Spojené štáty a Taiwan zahájili 4. novembra prvé spoločné Útočné a obranné kybercvičenie (CODE), ktoré trvalo päť dní. Obe krajiny sa počas neho sústredili na boj proti kybernetickým hrozbám zo strany Severnej Kórey, Číny a iných aktérov. Kybernetickú odolnosť a pripravenosť Taiwanu testovali simulovanými kyberútokmi.
Cvičenie organizoval Americký inštitútom na Taiwane (AIT) a taiwanské Národné stredisko pre technológie kybernetickej bezpečnosti (NCCST). „Najväčšími hrozbami v súčasnosti nie sú vojaci pristávajúci na pláži, ale snahy využiť otvorenosť našich spoločností a sietí proti nám“, povedal počas otvorenia riaditeľ AIT Raymond Greene. Hlavným cieľom cvičení bolo otestovať kybernetické spôsobilosti a odolnosť Taiwanu voči kyberútokom. Testovanie malo podobu phishingových e-mailov poslaných vládnym úradníkom v snahe získať prístup na webové stránky taiwanskej vlády.
Cvičenia sa zúčastnili aj súkromné spoločnosti a niekoľko ďalších štátov, medzi ktorými bolo Japonsko, Indonézia, Austrália či dokonca Česká republika. Pre Taiwan predstavuje najväčšiu hrozbu Čínska ľudová republika. Riaditeľ NCCST Čch’-en Chun-wej uviedol, že každý mesiac Taiwan čelí v priemere 30 miliónom kyberútokom. Z polovice Tchaj-pej podozrieva práve Čínu. Čch’-en dodal, že počet kyberútokov sa vždy zvyšuje pred voľbami.
Zdroj: Cybersec