Mapy.cz sprístupnili internetovú mapu Slovenskej republiky pre nevidiacich. Takzvané haptické mapy sú výsledkom unikátnej technológie, ktorá generuje podklady pre hmatové mapy na základe máp vizuálnych. Mapový portál na nej spolupracuje s univerzitnými strediskami ELSA Českého vysokého učenia technického v Prahe a Teiresiás Masarykovej univerzity.
Haptická mapa Slovenska je k dispozícii v približnej mierke 1:1200, rovnako tak ako mapa Českej republiky. Tá bola za posledný rok zobrazená takmer 360-tisíckrát, pričom denne ju navštívilo v priemere 868 ľudí. Mapa Slovenskej republiky pre nevidiacich je od dnešného dňa verejne k dispozícii. Ľudia ju nájdu v počítači v ponuke mapových vrstiev na Mapy.cz pod odkazom „Zmeniť mapu“.
Jednotlivé listy mapy pre tlač vo formáte A4 zobrazujú územie s veľkosťou 250×350 metra v približnej mierke 1:1200. Haptické mapy sú založené na unikátnej technológii generovania podkladov na základe máp vizuálnych. Ku vzniku mapového podkladu tak boli potrebné dáta, ktorými disponujú Mapy.cz, a špeciálny mapový kľúč pre ich zakreslenie.
O ten sa postarali strediská ELSA Českého vysokého učenia technického v Prahe a Teiresiás Masarykovej univerzity. Prvým výsledkom ich spolupráce bola práve haptická mapa Českej republiky, ktorej spustenie Seznam.cz oznámil na jar roku 2014. Tento rok k nej pribudla aj Slovenská republika a pracuje sa na niekoľkých ďalších novinkách.
Tými najbližšími je pridanie prehľadnej mapy na úrovni obcí v zoome 14 a tiež mapy na úrovni krajov v zoome 9. Zatiaľ čo vďaka prvému zmienenému priblíženiu si nevidiaci ľudia spravia predstavu o tom, ako vyzerá cestná a železničná sieť medzi obcami a štruktúra väčších miest, tak naopak zoom 9 im odhalí základnú sieť hlavných komunikácií medzi veľkými mestami. Aktuálne je k dispozícii detailný zoom 19.
„Takto jednoducho dostupné haptické mapy štátov sú svetovým unikátom. Nevidiacim ľuďom môžeme v podstate v priebehu niekoľkých minút vytlačiť hmatateľný reliéf ľubovoľného územia Českej republiky a Slovenska. Doposiaľ používané postupy výroby hmatových máp boli oproti tomu značne časovo náročné,“ uvádza Radek Seifert, koordinátor služieb strediska ELSA.
Pritom, ako ukazuje skúsenosť z Českej republiky, záujem o túto službu je. „Len za posledný rok, od októbra 2015 do októbra 2016, sme zaznamenali takmer 360tisíc zobrazení haptickej mapy ČR a 868 unikátnych návštevníkov denne. Nie je sa čomu čudovať. V Českej republike je podľa ČSÚ približne 18tisíc ľudí s ťažkým poškodením zraku,“ dopĺňa Martin Fuks, manažér tímu Mapy.cz.