež zvýšená odolnosť voči vode a prachu (IP68). Súčasťou balenia je okrem telefónu aj nabíjačka, prepojovací kábel USB–USB-C, ihla na otvorenie slotu na karty, slúchadlá a technická dokumentácia. Tak ako minuloročný model, aj G8S má v balení tiež zadný priehľadný kryt spolu s handričkou na čistenie.

Na pravej strane je šuplík na jednu nanoSIM kartu a microSD kartu, alebo pre dve SIM karty. Vypínač napravo je podľa nášho názoru umiestnený príliš vysoko. Prekážalo nám však ďalšie tlačidlo na ľavej strane, ktoré slúži na aktiváciu Google asistenta, čo považujeme za zbytočnosť. Navyše nie je nastaviteľné, teda zmenu v nastavení budete hľadať márne. Oceňujeme aspoň, že sa dá aspoň deaktivovať. Na spodnej strane je umiestnený obojstranný USB-C v strede, mriežka reproduktora a nechýba 3,5 mm audio jack, takže používateľ nie je odkázaný na redukcie. Sú tu dva mikrofóny – jeden na hornej strane, druhý na spodnej. LG má v tomto modeli premiéru s trojitým fotoaparátom, ktorý je doplnený o LED blesk a čítačku odtlačkov prstov.

Ovládacie tlačidlá sú pod displejom v typickom poradí Späť – Domov – Multitasking. Ich poradie si možno v nastavení aj zmeniť (vymeniť Späť a Multitasking), medzi ďalšie nastavenia patrí možnosť skrytia výrezu displeja. Displej má 6,21“ G-OLED panel, ktorý ponúka rozlíšenie 2248×1080 px, pomer strán 19,5:9 a hustotu 401 ppi. Má podporu pre HDR10, krycie sklíčko Corning Gorilla Glass 5 a tiež DCI-P3 100%. Poteší možnosť zmeniť si farebnú teplotu, čím si možno displej prispôsobiť podľa vkusu od studenej až po teplú. Podanie farieb je veľmi dobré, aj automatická regulácia jasu funguje bezchybne. K displeju preto nemáme žiadne výhrady pokiaľ ide o farebnosť a podanie farieb.

Naša jediná výčitka smeruje k obrovskému výrezu, ktorý ostal zachovaný. V ňom sa však ukrýva „tajomstvo“ – okrem senzorov je tu dvojitý selfie fotoaparát – kombinácia 8 MPx s clonou f/1.9 a TOF 3D snímača f/1.4. Telefón nemá notifikačnú LED diódu, ale má Always On display – zobrazuje teda na zamknutej obrazovke okrem hodín aj notifikácie a udalosti. G8S podporuje zabezpečenie cez PIN kód, odtlačky prstov, rozpoznanie tváre a novinkou je odomykanie pomocou dlane. Konektivita zariadenia ponúka výbavu pre vlajkové lode – podporu pre Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth v5.0, ktorý dopĺňa NFC spolu s 4G/LTE sieťami štandardu Cat19 (1600/150 Mbps). Sú tu aj štyri navigačné technológie GPS, GLONASS, Beidou (BDS) a Galileo.

Hardvérový základ tvorí osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 855, taktovaný na 1× 2,84 GHz + 3× 2,42 GHz + 4× 1,78 GHz. Kórejský výrobca použil pre tohtoročný vlajkový model to najlepšie, čo je k dispozícii. Výbavu dopĺňa grafika Adreno 640 a operačná pamäť 6 GB. Vnútornú pamäť 128 GB možno rozšíriť pamäťovými kartami (hybridný dual SIM) najviac do 512 GB. Operačný systém Android 9.0 Pie je doplnený o nadstavbu výrobcu. Rýchlosť a plynulosť je veľmi dobrá a parí medzi tie najlepšie. Počas testovania sme nezaregistrovali zaváhania ani oneskorené reakcie, s telefónom sa pracuje veľmi dobre. Nadstavba má dosť ďaleko od čistého Androidu a je typická svojim dizajnom už niekoľko rokov. Klávesnicu, ktorú používa výrobca, sme počas testovania nahradili SwiftKey a ako spúšťač sme používali Nova launcher.

Smartfón má 3550 mAh  batériu. Výdrž sa pohybuje už typicky na úrovni jedného dňa. Zamrzí však pomalé nabíjanie – výrobca dodáva so smartfónom iba 16W nabíjačku. A to je na vlajkový model naozaj málo. Očakávali by sme minimálne 30W nabíjanie. Poteší však podpora pre bezdrôtové nabíjanie. Telefón teda stačí položiť na podložku na pracovnom stole a počas nepoužívania sa bude nabíjať. Zaujímavosťou je, že ak si používateľ nastaví zobrazenie percenta batérie, zobrazí sa až po stiahnutí lišty. Takisto si veľmi zaujímavo poradil výrobca aj s notifikáciami, napríklad pri pripojených Bluetooth slúchadlách. Najprv sa zobrazí animovaná ikona a za chvíľu zmizne a objaví sa miesto nej iná (napr. ikona Wi-i pripojenia alebo GPS).

V tomto telefóne prvýkrát použil LG trojitý fotoaparát. Vylepšil tak minuloročný model, ktorý mal iba dva snímače. Základom je hlavný 12 MPx snímač s clonou f/1.8, ktorý dopĺňa 12 MPx teleobjektív s clonou f/2.6 a širokouhlý 13 MPx snímač s clonou f/2.4. Telefón umožňuje záznam 4K videa pri 30 a 60 fps, alebo tiež Full HD videa pri 30, 60 a 240 fps. Páči sa nám, že zadný fotoaparát ponúka veľmi dobré snímky aj s pomocou HDR, tri snímače umožňujú fotiť snímky s rozmazaním pozadím, alebo portrétové zábery. Samozrejmosťou je v prípade teleobjektívu aj dvojnásobný optický zoom, ktorý funguje perfektne. Pokiaľ ide o kvalitu záberov, sme veľmi spokojní – fotky sú výborné a to aj pri slabších svetelných podmienkach.

Veľmi dobrý je aj selfie fotoaparát, ktorý je doplnený o TUF. Možno nim realizovať Full HD video záznam pri 60 fps, má podporu HDR, ponúka zaujímavé rozmazané pozadie ako aj veľmi dobrú kvalitu. Nami testovaný smartfón je tak vhodný pre selfie maniakov. Pripomeňme, že G8S ThinQ je snáď jedna z mála vlajkových lodí, ktorá má 3,5 mm audio jack konektor. Zaostáva naopak pri čítačke odtlačkov prstov – väčšina výrobcov pri svojich najvyšších modelov používa čítačku v displeji, keďže je to praktickejšie. Telefón tiež ponúka stereo reproduktory. Svojim zvukovým prejavom neurazia, ale v porovnaní s niektorými modelmi od konkurencie kvalitou zvukového prednesu ako aj hlasitosťou značne zaostávajú.

LG G8S ThinQ je vlajková loď spoločnosti, ponúka bohatú výbavu a moderný dizajn. Displej bez rámikov, avšak s obrovským výrezom, kde sa ukrýva predný fotoaparát spolu s TOF snímačom a senzory. Zadná strana je príjemná na dotyk, má veľmi dobré spracovanie, je však náchylná na odtlačky prstov. Pre používateľov je k dispozícii výkonný procesor a 6 GB operačnej pamäte. Telefón ponúka výborný fotoaparát so širokouhlými zábermi, radi sme s ním fotili. Poteší odolnosť voči vode a prachu (IP68), oceniť musíme výrobcu za zachovanie 3,5 mm audio jacku, ktorý sa postupne vytráca a je vzácnosť nájsť ho v top modeloch spoločností. Poteší aj príjemná cena, ktorá sa pohybuje okolo 450 eur. Počas nášho dlhodobého používania nám najviac prekážal výrez, umiestnenie vypínača a pomalšie nabíjanie.

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 855
Procesor: osemjadrový (1× 2,84 GHz + 3× 2,42 GHz + 4× 1,78 GHz)
Grafika: Adreno 640
Pamäť: 6 GB RAM + 128 GB ROM + microSD karta (do 512 GB)
Operačný systém: Android 9.0 Pie + nadstavba LG
Displej: 6,21“, G-OLED, 2248 ×1080 px, Gorilla Glass 5, 401 ppi
Fotoaparát: zadný – trojitý 12 MPx, f/1.8 + 12 MPx f/2.6 + 13 MPx f/2.4, LED blesk, 4K video (30/60 fps), Full HD (30/60/240 fps); predný – 8 MPx + TOF 3D, Full HD video
Rozmery: 155×77×8 mm
Hmotnosť: 181 gramov
Batéria: Li-Ion, 3550 mAh
Globálny prenos dát: 2G, 3G a 4G/LTE
LTE pásma: všetky v SR (800 / 1800 / 2600 MHz)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC
Formát SIM: 1× nanoSIM a 1× nanoSIM / microSD karta (hybrid dual SIM)
Ostatné: GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, čítačka odtlačkov prstov, zvýšená odolnosť voči vode IP68

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Výkonný procesor, IP68
+ Konštrukčné spracovanie
+ Špičkový AMOLED panel
+ Výborný trojitý fotoaparát
+ Funkcia Always-on, cena
+ Biometrické tri možnosti
+ Audio jack, nabíjanie Qi
+ Stereo reproduktory

Mínusy
– Obrovský výrez v displeji
– Pomalé, 16W nabíjanie
– Vypínač je vysoko daný

Zapožičal: LG