Ponúkať dostatočne výkonné zariadenia v štíhlom a ľahkom šasi nie je jednoduché. Spoločnosť Acer nám poslala do testu štýlový ultrabook na cesty, ktorý má síce 14“ displej, ale hmotnosť iba 970 gramov. Poďme sa pozrieť, čo prináša.
Tenké šasi a nízka hmotnosť je vhodná pre častých cestovateľov, vhod príde aj pre nosenie v kabelke pre dámy. Hoci je konštrukcia z odľahčeného hliníka, už po chvíli badať, že daňou za to je jej nižšia pevnosť. Základňa síce nemá veľkú tendenciu sa prehýbať, ale veko displeja, spojený dlhý pánt a horná časť klávesnice sú na to viac náchylné. Notebook sa nedá otvoriť jednou rukou. Stabilita pántu je diskutabilná – ak otvorí používateľ pánt, do určitej miery drží a nepadá, menším myknutím celého zariadenia sa však sklápa a veko nedrží pevne na svojom mieste. Dopĺňame informáciu, že oba testované modely (Acer Swift 5 a Acer Travelmate X) sú dizajnovo totožné a líšia sa iba mierne konfiguráciou.
Pre úplnosť dodávame, že rozmery nami testovaného zariadenia sú 329×228×15 mm (Š×H×V). Konektivita je vzhľadom k nízkemu profilu a zameraniu značne obmedzená – na ľavej strane je spoločný 3,5 mm audio jack, dve LED diódy na aktivitu zariadenia; napravo je potom napájací konektor, plnohodnotný HDMI, dva USB (oba štandardu USB 3.0), a jeden USB-C port. Prekvapením je chýbajúca čítačka pamäťových kariet – nie je tu ani pre formáty SD, ani microSD.
Testovaný model má 14“ Full HD IPS displej s klasickým pomerom strán 16:9. Za nevýhodu považujeme lesklý povrch, to je však dané tým, že je displej dotykový. To môže najmä v lete spôsobiť problémy, maximálny jas je na úrovni 250 cd/m2. Treba mať však na pamäti, že nastavenie na maximum spotrebuje viac elektrickej energie, čo bude mať za následok slabšiu výdrž na batériu. Poteší maximálny uhol otvorenia až do 180°.
Displej ponúka verné a jasné farby, aj ostrosť. Nami testovaná verzia používa panel AU Optronics AUO203D, má 97% pokrytie sRGB a 63% Adobe RGB. Poteší fakt, že displej nebliká, čo sa odzrkadľuje na pohodlnejšej práci a nižšej únave očí (oproti blikajúcim panelom). V prípade potreby a počas večera možno tiež aktivovať funkciu „Nočné osvetlenie“ priamo v operačnom systéme Windows 10, čím dôjde k eliminácii modrej farby.
Hardvérovým základom nami testovaného notebooku (presné označenie Acer Swift 5 NX.GTMEC.001) je štvorjadrový procesor Intel Core i5-8250U taktovaný na 1,6 GHz. V prípade potreby sa môže procesor automaticky pretaktovať najviac do 3,4 GHz vďaka technológii TurboBoost. Keďže ide o úsporný procesor, jeho TDP je stanovené na 15W a patrí do architektúry Kaby Lake Refresh procesorov. Procesor dopĺňa 8GB operačná pamäť, ktorá je typu SODIMM DDR3, ide o tzv. onboard memory, ktorá je priamo spájkovaná na základnú dosku a nemožno ju vymeniť (upgradovať). Druhý testovaný model má presné označenie NX.VJ7EC.002 a ponúka o niečo výkonneší procesor (Intel Core i5-8265U takt 1,6 – 3,9 GHz, 6MB cache).
Grafickú časť má na starosť integrovaná grafika Intel HD Graphic 620. Zariadenie preto nie je vhodné na hranie hier, či strih videa alebo úpravu veľa fotiek naraz. Dáta možno ukladať na 256GB SSD M.2 (Intel SSDPEKKF25), ktorý ponúka rýchlosti na úrovni 1400 MB/s pri čítaní a 50 MB/s pri zápise. Notebook sa najviac hodí na kancelársku prácu, či prehliadanie webstránok. Limitujúcim však môže byť operačná pamäť (8GB), ktorá nemusí stačiť na všetky kancelárske činnosti. Počas nášho dlhodobého testu sa nám viackrát stalo, že sme museli obmedziť činnosti (aj na pozadí) aby operačný systém Windows procesy na pozadí buď nezatváral, alebo neswapoval na disk. Neskôr testovaný model Travelmate X má v testovanej konfigurácii 512GB SSD M.2, rýchlosti má však totožné s modelom Swift 5, keďže používa rovnaký model, iba väčšiu kapacitu.
Hoci je práca na zariadení väčšinou rýchla a plynulá, do budúcna vidíme problém práve v kapacite RAM, ktorú nemožno navýšiť. Navyše, nie je celkom pochopiteľné, prečo výrobca používa typ SODIMM DDR3, keď platforma Kaby Lake už podporuje novšie, rýchlejšie a úspornejšie pamäte SODIMM DDR4. Za nevýhodu považujeme tiež všetky konektory na pravej strane. Ak má používateľ pripojenú externú myš alebo ďalšie zariadenia, zavadzia to práve v priestore pre pohyb myšky. Oba modely majú pamäť, ktorá má 8GB a je nerozšíriteľná.
Používatelia, ktorým by nestačil interný disk, sa budú musieť spoľahnúť na externé disky alebo NAS servery. Na notebooku je predinštalovaný operačný systém Microsoft Windows 10 Home v 64-bitovej verzii spolu s rôznymi „bonusovými“ aplikáciami – tých je viac než by sme si priali. Okrem nich je tu k dispozícii kopa „užitočných“ aplikácií priamo od Windowsu (prispôsobené pre Metro UI z Microsoft Store ako sú napr. pošta, videá, kalendár, atď…), ktoré hneď vyhadzujeme.
Klávesnica je pohodlná, podsvietená – avšak iba v dvoch stavoch: zapnutý/vypnutý, pričom po troch sekundách nepoužívania sa vypne podsvietenie. A zmeniť sa to nedá. Oceňujeme dvojriadkový enter, česko-slovenskú lokalizáciu kláves, dostatočne veľké šípky, či pravý shift a backspace. Ľavý shift je skrátený kvôli znaku „&“ a aj tlačidlo vypínača je na mieste deletu, ktorý je vedľa. Medzi prvými preto odporúčame vypnúť v nastaveniach Windows vypínanie (alebo uspávanie zariadenia) stlačením vypínača.
Páči sa nám, že touchpad je typu clickpad a je doplnený o snímač odtlačkov prstov. Ten je umiestnený pod šípkami v pravej časti. Tiež oceňujeme, že už aj výrobcovia notebookov myslia na bezpečnosť. Presnosť a rýchlosť odomknutia je rýchla. Ihneď po priložení prstu sa Windows odomkne a používateľ môže pokračovať v práci práve tam, kde prestal. Poteší aj tiché chladenie, ktoré je počas kancelárskej práce prakticky nepočuteľné. Povrchové teploty sú v norme a necítiť, žeby bol povrch horúci. Maximálna hlučnosť pri chladení, ktorú sme namerali je 35 dB(A).
V zariadení sú stereo reproduktory a vzhľadom k rozmerom zariadenia je ich výsledok veľmi dobrý. Ten však záleží veľakrát od toho, či je zariadenie na podložke alebo nie. Najlepšia reprodukcia je na stole z dreva, ktoré dopomáha pri odraze zvuku zo spodnej časti kde sú reproduktory umiestnené. Bezdrôtová konektivita ponúka Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (adaptér Intel Dual Band Wireless-AC 7265) s podporou oboch pásem (2,4 a 5 GHz) a Bluetooth 4.2. Batéria má kapacitu 36 Wh (4670 mAh) a jej výdrž sa pohybuje na úrovni štyroch hodín.
Testovaný notebook je zaujímavým riešením najmä pre častých cestovateľov, ktorí od neho očakávajú kompaktné rozmery, nízku hmotnosť a ideálny kompromis displeja. Za ideálny považujeme 14“ displej, ktorý nie je ani malý pri práci, ale nie je ani príliš veľký, aby prekážal pri častom prenášaní. Výkon je na kancelársku prácu v poriadku, 8GB RAM má však svoje limity. Na to treba myslieť. Hry nie sú doménou ultrabooku, klávesnica je veľmi pohodlná, horšie je však celkové spracovanie čo je daň za štíhle šasi. Cena za nami testovanú konfiguráciu je 980 eur.
Parametre a špecifikácie:
Procesor: Intel Core i5-8250U, 4 jadrá / 8 vlákien, 1,6 – 3,4 GHz, 6 MB cache, Kaby Lake Refresh
Grafika: integrovaná Intel Graphics 620
Pevný disk: SSD Intel SSDPEKKF25, 256GB, M.2
Operačná pamäť: 8GB SODIMM DDR3, 1600 MHz
Rozmery: 329×228×15 mm
Hmotnosť: 970 gramov + 153 gramov adaptér
Displej: 14,0“, Full HD IPS, AU Optronics AUO203D, 1920×1080 px, dotykový lesklý
Operačný systém: Microsoft Windows 10 Home 64-bit SK
Webkamera: 720p
Konektivita: 2×USB 3.0, 1× USB-C, 1× HDMI, 1× spoločné audio 3,5 mm jack, 1× napájanie
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.2
Batéria: 36 Wh
Hodnotenie: 80%
Plusy
+ Tenké šasi, nízka hmotnosť
+ Tichá, podsvietená klávesnica
+ Dotykový 14“ FHD IPS displej
+ Stereo zvuk, snímač odtlačkov
+ Nízka spotreba energie CPU
+ Uhol otvorenia až do 180°
Mínusy
– Konštrukčné spracovanie
– Obmedzená portová výbava
– 8GB RAM je dosť limitujúce
– Nízka kapacita batérie, výdrž
Zapožičal: Acer