Chladiče sú veľmi podstatnou a neodmysliteľnou súčasťou všetkých počítačov, pri ich výbere sú viaceré skupiny používateľov.
Niektorí siahnu po vodnom chladení, iní po veľkých pasívnych chladeniach a mnohí po rokmi overenom vzdušnom chladení. Noctua je významný hráč na poli vzdušného chladenia, prichádza z Rakúska a my sme mali možnosť otestovať dvojicu modelov – NH-D15 a NH-D15S. Páči sa nám príkladne spracované balenie a jeho obsah.
Všetko je zbalené v hnedo-bielej škatuli, pričom sme boli veľmi príjemne prekvapení z dôkladne usporiadaných jednotlivých komponentov vo vnútri, keďže každý má svoju vlastnú škatuľku. Ak teda hľadáte príkladné balenie a zmysel pre detail, práve pri rakúskom výrobcovi sme ho našli. Pre používateľa sú k dispozícii aj priložené nástroje na montáž chladiča na základnú dosku a samotný chladič s heatpipe, ktorý je v oddelenej bublinkovej fólii.
Uvedené príslušenstvo pre primontovanie chladiča výrobca nazval SecuFirm 2 a ponúka podporu mnohých socketov, čo znamená širokú podporu rôznych čipsetov pre dosky. V balení je tiež aj potrebné náradie na pripevnenie samotného chladiča a ventilátor s rozmermi 140×150×25 mm (Noctua NF-A15). V prípade modelu NH-D15 sú k dispozícii dva ventilátory, model NH-D15S ponúka jeden.
Výsledná hmotnosť NH-D15 je potom 1320 gramov (980 gramov bez oboch ventilátorov, keďže jeden NF-A15 má hmotnosť 170 gramov). NH-D15S potom ponúka vo výsledku bez ventilátoru rovnakú hmotnosť 980 gramov a spolu s jedným má celkovú hmotnosť 1150 gramov. Rozmery samotného chladiča sú 160×150×135 mm. Potešila nás ústretovosť výrobcu, ktorý nám na test aj k modelu NH-D15S pridal v balení extra druhý, doplnkový ventilátor NF-A15.
Chladiče sú navrhnuté tzv. dvojvežovým štýlom, ktorý umožňuje lepšie chladenie, má tiež výhodu v možnostiach umiestnenia v menších zostavách. NH-D15S je novší a aj kompaktnejší model (vďaka absencii jedného ventilátoru), ktorý si v prípade potreby môže používateľ hocikedy aj dokúpiť. Nevýhodou väčšieho modelu (resp. pri dvoch použitých ventilátoroch NF-A15) je však zabratie väčšieho miesta čo môže spôsobiť problémy s použitím operačnej pamäte s vyšším profilom s ktorými kolidujú, ktoré sú na trhu a ponúkajú vyššie frekvencie.
Dizajn a vzhľad chladiča je v oboch modeloch veľmi krásny, čo má na svedomí predovšetkým vyleštený hliník. Používateľom, ktorí si však doslova potrpia na detaily, odporúčame chladič inštalovať v rukaviciach, keďže je úplným magnetom na odtlačky prstov. Dodaný ventilátor má rozsah otáčok od 300 do 1500 otáčok za minútu. Po celý čas testu bol však veľmi tichý a pri bežnej kancelárskej práci sa drží na svojom minime. Vtedy chladenie prakticky nie je počuť, pretože pasívna časť je pri tejto činnosti k chladeniu viac než dostatočná.
Inštalácia je jednoduchá a úplne rovnaká ako v prípade iných chladičov – či už ide o vzdušné, alebo vodné chladenie. Chladič samozrejme vyžaduje tzv. backplate, ktorý sa inštaluje na zadnú stranu základnej dosky. Slúži pre lepšiu stabilitu chladiča, pevnejšie uchytenie a predovšetkým aby sa neprehýbal a nepoškodil tak základnú dosku. Po nainštalovaní backplate a potrebných skrutiek už stačí nainštalovať časť na stranu procesora a potom pripevniť a zaskrutkovať samotný chladič.
Na test chladičov sme použili redakčnú zostavu pozostávajúcu z procesora Intel Core i7-4790K (štyri jadrá/osem vlákien, 4,0 – 4,4 GHz, Haswell Refresh Devil’s Canyon) a základnej dosky Gigabyte Z97X-Gaming 5, pričom podrobnosti o PC zostave sú tu. Hoci ide o starší procesor, postavený ešte na 22 nm výrobnom procese, už aj počas nami bežne používanej prevádzky pri vodnom chladení, ktoré vyzerá veľmi efektne nebadať vysoké teploty. Ako na tom však budú tieto vzdušné chladenia?
V prvom teste sa pozrieme na chladič Noctua NH-D15. Ten má k dispozícii dva 170 gramové NF-A15 ventilátory a dvojvežovú konštrukciu. Zatiaľ čo po zapnutí PC v „idle“ režime sme namerali teploty 30 °C, postupným zaťažovaním sa zvyšovala aj prevádzková teplota. Počas vysokého zaťaženia sa pohybovala na úrovni 62 °C, pričom pri maximálnom zaťažení sme zaznamenali pri rôznych činnostiach teploty v rozmedzí 76-79 °C.
Výsledná hlučnosť pre používateľa záleží veľa nielen na úrovni produkovaného hluku a otáčok jednotlivých ventilátorov, ale aj na použitej počítačovej skrini. Mnohé z nich sú stavané tak, aby šírenie hluku minimalizovali. Nás však zaujíma, aká je reálna hlučnosť, otvárame teda skrinku… NH-D15 má pri nastavenej 25% úrovni 420 RPM (teda ide o počet otáčok za minútu) a hlučnosť 34 dB. Stredná 50% úroveň pri 830 RPM má hlučnosť 36 dB, čo je pri dvojnásobnom počte otáčok výborná hodnota. A ako je na tom hlučnosť pri 100% úrovni? Sme na hodnote 43 dB pri 1520 RPM.
Pri druhom, novšom modeli NH-D15S badať malý rozdiel. Teploty pri našom meraní dosahujú podobné hodnoty – 27°C pri použití jedného NF-A15, pričom rovnakú teplotu dosahujeme aj pri oboch použitých ventilátoroch NF-A15. To bol idle režim, my ideme však aj ďalej. Postupným zaťažovaním zisťujeme, že teploty na úrovni 58 °C sú aj pri vyššom zaťažení rovnaké (teda rozdiel jeden vs. dva NF-A15 ešte stále nebadať). Až pri ešte vyššom až maximálnom zaťažení dosahujeme malé rozdiely. Pri použití benchmarkových aplikácií sme dosiahli hodnoty 70 a 72 °C, pričom maximum je 76 a 77 °C (teplota pri dvoch a jednom NF-A15).
Teda pri modeli NH-D15S nie je medzi použitím jedného, priamo dodávaného ventilátora NF-A15 oproti druhému doplnkovému NF-A15 žiadny rozdiel, alebo len minimálny. Pri novšom modeli je vidieť nižšie teploty pri maximálnom použití PC, nie sú však výrazné – 79 °C pri NH-D15 vs. 76/77 °C pri NH-D15S s dvomi/jedným ventilátorom. Podobne malý rozdiel je však aj pri hlučnosti novšej generácie chladiča Noctua NH-D15S. Zhodne rovnaké hodnoty sme dosiahli pri jednom, ale aj oboch ventilátoroch NF-A15 – 25% zaťaženie (34 dB pri 1ks a 2ks), 50% (36 dB pri 1ks a 2ks) a pri 100% (42 dB pri 1ks a 43 dB pri 2ks ventilátorov).
Oba modely rakúskeho výrobcu sú porovnateľné a veľmi vyrovnané chladiče do PC, ponúkajú takmer rovnaké parametre (teda až na to, že NH-D15S ponúka v základe jeden NF-A15 a v prípade potreby si druhý kus musí používateľ kúpiť samostatne). Oba modely sú za danú cenu vhodné na kúpu do každého počítača, potešia však najmä hráčov a náročných používateľov. Mnohí však v dnešnej dobe siahnu aj po novom fenoméne – vodnom chladení (či už ide o skladacie, alebo oveľa prístupnejšie AiO – teda all-in-one). Ten v skrinke síce lepšie vyzerá, ale mnohí majú radi klasiku.
A ktorý z dvojice testovaných modelov odporúčať? Podľa nás sú výborné oba, avšak vzhľadom ku kompaktnejším rozmerom a o niečo nižšími nameranými hodnotám, sa prikláňame k modelu Noctua NH-D15S. Ponúkne totiž pomerne tichý chod, podáva výborné chladiace výkony a má širokú podporu socketov. Páči sa nám dizajn dvoch veží, medzi ktoré sa umiestni ventilátor „dovnútra“ chladiča a okolo neho tak zostane dostatočný priestor pre pohodlné usadenie RAM a ostatných komponentov v blízkosti chladiča. Podľa nás ide jednoznačne o výbornú voľbu medzi vzdušnými chladičmi a oba modely rozhodne odporúčame!
Vďaka chladiacim možnostiam a dizajnu vzdušného chladiča udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Noctua NH-D15S ocenenie Výkon
Parametre a špecifikácie – porovnanie chladičov:
Parameter | Noctua NH-D15 | Noctua NH-D15S |
Rozmery chladiča | 165×150×161 mm | 165×150×135 mm |
Rozmery ventilátora | 140×150×25 mm | 140×150×25 mm |
Hmotnosť chladiča | 980 gramov | 980 gramov |
Hmotnosť ventilátora/ov | 170 gramov / 340 gramov | 170 gramov |
Celková hmotnosť | 1320 gramov | 1150 gramov |
Počet ventilátorov | 2 ks v balení | 1 ks v balení |
Rýchlosť ventilátorov | 300 – 1500 RPM (+/- 10%) | 300 – 1500 RPM (+/- 10%) |
Kompatibilita Intel | LGA1150, LGA1155, LGA1156, LGA2011 | LGA1150, LGA1155, LGA1156, LGA2011 |
Kompatibilita AMD | AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2 | AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2 |
Ďalšie výhody | tichý chod, účinnosť | tichý chod, účinnosť |
Noctua NH-D15
Hodnotenie: 90%
Plusy
+ Vysoký chladiaci výkon procesora
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Veľmi tiché ventilátory (NF-A15)
+ Prehľadne zbalené komponenty
+ Dizajnovo dobre vyzerajúci chladič
Mínusy
– Vysoký profil (kolízia s väčšími RAM)
– Pre niekoho vyššia cena (90 eur)
Vývoj ceny podľa heureka.sk:
Graf ceny produktu Noctua NH-D15 poskytuje server Heureka.sk
Noctua NH-D15S
Hodnotenie: 95%
Plusy
+ Vysoký chladiaci výkon procesora
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Veľmi tichý ventilátor (NF-A15)
+ Prehľadne zbalené komponenty
+ Dizajnovo dobre vyzerajúci chladič
+ Možnosť doplniť druhý ventilátor
+ Nižšia cena voči NH-D15 (75 eur)
Mínusy
– Pomerne dosť veľké rozmery
Zapožičal: Noctua