Kórejská spoločnosť má v portfóliu nielen tie najdrahšie modely zo série S a Note, ale aj cenovo zaujímavejšiu sériu A, kam patrí aj nami dlhodobo testovaný smartfón Galaxy A50. K dispozícii sú tri farby – čierna, biela a modrá, ktorú sme mali k dispozícii.
Telo zariadenia je z plastu, je však pomerne pevné. Cena testovaného mobilu sa pohybuje na úrovni 280 až 320 eur, pričom A50 ponúka zaoblený tvar a na prvý pohľad vyzerá štýlovo – má malý výrez v tvare kvapky a displej má AMOLED panel. Pocitovo síce pôsobí lacno a to najmä vďaka zadnej strane, ktorá je tiež náchylná na odtlačky, ale aspoň sa nešmýka. Prednú stranu chráni krycie sklíčko Gorilla Glass 3. Zadná strana má tri fotoaparáty, pod nimi je blesk a logo spoločnosti.
Rovnako ako zadná strana, aj boky sú z plastu a pokiaľ ide o rozloženie prvkov, tak je to klasika – na pravej strane vypínač a dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti, naľavo je šuplík na dve samostatné SIM karty a pamäťovú kartu microSD. Kvitujeme a chválime výrobcu za plnohodnotný dual SIM slot, ktorý možno nájsť skôr v strednej triede, keďže v high-end modeloch preferujú výrobcovia hybridný slot. Oceňujeme, že tlačidlo Bixby chýba, avšak jeho funkcie sú spojené s vypínacím tlačidlom. Na spodnej strane je USB-C, 3,5 mm audio jack a reproduktor. Dvojica mikrofónov je potom na hornej aj spodnej strane.
O zobrazenie sa stará 6,4“ Super AMOLED panel, ktorý sa vyznačuje veľmi dobrými farbami, ostrosťou a najmä takmer dokonalou čiernou. Výrobca ponúka rozlíšenie 2340×1080 pixelov (Full HD s pomerom strán 19,5:9 čo je 403 ppi). Používateľ má tiež možnosť zmeniť farebnú teplotu, čím si možno displej prispôsobiť podľa vkusu od studenej až po teplú. Vzhľadom na použitie AMOLED panelu umožňuje tiež výrobca aj zmenu nastavenia farby v systéme na tmavý motív. V nastavení systému sa tmavý režim prepne s funkciou Nočný režim. Podanie farieb je dobré, aj automatická regulácia jasu funguje bezchybne. Oceňujeme taktiež verné podanie farieb, minimum odleskov a veľmi dobré 178° pozorovacie uhly.
Hardvérový základ tvorí osemjadrový procesor Exynos 9610, ktorý je taktovaný na 2,3 GHz (štyri jadrá) + 1,7 GHz (štyri jadrá). Dopĺňa ho grafika Mali-G72 MP3 a ide o procesor určený pre strednú triedu smartfónov. Výkonom patrí k bežnému priemeru. Telefón má iba 4GB RAM, čo je v tejto cene skôr výnimkou, najmä s čoraz väčším presadzovaním 6GB kapacity ako štandardu. Úložisko má kapacitu 128GB a doplniť ju možno pamäťovými kartami microSD do 512GB. Operačný systém je Android 9 Pie s nadstavbou výrobcu One UI v 1.1. Cítiť pomalšie reakcie a spúšťanie aplikácií, to je, žiaľ, daň za úsporný procesor a málo pamäte.
Konektivita zariadenia je bohatá a okrem Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth v5.0 je tu aj NFC a podpora pre najrýchlejšie 4G/LTE siete. Sú tu navigačné technológie GPS, GLONASS, Beidou (BDS) a Galileo. Potešia kompaktné rozmery 159×75×8 mm a tiež nízka hmotnosť 166 gramov. Telefón sa aj vďaka tomu drží veľmi dobre a pohodlne v ruke aj po dlhej dobe používania. Prekvapením je však 4000 mAh batéria, ktorú by sme pri tejto veľmi nízkej a priaznivej hmotnosti nečakali. Jej výdrž je na jedno nabitie na úrovni dva dni, pri aktívnom používaní to bude najmenej celý deň. Nabíjanie prebieha pomocou pribalenej 15W nabíjačky. Iste, v porovnaní s drahšími modelmi je pomalá (najmä v čase, keď majú telefóny už štandardne 27W alebo 30W nabíjačky), ale je rýchlejšia ako kedysi staršie nabíjačky pre mobily.
Z výbavy chýba bezdrôtové nabíjanie, zvýšená vodeodolnosť, informačná LED dióda aj stereo reproduktory. Na reprodukciu zvuku slúži totiž iba jeden mono reproduktor na spodnej strane zariadenia. Zvuk je síce hlasný, ale nekvalitný a príšerný, chýbajú mu basy ale aj stredy a výšky sú veľmi výrazne osekané. Najmä preto mnohí používatelia siahnu po externom reproduktore či slúchadlách. Poteší prítomnosť čítačky odtlačkov v displeji, avšak tá je pomalá a málo spoľahlivá. Navyše umožňuje nastaviť si iba tri odtlačky prstov. Naopak spoľahlivejší a rýchlejší spôsob odomykania je pomocou rozpoznávania tváre cez 2D skener, s ktorým sme nezaznamenali problémy.
Fotoaparát sa stáva často veľmi dôležitým faktorom pri rozhodovaní o kúpe každého smartfónu. Nami testovaný Galaxy A50 ponúka tri fotoaparáty – hlavný má 25 MPx, ďalší je širokouhlý 8 MPx a snímač hĺbky ostrosti 5 MPx. Zamrzí, že možno nahrávať videá najviac vo Full HD pri 30 fps, 4K video alebo Full HD pri 60 fps možné nie je. Pokiaľ ide o kvalitu snímania, výsledné fotografie majú väčšinou dobré výsledky a kvalitu. To platí najmä v exteriéri pri priaznivých denných a slnečných podmienkach. Ich kvalita však klesá so zhoršujúcimi sa svetelnými podmienkami, najmä kvalita širokouhlého fotoaparátu večer má najväčšie rezervy. Fotoaparáty teda výrazne neoslnia, ale pre väčšinu používateľov poslúžia na bežné činnosti.
Kórejský výrobca má vo svojom portfóliu veľa zaujímavých modelov a hoci testovaný smartfón patrí do strednej triedy, na čínskych konkurentov rozhodne stráca výbavou. Exceluje kapacitou batérie, jej výdrž sa odvíja podľa potrieb a využívania, ale naopak tu chýba rýchle nabíjanie a v balení je iba 15W nabíjačka. Hardvérová výbava je však už slabá – pomalšie reakcie a spúšťanie aplikácií je daň za úsporný procesor a málo operačnej pamäte, ktorá má pritom iba 4GB. Potešia tri snímače fotoaparátu, záleží však na svetelných podmienkach. Ak sú dobré, aj fotky sú na veľmi dobrej úrovni. A viac fotoaparátov neznamená automaticky lepšie fotky.
Na displej sa dobre pozerá, poteší malý výrez v tvare kvapky, ktorý neruší a je vhodný aj na multimediálne využitie. Sklamaním je však nekvalitný reproduktor a tiež snímač odtlačkov prstov, ktorý je pomalý, má nízku úspešnosť a navyše umožňuje uložiť iba tri odtlačky. Zamrzí aj plastové spracovanie, ktoré pôsobí lacno – jeho prínosom je však nízka hmotnosť, ktorá sa aj napriek veľkej batérii zastavila na 166 gramoch takže aj pri dlhodobej činnosti nie je telefón ťažký a dobre sa s ním pracuje. Používatelia, ktorí hľadajú smartfón strednej triedy a preferujú Samsung, však budú spokojní. Navyše, môžu si vybrať z troch rôznych farebných verzii.
Parametre a špecifikácie:
Chipset: Exynos 9610
Procesor: osemjadrový (4× 2,3 GHz + 4× 1,7 GHz)
Grafika: Mali-G72 MP3
Pamäť: 4 GB RAM + 128 GB ROM + microSD karty (do 512GB)
Operačný systém: Android 9.0 Pie + nadstavba One UI v 1.1
Displej: 6,4″, Super AMOLED, 2340×1080 px (19,5:9), Gorilla Glass 3, 403 ppi
Fotoaparát: zadný – trojitý 25 MPx f/1.7 + 8 MPx, f/2.2 + 5 MPx f/2.2, LED blesk, Full HD video (30 fps); predný – 25 MPx, f/2.0, FHD video, HDR
Rozmery: 159×75×8 mm
Hmotnosť: 166 gramov
Batéria: Li-Ion, 4000 mAh
Globálny prenos dát: 2G, 3G a 4G/LTE
LTE pásma: všetky v SR (800 / 1800 / 2600 MHz)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC
Formát SIM: 2× nanoSIM (dual SIM) + microSD karty
Ostatné: GPS, GLONASS, Beidou (BDS), Galileo, čítačka odtlačkov prstov v displeji
Hodnotenie: 75%
Plusy
+ Kompaktné rozmery, hmotnosť
+ Čítačka odtlačkov prstov v displeji
+ Tri samostatné sloty (2SIM+mSD)
+ Veľmi dobrý Super AMOLED panel
+ Výdrž batérie, odomykanie tvárou
+ Tri fotoaparáty, audio jack
+ NFC, 128GB vnútorná pamäť
Mínusy
– Lacno pôsobiace plastové šasi
– Pomalšie reakcie aplikácií v OS
– Príšerná reprodukcia reproduktora
– Nízka kvalita fotiek z fotoaparátov
– Videá len vo Full HD pri 30 fps
– Chýba zvýšená odolnosť IPxx
Zapožičal: Samsung